Jak zainstalować Androida 5.0 Lollipop na Nexusie z obrazu systemu?
Google wczoraj wieczorem oficjalnie uruchomiło proces aktualizacji do Androida 5.0 Lollipop dla tabletów z serii Nexus 7 i Nexus 10 oraz smartfonów Nexus. Niemniej, uaktualnienie będzie wdrażane etapami i może upłynąć kilka lub kilkanaście dni zanim wasze urządzenie zgłosi dostępność nowej wersji systemu. Okazuje się jednak, że nowego Androida 5.0 Lollipop możecie zainstalować samodzielnie już dziś – z obrazów systemu, które udostępniło Google na stronie dla deweloperów. Jak to zrobić krok po kroku? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w tym artykule.
Nie ukrywajmy, ale proces aktualizacji trochę potrwa i będzie odbywać się etapami. Na stronie Google dostępne są jednak obrazy z Androidem 5.0 Lollipop dla Nexusa 5, Nexusa 10 i Nexusa 7 (2013) oraz Nexusa 7 (2012, ale tylko z Wi-Fi), z których system zainstalujemy już dziś. Aktualizacja. Na Nexusie 4 również.
Zanim rozpoczniesz
Zanim rozpoczniemy proces aktualizacji do Androida 5.0 Lollipop, to najpierw musimy odpowiednio się przygotować. W tym celu należy wykonać następujące czynności:
- Pobieramy najnowszą wersję pakietu SDK (Software Development Kit) Androida (klik);
- Upewniamy się, że dysponujemy kablem USB <-> microUSB, którym podłączymy urządzenie do komputera;
- Sprawdzamy, czy nasz Nexus posiada zainstalowanego Androida 4.4.4 Kit Kat – kompilację oznaczoną ciągiem „KTU84P”. W tym celu udajemy się do sekcji Ustawienia, a następnie Informacje o tablecie;
- Wykonujemy kopię zapasową własnych plików, gdyż w trakcie flaszowania zostaną usunięte.
Instalujemy Androida 5.0 Lollipop z obrazu systemu
Jeśli już upewniliśmy się, że jesteśmy gotowi do przeprowadzenia procesu aktualizacji, to możemy go rozpocząć. W tym celu musimy wykonać następujące kroki.
1. Pobieramy paczkę zip z Androidem 5.0 Lollipop dla naszego urządzenia, która dostępne są pod tym adresem. I tutaj uwaga. Upewniamy się, że wybraliśmy prawidłowy plik. W przeciwnym wypadku instalacja oprogramowania nie będzie możliwa.
2. Instalujemy na komputerze najnowsze wydanie pakietu Android SDK, które pobraliśmy wcześniej i uruchamiamy.
3. Rozpakowujemy pobraną paczkę z uaktualnieniem na dysku komputera i nie przenosimy żadnych z plików do innych katalogów. Cały katalog kopiujemy do folderu platform-tools, w folderze z Android SDK.
4. Uruchamiamy wiersz polecenia (Windows) lub konsolę (Mac, Linux) i udajemy się do lokalizacji, gdzie skopiowaliśmy pobraną paczkę z Androidem 5.0 Lollipop, czyli do platform-tools.
5. Podłączamy tablet lub smartfon do komputera za pomocą kabla USB.
6. Uruchamiamy Nexusa w trybie fastboot. W tym celu wydajemy polecenie adb reboot bootloader
. Możemy również skorzystać z kombinacji przycisków. Dla przykładu, w Nexus 5 jest to przytrzymanie po włączeniu przycisków głośności (obu) i zasilania.
7. Odblokowujemy bootloader za pomocą polecenia fastboot oem unlock
.
8. Uruchamiamy skrypt flash-all
, który spowoduje zainstalowanie nowego systemu z obrazu.
9. Po chwili rozpocznie się proces flaszowania i będziemy informowani o jego postępie za pomocą wskaźnika %. W trakcie wgrywania nowego systemu nie odłączamy tabletu lub smartfona od komputera. Czekamy, aż proces dobiegnie końca. W przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do trwałego uszkodzenia urządzenia.
10. Po zakończeniu możemy ponownie zablokować bootloader za pomocą fastboot oem lock
.
Redakcja Tablety.pl nie ponosi winy za ewentualne problemy i utratę danych na urządzeniu, które poddajecie procesowi aktualizacji według wskazówek opisanych w tym poradniku. Ewentualne, negatywne konsekwencje ponosicie sami.
Zobacz najlepsze nowe gry i aplikacje na Androida (październik 2014)