Produkty Asusa są jednymi z najbardziej oczekiwanych. Gdy pojawią się informacje o jakimkolwiek,nowym urządzeniu mobilnym, świat z zapartym tchem oczekuje ich oficjalnej prezentacji. Dzisiaj, w ramach CES 2014, ASUS zaprezentował szereg urządzeń, o których wprawdzie słyszeliśmy, ale które dzisiaj oficjalnie ujrzały światło dzienne. To Padfone X, Padfone Mini, VivoTab Note 8 oraz hybrydowe urządzenie z Androidem i Windows.
Przeczytaj koniecznie >> Recenzja phabletu Asus Fonepad Note 6
ASUS to jeden z czołowych producentów urządzeń mobilnych na świecie. Co do tego nie ma wątpliwości. To jeden z pionierów wielu myśli technicznych wykorzystywanych w tych urządzeniach. Dzisiejszy dzień na targach CES należał w dużej mierze do niego. Kilka urządzeń, które zostały zaprezentowane, z pewnością spędzało sen z powiek wielu potencjalnych klientów. Oto one.
ASUS Padfone Mini
To kolejny członek rodziny produktów, które budzą najwięcej emocji, ale paradoksalnie, szczególnie w naszym kraju są bardzo ciężkie do zdobycie. Mowa o linii Padfone. Tym razem to mniejszy model, łączący w sobie tablet/stację dokującą z ekranem o wielkości 7 cali i smartfon z matrycą o przekątnej 4 cali. To Padfone, ale jak sama specyfikacja wskazuje, w wersji Mini. Jednocześnie to całkiem inne urządzenie od Padfone Mini 4.3, którego Asus zaprezentował w grudniu na Tajwanie.
Padfone Mini wyposażono w procesor Intel Atom Z2560. Wspomaga go 1GB pamięci RAM i 8GB pamięci masowej (rozszerzalnej dzięki slotowi kart microSD). Na pokładzie znajdzie się 8Mpix aparat cyfrowy i webkamerka 2Mpis. Urządzenie główne, czyli smartfon, wyposażono w ekran IPS 800 x 480 pikseli. 7-calowy tablet natomiast, oferuje rozdzielczość1280 x 800 pikseli. Za zasilanie tego pierwszego odpowiada bateria 4,5Wh (1170 mAh), a stacji dokującej ogniwo 8,3Wh (2100mAh).
Na tę chwilę hybryda pracuje pod kontrolą Androida w wersji 4.3, jednak jak zapewnia producent, system oznaczony numerkiem 4.4 jest już „w drodze”. Warto dodać, że Padfone Mini otrzymał całkiem nowy interfejs użytkownika Asusa o nazwie ZenUI. Dodatkowo, w zestawie, otrzymamy oprogramowanie automatycznie dostosowujące obraz wyświetlany w aplikacjach w zależności od tego, na którym ekranie jej używamy.
Asus zapewnia, że smartfon obsługuje HSPA+, Wi-Fi 802.11n i Bluetooth 4.0. Urządzenie będzie dostępne w kilku wersjach kolorystycznych: czarnej, białej,, czerwonej, niebieskiej i żółtej.
ASUS VivoTab Note 8
O tym urządzeniu ostatnimi tygodniami było chyba najgłośniej. 8-calowy tablet z Windows 8.1 wyposażono w ekran o rozdzielczości 1280 x 800, dodatkowo zaopatrzony w digitizer Wacom. To jednocześnie pierwszy tablet tej wielkości z systemem Micorosoftu, który oferuje pełną obsługę rysika. Konkurencja, choćby Lenovo w Miix 2 czy Dell w swoim Venue 8 Pro oferują jedynie opcjonalne wsparcie dla obsługi stylusa. Tylko Asus zdecydował się na pełną kompatybilność i dołączenie rysika do tabletu. Asus chce zainteresować tym urządzeniem użytkowników szkiców i notatek, a jeśli chodzi o tych ostatnich, to w szczególności tych, którzy używają najświeższych aplikacji MS z obsługą rysików – OneNote czy Paint.
Wnętrze VivoTab Note 8 od pewnego czasu nie jest już tajemnicą. Dzisiaj zostało jedynie oficjalnie potwierdzone. Sercem tabletu jest układ Intel Atom Z3470 (Bay Trail). Do kompletu otrzymujemy 2GB pamięci operacyjnej i do 64GB przestrzeni na dane plus slot kart microSD. Potwierdził się niestety czarny scenariusz dla wielu oczekujących na to urządzenie – brak jest portu HDMI. Owszem, wsparcie dla Wacom jest istotne i ciekawe, jednak konkurencja, choćby Lenovo ThinkPad 8 oferuje więcej portów. Wszystko wskazuje na to, że Asus poszedł tropem Della i Lenovo i w tablecie nie znajdziemy przycisku Windows na froncie urządzenia.
Tablet ma 10,95mm grubości i waży 376 gramów. Jak wynika z informacji podanych przez Asusa, cena VivoTab Note 8 będzie uzależniona od pojemności dysku i będzie wynosiła 299 dolarów za model 32GB i 349 dolarów za wersję z 64GB pamięci. Tablet ma pojawić się w sklepach na przełomie 1 i 2 kwartału.
ASUS Padfone X
Asus przygotowuje również pierwszego Padfone, który trafi na rynek północnoamerykański. Hybryda, o tajemniczej nieco nazwie Padfone X, obsługuje sieci 4G LTE i trafi do sieci AT&T.
Ceny i dostępność nie są znane, ale po dzisiejszej prezentacji znamy specyfikację urządzenia. Padfone X to 5-calowy smartfon połączony z 9-calową stacją dokującą/tabletem o rozdzielczości Full HD. Podobnie jak w wszystkich urządzeniach z tej rodziny, użytkownik otrzymuje oprogramowanie dostosowujące używane aplikacje do aktualnie używanej wielkości ekranu.
Stacja dokująca nie ma własnego procesora i nie może pracować jako odrębne urządzenie (myślimy tu o urządzeniu w sensie tablecie). Smartfon, jako serce całości otrzyma układ Qualcomm Snapdragon 800 z chipem graficznym Adreno 300. Wspomagane one będą przez 2GB pamięci RAM i 16GB miejsca na dane. Systemem operacyjnym będzie Android 4.4 KitKat. Co ciekawe, sama specyfikacja nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona przez Asusa.
Asus Transformer Book Duet TD300
Ostatnie, ale jakże ciekawe urządzenie zaprezentowane w ramach konferencji Asusa na CES, to coś, co producent nazywa „komputerem PC o czterech trybach”. Asus Transformer Book Duet TD300 to bowiem hybryda, wyposażona w 13,3 calowy ekran będący samodzielnym tabletem, z dołączaną klawiaturą (stacją dokującą), dzięki czemu może pracować jako netbook.
To jednak nie wszystko. Dwa wymienione powyżej tryby pracy zostały zdublowane: urządzenie pracuje bowiem pod kontrolą dwóch systemów operacyjnych – Windows i Android. W dodatku nie chodzi tu o podwójne bootowanie, pozwalające w trakcie uruchamiania wybrać system. Mówimy o symultanicznej pracy na dwóch systemach, z możliwością przełączania się pomiędzy nimi za pomocą jednego naciśnięcia przycisku.
Asus Transformer Book Duet to pełnoprawny notebook z systemem Windows, na którym bez problemu uruchomimy aplikacje androidowe, ponieważ posiada on pełen dostęp do sklepu Google Play. Jego sercem jest – uwaga – procesor Core i7, a więc jedna z najpotężniejszych jednostek Intela. Wspomniany ekran, to matryca o wielkości 13,3 cala, wykonana w technologii In Panel Switching (IPS). Na pokładzie TD300 znajdzie się 4GB pamięci RAM, dysk SSD o pojemności 128GB (plus slot kart microSD). W kwestii łączności bezprzewodowej otrzymamy moduły Wi-Fi 802.11ac i Bluetoth 4.0. To tyle jeśli chodzi o sam tablet.
Stacja dokująca to nie tylko klawiatura. Na jej wyposażeniu znajdzie się dysk o pojemności 1TB, a oprócz tego port Ethernet, jedno złącze USB 3.0, dwa USB 2.0 i gniazdo HDMI.
Tablet mierzy 344 x 215,9 x 14,7 mm. Klawiatura z kolei ma wymiary 340,4″ x 218,4″ x 15,2 mm. Cały zestaw waży nieco ponad 1900 gramów. Asus zapowiada, że Transformer Book Duet TD300 pojawi się w sklepach z systemami Windows 8.1 i Google Android 4.1. Model z procesorem Intel Core i3 i ekranem 1366 x 768 pikseli trafi do sprzedaży wczesną wiosną, a jego cenę określono na 599 dolarów. Z kolei ceny modelu z matrycą 1920 x 1080 pikseli, w zależności od konfiguracji, będą rozpoczynać się od kwoty 699 dolarów.
Źródło: Liliputing, The Verge, Engadget,