iOS 11 bez wsparcia dla aplikacji 32-bit. Układy Apple A11 i nowsze tylko 64-bitowe?
Apple planuje zakończyć wsparcie dla przestarzałych aplikacji 32-bit. Ma to nastąpić już wraz z wydaniem iOS 11. Co jednak ciekawe, deweloper Steven Troughton-Smith twierdzi, że przyszłe procesory Apple’a, jak układ A11 i kolejne mogą zostać całkowicie pozbawione obsługi 32-bitowego oprogramowania. Taki układ może dostać iPhone 8.
Apple planuje zakończyć wsparcie dla przestarzałych aplikacji 32-bit. Ma to nastąpić już wraz z wydaniem iOS 11. Co jednak ciekawe, deweloper Steven Troughton-Smith twierdzi, że przyszłe procesory Apple’a, jak układ A11 i kolejne mogą zostać całkowicie pozbawione obsługi 32-bitowego oprogramowania. Taki układ może dostać iPhone 8.
Apple już od dawna zachęca deweloperów aplikacji i gier do zaktualizowania własnych projektów pod kątem 64-bitowej architektury. I wiele wskazuje na to, że iOS 11, którego premiery dla wszystkich możemy spodziewać się we wrześniu, całkowicie zakończy wsparcie dla przestarzałych aplikacji 32-bit. Tych po prostu nie będzie dało się uruchomić.
Jeden z deweloperów aplikacji, Steven Troughton-Smith stwierdza, że porzucenie wsparcia dla 32-bitowych aplikacji w iOS 11 jest już w zasadzie pewne. System będzie zgodny jedynie z 64-bitowymi aplikacjami. Deweloper uważa również, że Apple może całkowicie rozstać się z 32-bitową architekturą w iUrządzeniach i przyszłe generacje procesorów firmy mogą zapewnić tylko zgodność z 64-bitowym oprogramowaniem. Smith nie wie jednak, czy to wpłynie na zwiększenie wydajności.
(…and it sounds like future A-series chips won’t even include 32-bit support. Wonder if that’ll free up any performance/die space?)
— Steve T-S (@stroughtonsmith) 8 kwietnia 2017
Apple już od jakiegoś czasu ostrzega w związku z planowanym zakończeniem wsparcia dla 32-bitowych aplikacji. W iOS 10.2.x podczas próby pobrania przestarzałej aplikacji z App Store wyświetlany był komunikat o tym, że program może spowalniać iUrządzenie i powinien zostać uaktualniony. W iOS 10.3 komunikat ostrzegawczy jest już jaśniejszy i tutaj wyświetlana jest informacja o tym, że aplikacja po prostu nie będzie działała w przyszłych wersjach systemu.
W iOS 10.3 Apple dodało nową sekcję w ustawieniach i jest to Zgodność programów. Użytkownicy mogą znaleźć tutaj listę przestarzałych aplikacji, których używają, ale te muszą zostać uaktualnione. Jeśli deweloper tego nie zrobi, to programy w iOS 11 nie uruchomią się.
Apple jako pierwsze wprowadziło wsparcie dla 64-bitowej architektury w urządzeniach mobilnych. Nastąpiło to już we wrześniu 2013 roku, gdy zadebiutował iPhone 5s. To pierwszy smartfon firmy z Cupertino, który otrzymał 64-bitowy SoC. Przez kolejne lata zmieniano wymagania dotyczące nowych aplikacji i ich aktualizacji. Wraz z iOS 11 nastąpi już definitywny koniec wsparcia dla przestarzałej architektury.
iPhone 8 z Apple A11 i iOS 11 w ogóle nie uruchomi 32-bitowych aplikacji?
iPhone 8, który zadebiutuje we wrześniu, może być pierwszym smartfonem Apple’a, który otrzyma procesor zgodny jedynie z 64-bitowym oprogramowaniem. Taki ruch z pewnością będzie ciekawy, ale widzimy, że firma z Cupertino robi co może, aby rozstać się ze starszymi rozwiązaniami i zapewnić wsparcie tylko dla przyszłościowej architektury. Trudno jednak powiedzieć, jak to wpłynie na ogólną wydajność.
iOS 11 zobaczymy już 5 czerwca, bo tego dnia odbędzie się pierwszy dzień WWDC 2017. Apple zaprezentuje system na keynote, a niedługo po tym powinno udostępnić deweloperom aplikacji pierwszą betę systemu. Premiera dla wszystkich powinna odbyć się we wrześniu.
źródło: Twitter