5 lata temu Steve Jobs pokazał iPada 2 – najdłużej wspierany tablet w historii
5 lat. Dokładnie tyle czasu upłynęło od prezentacji iPada 2. Był to ostatni iPad, w trakcie prezentacji którego udział wziął nieżyjący już dziś CEO Apple’a – Steve Jobs. Nowy produkt był naturalnym rozwinięciem koncepcji pierwszego iPada z 2010 roku. Kolejna generacja tabletu, czyli iPad 3 został już zaprezentowany przez nowego szefa Apple’a – Tima Cooka. iPad 2 był jednym z najbardziej udanych tabletów w historii, co potwierdza jego niebywały sukces i fakt, że firma z Cupertino wspiera ten tablet do tej pory. Pomimo pięciu lat od oficjalnego debiutu.
Steve Jobs zaprezentował iPada 2 dokładnie 3 marca 2011 roku. Nowy tablet względem pierwszego iPada z 2010 roku doczekał się naprawdę wielu udoskonaleń. Przede wszystkim w postaci kamery FaceTime do wideo rozmów, szybszego procesora Apple A5 z 512 MB pamięci operacyjnej RAM (pierwszy iPad miał tylko 256 MB pamięci RAM), znacznie cieńszej obudowy – 8,8 milimetra vs 13,4 milimetra i dużo mniejszej wagi. Wariant iPada 2 z Wi-Fi ważył o 79 gramów mniej niż ten sam iPad 1.
Dokładnie 5 lat temu #Apple zaprezentowało urządzenie aż 33 procent cieńsze i nawet do 15% lżejsze od pierwowzoru. O jakim produkcie mowa? 😉
— Cortland (@Cortland_pl) 2 marca 2016
iPad 2 okazał się być tabletem, który odniósł największy sukces w historii tego typu urządzeń. Apple oficjalnie nigdy nie pochwaliło się dokładnymi wynikami sprzedaży iPada 2, ale jeszcze w listopadzie 2015 roku był to najpopularniejszy iPad według danych udostępnionych przez Localytics i stanowił 20% wszystkich aktywnych tabletów z systemem iOS. Wtedy mocno po piętach deptał mu pierwszy iPad mini, ale już wtedy nie był dostępny w oficjalnej sprzedaży i możliwe, że tak naprawdę iPad 2 nadal jest najpopularniejszym modelem tabletu na świecie.
Duży sukces iPada 2 wynika nie tylko z jego malejącej z roku na rok ceny, ale i ciągłego wsparcia, które zapewnia mu Apple wraz z aktualizacjami. Jak dobrze wiemy, iPad 2 debiutował z iOS 4.x na pokładzie i załapał się w zeszłym roku także na iOS 9. Oczywiście, każde kolejne aktualizacje oprogramowania sprawiają, że tablet nie jest już mistrzem pod względem wydajności, ale nadal można z nim wygodnie pracować i wcale nie działa aż tak bardzo wolniej. Niestety, jest mało prawdopodobne, że Apple udostępni dla iPada 2 uaktualnienie do iOS 10. Domyślamy się, że w tym roku firma z Cupertino będzie chciało się już rozstać z urządzeniami z procesorami A5 i tylko 512 MB pamięci RAM. Choć z drugiej strony, może w trakcie czerwcowej konferencji WWDC 2016 usłyszymy coś innego? To z pewnością byłoby coś.
Przyjrzyjmy się jeszcze raz specyfikacji technicznej iPada 2. generacji. Tablet ma następujące elementy i podzespoły:
- 9,7-calowy wyświetlacz klasy IPS o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli (co daje nam gęstość pikseli na poziomie 132 ppi);
- dwurdzeniowy procesor Apple A5 taktowany zegarem 1,0 GHz z układem graficznym PowerVR SGX543MP2;
- 512 MB pamięci operacyjnej RAM typu DDR2;
- 16, 32 lub 64 GB pamięci na dane;
- Wi‑Fi 802.11 a/b/g/n (dwuzakresowe);
- Bluetooth 2.1 z EDR, odbiornik GPS (w modelu z modemem 3G);
- opcjonalny modem łączności w sieciach komórkowych (UMTS/HSDPA);
- bateria o pojemności 6944 mAh (zapewniająca do 10 godzin pracy);
- złącza audio 3,5 mm i 30-stykowy port;
- głośnik, mikrofon, żyroskop, przyspieszeniomierz oraz czujnik światła.
- przednią kamerkę VGA i aparat fotograficzny z 5-krotnym zoomem cyfrowym i nagrywaniem filmów w rozdzielczości 720p.
Tablet miał wymiary 241 x 186 x 8,6 mm i ważył 600 gramów (wersja z modemem 3G była cięższą o 10 g). iPad 2 debiutował na rynku z iOS 4.3. Apple wycofało iPada 2 z oferty w marcu 2014 roku.
dzięki Cortland za przypomnienie!