Już wcześniej w tym roku wspominaliśmy wam, że Intel ukończył prace nad 64-bitowym kernelem Androida 4.4.2 Kit Kat na potrzeby własnych procesorów. Teraz, w trakcie drugiego dnia konferencji dla deweloperów w Chinach, udostępniono wspomniany kernel, a przy okazji uruchomiono nowe centrum z zasobami. Co dalej? Czy w pełni 64-bitowe tablety internetowe z Androidem są już kwestią kilku najbliższych tygodni? Okazuje się, że nie i wszystko jest w rękach Google. Sprawdźcie sami dlaczego.
Przeczytaj koniecznie >> Chiński rynek tabletów. Jak w rzeczywistości wygląda i kto jest tam liderem?
Jesteśmy już po pierwszych, oficjalnych zapowiedziach związanych z 64-bitowymi procesorami opartymi na architekturze ARMv8. Tego typu układy zapowiedział już Qualcomm (Snapdragon 805), jak i również Nvidia (procesor Tegra K1). Już wkrótce nowe SoC trafią do producentów tabletów i smartfonów. Tego typu urządzenia powinniśmy zobaczyć na rynku już w drugiej połowie roku i zapewne ich wysyp pojawi się w trakcie targów IFA 2014, które odbędą się we wrześniu w Berlinie.
Sam hardware to jednak nie wszystko. Pozostaje jeszcze kwestia oprogramowania. Niestety, ale do tej pory Android nie doczekał się wsparcia dla 64-bitowych rozkazów i instrukcji. Google nadal każe sobie czekać.
Nie ukrywajmy, ale Google niespecjalnie spieszy się z przystosowaniem Androida pod kątem 64-bitowych procesorów ARM. Tymczasem Intel postanowił wziąć sprawy we własne ręce i opracował taki kernel Androida 4.4.2 Kit Kat z myślą o własnych układach dla tabletów. Prace nad nim sfinalizowano już w styczniu tego roku, a teraz – w trakcie konferencji dla deweloperów w Chinach – udostępniono go dla wszystkich zainteresowanych. Dziś Intel udostępnił również nowe centrum zasobów dla deweloperów, które można znaleźć pod tym adresem.
Już wkrótce na rynku doczekamy się pierwszych tabletów z Androidem oraz 64-bitowymi procesorami Intela. Takie urządzenia przygotowuje Teclast oraz firma Onda, o czym wspominaliśmy wam dziś z rana.
Jeśli jednak wydaje wam się, że będą to w pełni 64-bitowe urządzenia, jak na przykład nowe iPady, to niestety, ale jesteście w błędzie. Android, jak każdy system operacyjny, składa się z kilku warstw, a jedną z nich jest właśnie kernel. Rozwiązanie udostępnione dziś przez Intela nadal jest tylko kernelem i niczym więcej. To oznacza, że gigant rynku procesorów jest już gotowy na wsparcie 64-bitowego Androida, ale ten musi zostać udostępniony przez Google. Wiemy, że firma z Mountain View ciężko pracuje nad przystosowaniem własnego systemu pod kątem 64-bitowej architektury. Czeka na to praktycznie cały rynek oraz producenci urządzeń. Wszystko w rękach programistów Google.
Tegoroczna konferencja Google I/O odbędzie się pod koniec czerwca. Spodziewamy się, że właśnie wtedy zostanie zaprezentowany nowy Android, w którym zostanie dodane wsparcie dla 64-bitowej architektury. Gdy to nastąpi, to otworzy drogę dla deweloperów ku możliwości optymalizowania własnego oprogramowania pod kątem nowego systemu.
Warto dodać, że Apple uczynił własny system 64-bitowym wraz z iOS 7 udostępnionym we wrześniu tego roku. Obecnie trzy urządzenia są w pełni zgodne z tym oprogramowaniem i mogą w pełni wykorzystać potencjał 64-bitów. Są to iPhone 5s oraz iPad Air i iPad mini z wyświetlaczem Retina. Wszystkie z nich dysponują układami Apple A7, który notabene uważany jest za procesor klasy desktop.
Źródło: Android Authority