Długo szukałem klawiatury dla siebie. Musiała być tańsza niż Apple Wireless Keyboard, mieć identyczny układ klawiszy i być przyzwoicie wykonana. Wreszcie taką znalazłem, sprawdźcie sami czego warta jest propozycja od Targusa w postaci modelu AKB32UK.
Proste plastikowe opakowanie zawierało samą klawiaturę oraz dwie baterie AAA przyzwoitej jakości – producent gwarantuje, że urządzenie może na nich pracować około siedmiu miesięcy. Zapomniałbym o makulaturze, producent nie mógł jej pominąć. Wejście na paluszki ulokowano na spodzie w okolicy włącznika oraz przycisku „connect”. Służy on do zainicjowania procesu parowania z tabletem. Cała konstrukcja jest wykonana z plastiku, nie sprawia on jednak wrażenia premium – jakość jest mimo tego bardzo dobra. Przemówiły do mnie matowe wykończenia, materiał jest przyjemny w dotyku.
Zauważyliście już pewnie na zdjęciach, że podkleiłem swoją klawiaturę filcami. Mam skłonność do mocnego uderzania w klawisze, na niektórych powierzchniach wywoływało to nieprzyjemne dla ucha dźwięki podczas pisania. Zastosowanie przez Targusa gumowe podstawki za słabo tłumiły wibracje, nie miałem lepszych – dlatego zastąpił je filc do podklejania mebli.
Procedura podłączenia klawiatury do iPada jest wyjątkowo prosta, wystarczy ją włączyć, nacisnąć „connect” oraz wybrać urządzenie bluetooth w systemie. Przy pierwszym parowaniu trzeba wpisać czterocyfrowy kod. Oczywiście ten proces jest jednorazowy, potem wystarczy już tylko włączyć klawiaturę i iOS podłączy się do niej sam.
Układ przycisków w stu procentach pokrywa się z klawiaturą montowaną w Macbookach. Bardzo mnie to cieszy, nie musiałem się do niej na nowo przyzwyczajać – wszystko już było na swoim miejscu. To niezmiernie ważny aspekt, nie wyobrażałbym sobie pracy na innym układzie. Wielu producentów zmniejsza same klawisze lub odległości między nimi – dzięki temu klawiatury są mniejsze. Na waszym miejscu nie przejmowałbym się sporymi wymiarami Targusa – zawsze bez problemu mieścił się w plecaku czy torbie.
Kąt nachylenia klawiatury jest delikatny, pozwala wygodnie oprzeć nadgarstki na stole. Nie można go regulować, ale nie powinno Wam to przeszkadzać.
Miłym dodatkiem są klawisze funkcyjne do obsługi iOS. W miejsce Escape wskoczył przycisk domowy. F1 wywołuje Spotlight, F4 otwiera galerię, a F5 wysuwa klawiaturę ekranową. Dalej znalazło się sterowanie multimediami oraz głośnością. Na samym końcu linii umieszczono całkiem przydatny klawisz do blokowania tabletu.
System bez problemów pozwala wprowadzać polskie znaki za pomocą altów (Option). Trzeba tylko wybrać polską klawiaturę, angielska ich nie wspiera. Wisienką na torcie są skróty klawiszowe, wszystko działa tak jak w komputerze. Można kopiować, wklejać, wycinać, pogrubiać, zaznaczać tekst strzałkami. Dobrze, że tak to wszystko działa, można całkowicie skupić się na tekście bez odrywania rąk od klawiatury. Obsługa skrótów wydaje się oczywista, jednak niektóre systemy wcale tego nie wspierają. Warto sprawdzić każdą klawiaturę przed zakupem. Najlepiej jakby była dedykowana do tabletu, z którego korzystamy. Warto szukać na opakowaniach specjalnych oznaczeń, gwarantują one bezproblemową współpracę z naszym sprzętem. W przypadku iPadów prezentuje się ono następująco:
Podsumowując, z całego serca mogę Wam polecić klawiaturę Bluetooth od Targusa dla iPada. Bardzo dobrze integruje się z systemem, praca jest bardzo wygodna. Nie ma się czego przyczepić, wystarczy wyjąć z pudełka i wszystko działa tak jak w komputerze. To bardziej zasługa Apple, jednak duża pochwała należy się Targusowi. Ich klawiatura jest bardzo atrakcyjna pod względem cenowym (około 100zł) oraz spełnia 100% funkcji dużo droższych konkurencyjnych rozwiązań. W przedświątecznym okresie można ją spotkać w przecenach, jest to bardzo dobry pomysł na prezent dla każdego użytkownika iPada. Różnica jest tylko w materiałach, jeśli jednak nie piszecie bardzo dużo, to nie warto decydować się na klawiaturę Apple – jest to zwyczajnie nieopłacalne.
Klawiatura Bluetooth Targus AKB32UK dla iPada
Nasza ocena: 5/6
+ dobra jakość materiałów i wykonania;
+ stabilne połączenia;
+ wygodny, sprawdzony układ klawiszy;
+ dodatkowe klawisze funkcyjne;
+ obsługa skrótów klawiszowych;;
+ wydajna i wymienna bateria;
+ atrakcyjny wygląd, matowe wykończenie;
+ niska cena;
– słabe gumowe podkładki;
– brak podświetlenia;
– plastik zawsze zostanie plastikiem.