Doczekaliśmy się już oficjalnej zapowiedzi pierwszych, 64-bitowych procesorów dla urządzeń mobilnych, które za kilka miesięcy trafią na pokład smartfonów i tabletów internetowych. Co jednak z samym systemem Android, który do tej pory nie doczekał się jeszcze 64-bitowej wersji, jak to ma miejsce w przypadku iOS 7? Postanowił za to zabrać się Intel, który już skompilował 64-bitowy kernel systemu pod kątem procesorów Atom. Kiedy z kolei doczekamy się Androida przystosowanego pod kątem procesorów ARMv8 od Google?
Przeczytaj koniecznie >> 10 najlepszych trików na tablety z Androidem
Apple we wrześniu zeszłego roku zaprezentowało iPhone’a 5S, którego wyposażono w 64-bitowy procesor A7. Ten sam układ trafił z czasem również do nowych iPadów, które zaprezentowano pod koniec października. W przypadku urządzeń z Androidem nadal czekamy.
Jesteśmy już po pierwszych, oficjalnych zapowiedziach związanych z 64-bitowymi procesorami opartymi na architekturze ARMv8. Tego typu układy zapowiedział już Qualcomm (Snapdragon 805), w zeszłym tygodniu również Nvidia (procesory Tegra K1). Już wkrótce nowe SoC trafią do producentów tabletów i smartfonów. Tego typu urządzenia powinniśmy zobaczyć na rynku już w drugiej połowie roku i zapewne ich wysyp pojawi się w trakcie targów IFA 2014, które odbędą się we wrześniu w Berlinie.
Sam hardware to nie wszystko. Pozostaje jeszcze kwestia oprogramowania. Niestety, ale do tej pory Android nie doczekał się wsparcia dla 64-bitowych rozkazów i instrukcji. Google nadal każe sobie czekać.
Tymczasem inżynierowie z Intela postanowili wziąć sprawę we własne ręce i rozpoczęli prace nad przystosowaniem Androida 4.4 Kit Kat pod kątem własnych, 64-bitowych procesorów z rodziny Intel Atom. I udało im się to z dosyć dobrym skutkiem. Prace, które trwały od kilku tygodni zaowocowały przystosowanym pod kątem architektury Silvermont (na której oparte są nowe układy Atom) 64-bitowym kernelem Androida.
W trakcie tegorocznych targów CES w Las Vegas Intel pochwalił się, że prace nad 64-bitowym jądrem Androida 4.4 Kit Kat zostały ukończone. Hermann Eul – wiceprezes i główny dyrektor działu Intel Mobile powiedział, że kernel zostanie udostępniony partnerom OEM, którzy następnie będą mogli na jego podstawie tworzyć własne oprogramowanie zgodne z 64-bitową architekturą wspieraną przez procesory Atom. Należy wspomnieć również o wstecznej kompatybilności. Wszystkie urządzanie wyposażone w nowy system będą w stanie uruchamiać starsze aplikacje pisane z myślą o 32-bitowej wersji systemu.
Warto zauważyć, że Intel dosyć szybko osiągnął cel, którego nie udało się do tej pory zrealizować samemu Google i innym jego partnerom. Wierzymy jednak, że w Mountain View prace na 64-bitowym Androidem trwają już pewnie od kilku miesięcy i w niedługim czasie doczekamy się kolejnej odsłony systemu, który zapewne będzie pierwszą, oficjalną wersją 64-bitową Androida. Kiedy? Najpewniej w trakcie kolejnej konferencji z cyklu Google I/O, której możemy spodziewać się w okolicy maja. Na razie firma z Mountain View jeszcze nie ogłosiła dokładnej daty dla tego wydarzenia.
Tymczasem więcej informacji na temat projektu od Intela możemy spodziewać się już w trakcie barcelońskich targów Mobile World Congress, które odbędą się pod koniec lutego. Prawdopodobnie wtedy dowiemy się również czegoś na temat 64-bitowego Androida skompilowanego z myślą o smartfonach wyposażonych w układy Merrifield.
Źródło: PCWorld