Udostępnij
Tweetnij

Build Windows, dzień pierwszy: Microsoft ujawnia sekrety Windows 8

Stało się! Podczas pierwszego dnia konferencji dla deweloperów – Build Windows, która potrwa do 16 września Microsoft ujawnił kolejne sekrety nowych okienek, czyli Windows 8. Zapraszamy do lektury relacji z wydarzenia.

Stało się! Podczas pierwszego dnia konferencji dla deweloperów – Build Windows, która potrwa do 16 września Microsoft ujawnił kolejne sekrety nowych okienek, czyli Windows 8. Zapraszamy do lektury relacji z wydarzenia.

Nie od dziś wiemy, że Microsoft tworzy Windows 8 głównie z myślą o komputerach z ekranami dotykowymi, a więc również tabletach PC, gdyż dotychczas producent okienek nieco przespał cały boom na tego typu urządzenia. Wraz z Windows 8 wszystko ma się zmienić, a Microsoft zapowiada rewolucję na miarę tej, którą wprowadził 16 lat temu w komputerach Windows 95.

Pierwszy dzień konferencji Build Windows został niemal całkowicie poświęcony systemowi Windows 8. Wydarzenie rozpoczęło się od przemówienia Stevena Sinofsky’ego – szefa działu Windows i Windows Live w Microsofcie. Sinofsky zaprezentował nowe możliwości systemu na urządzeniach pracujących zarówno pod kontrolą intelowskich procesorów, jak i układów opartych na architekturze ARM, w tym na tabletach PC.

Pokazano nowy interfejs systemu oparty na kaflach oraz Metro UI, który znamy chociażby ze smartfonów z Windows Phone 7. Nowy GUI został przystosowany przede wszystkim do pracy z ekranami dotykowymi, które stanowią podstawę interakcji z tabletami PC. Będzie również istniała możliwość sterowania myszą, ale interfejs Immersive przede wszystkim docenią użytkownicy ekranów dotykowych.

Elementy na nowym ekranie startowym możemy dowolnie przemieszczać i grupować. Ponadto kafle możemy płynnie przewijać i dostosowywać ich rozmiar do własnych potrzeb i preferencji. Dzięki temu uzyskujemy szybki dostęp do aplikacji, które uruchamiamy dotykiem palca. Metro UI zagościło również w wielu innych miejscach systemu. Microsoft ujawnił miedzy innymi Internet Explorera 10 na tabletach, nową, dotykową klawiaturę oraz odświeżony panel sterowania, który w ogóle nie przypomina tego znanego z okienek do tej pory. Microsoft nie zapomniał również o potrzebach tradycjonalistów. Nowy interfejs będziemy mogli szybko zmienić na znane z Windows Vista i Windows 7 – Aero.

Kolejna sprawa to aplikacje. W rzeczywistości Build Windows poświęcone jest w szczególności programom, które możemy uruchamiać pod kontrolą nowych okienek. Microsoft już teraz, oddając stosowne narzędzia i środowiska do testów zachęca deweloperów do przygotowywania programów zgodnych z Metro UI. Tylko podczas pierwszego dnia wydarzenia pokazano 28 nowych aplikacji przystosowanych pod kątem nowych okienek (znajdziemy je również w udostępnionej kompilacji typu Developer Preview, o czym za chwilę). Microsoft twierdzi również, że nie powinno być problemów z uruchamianiem starszych programów. Generalnie wszystkie aplikacje działające na Windows 7 uruchomimy także w ósemce.

Nieodłącznym elementem nowego interfejsu będzie także nowy ekran blokujący dostęp do maszyny – tak zwany Lock Screen. Znajdziemy tutaj zegar oraz aktualną datę. Ponadto na dole umieszczone zostaną przydatne kontrolki, które maja odpowiadać za powiadomienia, na przykład o nowych wiadomościach czy też stanie baterii.

Nowe aplikacje, to także zupełnie nowy sposób dystrybucji oprogramowania. Microsoft na Build Windows ujawnił Windows Store, czyli sklep z aplikacjami, który zbliżony jest funkcjonalnością do App Store czy Android Market. Gigant z Redmond podkreśla, że Store będzie ekskluzywnym kanałem dystrybucji aplikacji w Windows 8 i przekazał deweloperom wskazówki, których praktyczne zastosowanie pozwoli zgłaszać programy do sklepu. Windows Store przechowywać ma historię naszych zakupów, a same programy będziemy mogli kupować, oceniać lub tez pobierać wersje testowe, co pozwoli nam ocenić aplikację przed zakupem.

Windows 8 to także głębsza integracja z chmurą Microsoftu. Gigant z Redmond zachwala nowe opcje systemu, które w połączeniu z kontem Windows Live ID pozwolą nam między innymi na roaming kont (w praktyce oznacza to dostęp do naszych danych i ustawień z dowolnego komputera pracującego pod kontrolą Windows 8), nowe aplikacje Windows Live Essentials (przystosowane zarówno do Metro UI, jak i tradycyjnego pulpitu) oraz możliwość przechowywania plików w usłudze Skydrive, przez co dostęp do naszych danych otrzymamy z dowolnego urządzenia, również smartfonów z Windows Phone 7. Dysk internetowy Skydrive ma zresztą stanowić podstawę dla synchronizacji i przechowywania danych w chmurze dla nowych okienek.

Microsoft nie omieszkał również zachwalić szybkości systemu oraz znacznych postępów, które poczyniono z zakresu bezpieczeństwa. Generalnie Windows 8 uruchomimy na każdym komputerze/tablecie, który jest w stanie udźwignąć siódemkę. Okazuje się jednak, że nowe okienka znacznie odchudzono i tak między innymi zredukowano zapotrzebowanie na pamięć RAM o około 30%! Czas rozruchu zredukowano do zaledwie kilku sekund.

Windows 8 zadebiutuje także z nowymi mechanizmami bezpieczeństwa, które uchronią nas przed szkodliwym oprogramowaniem, jak i pozwolą w lepszy sposób zabezpieczyć dostęp do naszych poufnych danych.

Na koniec warto dodać, że dziś rano lokalnego czasu Microsoft udostępnił wszystkim zainteresowanym wczesną kompilację systemu – Windows 8 Developer Preview, zarówno w wersji 32-, jak i 64-bitowej. Niestety, zabrakło wydania dla architektury ARM. System można pobrać i przetestować pod adresem: dev.windows.com.

Fot.: Microsoft

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij