LG G5 już bez tajemnic. 5,3″ ekran QHD, metalowa obudowa i „przyjaciele” (MWC 2016)
Za nieco ponad godzinę odbędzie się oficjalna prezentacja smartfonu LG G5 oraz jego „przyjaciół” w postaci zewnętrznych dodatków. Tymczasem serwis Venturebeat opublikował treść oficjalnej informacji prasowej poświęconej nowym produktom LG i tym samym możemy przyjrzeć się nowemu flagowcowi Koreańczyków z bliska już teraz.
Aktualizacja
Smartfon został oficjalnie zaprezentowany. Uaktualniliśmy artykuł o nowe informacje i dodaliśmy oficjalne zdjęcia dla prasy.
Za nieco ponad godzinę odbędzie się oficjalna prezentacja smartfonu LG G5 oraz jego „przyjaciół” w postaci zewnętrznych dodatków. Tymczasem serwis Venturebeat opublikował treść oficjalnej informacji prasowej poświęconej nowym produktom LG i tym samym możemy przyjrzeć się nowemu flagowcowi Koreańczyków z bliska już teraz.
Z 5,3″ ekranem QHD z funkcją Always On
Jeszcze przed oficjalną premierą LG G5 Koreańczycy zapowiedzieli funkcję Always On. Wtedy nie było jeszcze wiadomo na jakiej dokładnie zasadzie ma to działać. Teraz już wiemy. LG G5 ma 5,3-calowy ekran o rozdzielczości QHD (1440 x 2560 pikseli). To daje nam zagęszczenie pikseli na poziomie 554 ppi. Jak natomiast działa wspomniane Always On? Z informacji przekazanych przez LG wynika, że smartfon ma wydzielony obszar ekranu, który jest cały czas podświetlany. Nie wpływa to jednak znacząco na żywotność baterii. Funkcja w ciągu godziny zużywa tylko 0,3-0,8% energii akumulatora. Niewiele. Always On daje dostęp do daty, zegara oraz powiadomień i statusu baterii. Według LG użytkownicy smartfonów sprawdzają powiadomienia około 150 razy na dzień. Dzięki Always On mamy rzadziej wybudzać główny ekran, co w konsekwencji pozytywnie wpłynie na czas pracy na baterii. Warto dodać, że ekran oferuje jasność na poziomie do 900 nitów!
Z konkretnymi podzespołami
LG G5, jak na flagowca przystało, ma mocne podzespoły, które znajdą się w tym roku także w wielu innych flagowcach. Sercem G5 jest 4-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 820 z układem graficznym Adreno 530, który względem Snapdragona 808 z LG G4 oferuje naprawdę dużo większą moc. Procesor wspomagany jest przez 4 GB pamięci operacyjnej RAM typu LPDDR4, co w przypadku flagowców w zasadzie stało się standardem. Dane będzie można przechowywać na 32 GB wbudowanej pamięci flash, którą można rozbudować z użyciem kart microSD (o pojemności do 2 TB).
Nowe wzornictwo
Wraz z G5 LG postawiło na zupełnie nowe wzornictwo. Wszechobecny plastik został zastąpiony materiałami klasy premium, jak aluminium. W zeszłym roku LG „kombinowało” z użyciem jagnięcej skóry. Pomysł ten nie spotkał się ze zbyt dużym uznaniem. Metalowa obudowa wydaje się sensowniejszym pomysłem.
LG G5 nie ma już przycisków głośności z tyłu obudowy. Ten element przeniesiono na lewy bok obudowy. Z tyłu pozostawiono jednak włącznik ze skanerem linii papilarnych. Podobnie jak w LG Nexusie 5X, tak i tutaj jest on okrągły.
LG i przyjaciele
Już na kilka tygodni przed premierą LG G5 mówiło się, że smartfon dostanie tajemniczy, magiczny slot. I tak się stało. LG G5 ma odpinany dolny element obudowy, który daje nam dostęp do wymiennej baterii o pojemności 2800 mAh z funkcją szybkiego ładowania (Quick Charge 3.0), którą można wysunąć, ale to tylko jedno z zastosowań. W rzeczywistości możemy w ten sposób podpiąć do smartfonu dodatkowe moduły. LG pochwaliło się dziś takimi dodatkami, z czasem będzie ich więcej.
LG Cam Plus jest dodatkiem dla kamery, który ma przyciski dla takich funkcji jak zoom, spust migawki oraz przełącznik lampy. Moduł zawiera także dodatkowy akumulator o pojemności 1200 mAh. Drugim modułem jest LG Hi-Fi Plus, który powstał we współpracy z B&O Play. Ten moduł poprawia jakość dźwięku. Z informacji przekazanych przez LG wynika, że Hi-Fi Plus odtwarza dźwięk w jakości 32-bit/384KH. Kolejny moduł to 360 Cam, który pozwala na nagrywanie wideo w 360-stopniowym widoku. Dodatek ma dwie kamery 13 Mpix, baterię o pojemności 1200 mAh i pamięć flash o pojemności 4 GB. Moduł pozwala na nagrywanie wideo w jakości 2K z dźwiękiem 5.1 dzięki 3 wbudowanym mikrofonom. Wśród innych dodatków warto także wymienić gogle 360 VR, Rolling Bot – kamerę w kształcie kuli, słuchawki Tone Platinum, Smart Controller – kontroler do kontrolowania dronów oraz 32-bitowe słuchawki B&O Play H3. Gadżetami będzie można zarządzać z użyciem aplikacji Friend Manager. Co ciekawe, dodatki będą wykrywane automatycznie, gdy tylko znajdą się w pobliżu smartfonu.
Z podwójnym aparatem fotograficznym
LG G5 ma z przodu kamerkę 8 Mpix do wideo rozmów i selfie, a z tyłu, zgodnie z plotkami, znajdziemy aparat fotograficzny z dwoma obiektywami. Jeden z nich ma standardowy obiektyw 78 stopni, a drugi szerokokątny 135 stopni. To tandem z sensorami z matrycami 8 + 16 Mpix. LG stwierdza, że to najbardziej zaawansowany aparat fotograficzny w smartfonach. Kąt widzenia obiektywu szerokokątnego zastosowanego w modelu LG G5 jest około 1,7-krotnie szerszy od kąta widzenia aparatów w dotychczasowych smartfonach, a także szerszy o 15 stopni od pola widzenia ludzkiego oka.
Pozostałe elementy specyfikacji technicznej
LG G5 ma również odwracalne złącze USB typu C (3.0), moduły NFC, Bluetooth 4.2, Wi-Fi 802.11 w standardzie 802.11ac i modem LTE kat. 12 (do 600 Mbps). Smartfon ma wymiary 149.4 mm x 73.9 mm x 7.7-8.6 mm, waży 159 gramów i pracuje w oparciu o Androida 6.0.1 Marshmallow z nakładką producenta. LG G5 będzie dostępny w czterech wariantach kolorystycznych obudowy: srebrnym, tytanowym, złotym i różowym. Ceny nie są znane i zostaną ujawnione bliżej rynkowego debiutu, który odbędzie się kwietniu tego roku.
Nowy smartfon LG G5 zachęci użytkowników do ponownego odkrycia prawdziwej radości, jaką może zapewnić urządzenie mobilne. – powiedział Juno Cho, Prezes oraz Dyrektor Generalny działu Mobile Communications firmy LG Electronics. Smartfon G5 oraz akcesoria LG Friends są owocem pracy wielu ekspertów z firmy LG, którzy zastanawiali się, czy na rynku smartfonów można być jeszcze innowacyjnym i niepowtarzalnym. Myślę, że klienci gdy poświęcą trochę czasu na zapoznanie się ze smartfonem LG G5, odpowiedzą na to pytanie twierdząco.
źródło; venturebeat, lg