Apple Watch 4 z EKG zapewnia 98% dokładność
Apple Watch 4 został zaprezentowany kilka dni temu i już znamy jego najważniejszą funkcję, czyli funkcje EKG. Aby jednak uzyskać zatwierdzenie FDA dla tej nowości w zegarku, firma musiała dostarczyć dane z badania serca. Przeprowadzono więc testy z użyciem Apple Watch series 4 na wybranej grupie użytkowników, w której połowa miała migotanie przedsionków, a druga nie.
Apple Watch 4 został zaprezentowany wcześniej w tym tygodniu. W USA w ramach przedsprzedaży wyprzedał się na pniu. Najważniejszą opcją będzie EKG, które pojawi się wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Nie bez powodu – firma musiała podpisać umowę z odpowiednimi organizacjami, by móc dostać pozwolenie na używanie EKG w tym rejonie.
Badanie dostarczone do Food and Drug Administration wykazało, że Apple Watch series 4 był w ponad 98% dokładny w wykrywaniu migotania przedsionków. W celu uzyskania zgody na badanie EKG, FDA dokonała przeglądu badania przeprowadzonego przez firmę z Cupertino i Uniwersytet Stanforda w Kalifornii. Badanie to obejmowało 588 osób, z których połowa miała migotanie przedsionków, a druga połowa była zdrowa.
Aplikacja była w stanie zidentyfikować ponad 98% pacjentów, którzy mieli tę przypadłość, i ponad 99% pacjentów, którzy mieli zdrowe tętno. Kardiolodzy byli w stanie odczytać 90% wszystkich odczytów, chociaż około 10% z nich było nieczytelnych. Katherine Foley uważa, że zegarek jest na tyle niedokładny, by nie móc z niego korzystać jak ze szpitalnych sprzętów. To samo powiedział o zegarku inny specjalista. Andrew Moore tak skomentował sprawę:
– Technologia, z którą współpracuje Apple jest bardzo prymitywna w porównaniu do tego, co robimy dla kogoś w szpitalu lub w warunkach opieki zdrowotnej. Chociaż zegarek może wykryć zmiany w wzorcach tętna osoby, zmiany te pokazują tylko użytkownika, jeśli ma tętno, które jest zbyt szybkie, zbyt wolne lub bije nieregularnie, co może oznaczać migotanie. Zegarek niekoniecznie daje pełny obraz, dzięki któremu lekarz mógłby zdiagnozować problem medyczny.
Apple było w stanie przeprowadzić własne badanie, ponieważ urządzenie mieści się w kategorii, którą FDA nazywa kategorią „niskiego do umiarkowanego ryzyka”. Nie może być zatem uważane za w pełni wymierne i miarodajne badanie. To jednak dobry start, jeśli nie wiemy, że mamy złą kondycję serca. Dane techniczne Apple Watch 4 znajdziecie poniżej. Ceny w Polsce będą zaczynać się od 1899 złotych.
Apple Watch 4 (series 4) – dane techniczne
- wyświetlacz OLED LTPO Retina z Force Touch o jasności do 1000 nitów
- koperta 40 lub 44 mm
- 2-rdzeniowy, 64-bitowy procesor S4
- układ Apple W3
- 16 GB pamięci flash
- wysokościomierz barometryczny
- optyczny czujnik tętna
- czujnik EKG
- Wi-Fi b/g/n (2,4 GHz)
- Bluetooth 5.0
- wodoszczelność do 50 m
- grubość koperty 10,7 mm
- bateria zapewniająca do 18 godzin pracy
- watchOS 5
Zobacz także: AirPods – triki. Sztuczki, które warto znać
Źródło: QZ