Udostępnij
Tweetnij

Samsung Electronics uruchamia masową produkcję ePoP. Co to takiego?

Samsung Electronics rozpoczął masowe wytwarzanie układów pamięci ePoP (embedded package on package), na które składa się pamięć operacyjna LPDDR3 oraz pamięć na dane typu eMMC. W ten sposób można znacząco zmniejszyć rozmiar tych elementów, które osobno zajmują więcej miejsca. Przy okazji można zaoszczędzić. Pamięci ePoP zaprojektowano oczywiście przede wszystkim z myślą o urządzeniach mobilnych, jak smartfony. Przyjrzyjmy się temu rozwiązaniu z bliska.

Samsung Electronics rozpoczął masowe wytwarzanie układów pamięci ePoP (embedded package on package), na które składa się pamięć operacyjna LPDDR3 oraz pamięć na dane typu eMMC. W ten sposób można znacząco zmniejszyć rozmiar tych elementów, które osobno zajmują więcej miejsca. Przy okazji można zaoszczędzić. Pamięci ePoP zaprojektowano oczywiście przede wszystkim z myślą o urządzeniach mobilnych, jak smartfony. Przyjrzyjmy się temu rozwiązaniu z bliska.

Przeczytaj koniecznie >> Tablety w Polsce. Wiemy, które z modeli były najpopularniejsze przez ostatnie pół roku!

Obecnie stosowane procesory mobilne są zintegrowane z pamięcią operacyjną RAM i jest to tak zwany układ PoP (package on package). Natomiast pamięć eMMC znajduje się w osobnym układzie scalonym. Skoro więc kiedyś połączono procesor aplikacji z pamięcią RAM, to dlaczego tego samego nie zrobić również z pamięcią na dane?

Na taki właśnie pomysł wpadł Samsung Electronics, który poinformował o rozpoczęciu masowego wytwarzania układów ePoP (embedded package on package), w których, poza procesorem i pamięcią RAM, zintegrowano właśnie także pamięć na dane typu eMMC.

Na poniższej grafice widzimy, że standardowe wymiary układu PoP to 15 x 15 mm, co daje nam powierzchnię 225 mm2. Natomiast układ pamięci eMMC ma wymiary 11,5 x 13 mm, co przekłada się na 149,5 mm2. Razem oba scalaki zajmują powierzchnię 374,5 mm2. Tymczasem układ ePoP ma takie same rozmiary jak PoP, czyli zajmuje 225 mm2. W ten sposób można zaoszczędzić aż 40% powierzchni, którą można wykorzystać do innych celów.

Mass-Producing-ePop-Memory_Sub

Oferując nasze pamięci ePoP wysokiej gęstości dla flagowych smartfonów, Samsung zamierza zapewnić producentom znaczące korzyści z zakresu projektowania, przy okazji zapewniając szybsze funkcje z zakresu wielozadaniowości” – mówi Jeeho Baek, starszy wiceprezes działu marketing pamięci w Samsung Electronics i dodaje: „z czasem zamierzamy rozszerzyć naszą ofertę pamięci ePoP udoskonalając układy w zakresie gęstości i wydajności, co powinno przełożyć się na wzrost na rynku smartfonów klasy premium.

W środku układów ePoP, które obecnie są produkowane, znajduje się 3 GB pamięci operacyjnej RAM typu LPDDR3 oferującej transfer danych z prędkością do 1866 Mb/s oraz 64-bitową przepustowość. Natomiast rozmiar pamięci eMMC na dane wynosi 32 GB. Wysokość układu ePoP to zaledwie 1,4 mm.

Widzimy, że Samsung Electronics na razie jeszcze nie zdecydował się na wykorzystanie w układach ePoP nowych pamięci RAM typu LPDDR4, których masową produkcję uruchomił pod koniec zeszłego roku. W zasadzie nie powinno to dziwić. To nowy, świeży standard, który zapewne tak szybko nie zostanie masowo zaadaptowany i początkowo pamięci LPDDR4 trafią tylko do najdroższych smartfonów. Jest bardzo możliwe, że Samsung wykorzysta je przy produkcji nowego flagowca, czyli Galaxy S6 (i jego wariantu z zakrzywionym ekranem – Galaxy S Edge). Co wydaje się dosyć naturalnym krokiem do przodu, ale o tym przekonamy się z czasem.

Z informacji przekazanych przez Samsunga wynika, że układy ePoP nie są skierowane tylko do smartfonów, ale również można je wykorzystać przy produkcji tabletów. Oczywistym jednak jest, że trafią przede wszystkim do pierwszego typu z wymienionych urządzeń. Wszak smartfony są mniejsze i to tam każdy milimetr przy projektowaniu jest na wagę złota. W przypadku tabletów problem jest już mniejszy.

Źródło: Samsung Tomorrow

Na co przede wszystkim zwracasz uwagę podczas zakupu tabletu?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij