Udostępnij
Tweetnij

Najciekawsze tablety sprzed lat. Google Nexus 7 (2012) [cz. 8]

Jakiś czas temu rozpoczęliśmy nowy cykl artykułów, w których cofamy się w czasie i prezentujemy najciekawsze tablety internetowe sprzed lat. Po iPadzie 1. generacji, Samsungu Galaxy Tab 7.0 (GT-P1000), Motoroli Xoom, HTC Flyerze oraz Playbooku od BlackBerry, iPadzie 2. Generacji oraz HP TouchPadzie przyszła pora na kolejne urządzenie. Tym razem proponujemy wam przypomnieć sobie jedno z z urządzeń z 2012 roku – pierwszy tablet z logo Nexus na obudowie, które dla Google przygotowali Tajwańczycy z ASUSa.

Asus Nexus 7

Jakiś czas temu rozpoczęliśmy  nowy cykl artykułów, w których cofamy się w czasie i prezentujemy najciekawsze tablety internetowe sprzed lat. Po iPadzie 1. generacji, Samsungu Galaxy Tab 7.0 (GT-P1000), Motoroli Xoom, HTC Flyerze oraz Playbooku od BlackBerry, iPadzie 2. Generacji oraz HP TouchPadzie przyszła pora na kolejne urządzenie. Tym razem proponujemy wam przypomnieć sobie jedno z z urządzeń z 2012 roku – pierwszy tablet z logo Nexus na obudowie, które dla Google przygotowali Tajwańczycy z ASUSa.

Przeczytaj koniecznie >> Krótki test popularnych przeglądarek internetowych na Androida

Którą z polskich marek tabletów cenisz sobie najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Plotki na temat pierwszego tabletu Nexus krążyły po sieci już od 2011 roku, a więc na wiele miesięcy przed jego oficjalną premierą, która odbyła się w lipcu 2012 roku. Zanim przypomnimy sobie historię Nexusa 7 z 2012 roku, to najpierw warto przytoczyć jego specyfikację techniczną, która obejmowała następujące elementy:

  • 7-calowy wyświetlacz klasy IPS (o szerokich kątach widzenia) i rozdzielczości WXGA (1280 x 800 pikseli, co daje nam gęstość pikseli na poziomie 216 ppi) z 10-punktowym multi-touch;
  • czterordzeniowy procesor Nvidia Tegra 3 T30L 1,2 GHz (1,3 GHz w trybie pomocniczego rdzenia) z 12-rdzeniowym układem graficznym GeForce taktowanym zegarem 416 MHz;
  • 1 GB pamięci operacyjnej RAM typu DDR3L;
  • 8, 16 lub 32 GB pamięci eMMC na dane (bez możliwości rozbudowy za pomocą kart microSD);
  • Wi-Fi w standardzie b/g/n, Bluetootha 3.0, moduł NFC;
  • opcjonalny modem łączności w sieciach komórkowych (HSPA+);
  • wideo kamerkę 1,2 Mpix;
  • baterię o pojemności 4325 mAh;
  • złącza microUSB 2.0 i jack audio 3,5 mm.

Tablet miał wymiary 198.5 × 120 × 10.56 mm i ważył 340 gramów. Nexus 7 debiutował na rynku z Androidem 4.1 Jelly Bean.

Prace nad Nexusem 7 rozpoczęły się na wiele miesięcy przed jego prezentacją. W rzeczywistości tablet pokazano światu (wtedy jako MeMo Pad 370T) na początu 2012 roku, w trakcie targów CES w Las Vegas. Google spodobał się ten koncept i kilka miesięcy później (pod koniec czerwca 2012 roku) zaprezentowano to urządzenie światu jeszcze raz – w trakcie konferencji Google I/O pod nazwą Nexus 7. Dwa tygodnie później tablet trafił do sprzedaży, w cenie od 199 dolarów, co wtedy stanowiło naprawdę ciekawą propozycję. Głównie za sprawą udanego wyświetlacza oraz wydajnego procesora. Kilka dni później tablet można było zakupić w Europie (w Wielkiej Brytanii), a we wrześniu pojawił się także w Polsce, gdzie cieszył się naprawdę wielkim zainteresowaniem. Z nieoficjalnych informacji wynika, że nad Wisłą sprzedano ponad 250 tysięcy egzemplarzy tego urządzenia. Dla porównania, do lipca tego roku na całym świecie sprzedano 7 milionów sztuk tego tabletu.

W listopadzie 2012 roku uśmiercono najtańszy wariant tego tabletu – z 8 GB pamięci na dane. Natomiast pozostałe modele zniknęły z oferty Google w lipcu 2013 roku, gdy zaprezentowano światu następcę (notabene, bardzo udanego i nadal dostępnego w przyzwoitej cenie) tego tabletu w postaci Nexusa 7 2013.

Obecnie Nexusa 7 z 2012 roku można zakupić już za mniej niż 500 złotych i jest to nadal ciekawa propozycja w tym przedziale cenowym. Głównie za sprawą aktualnego oprogramowania. Wiele wskazuje na to, że Nexus 7 2012 otrzyma jesienią również Androida L, który obecnie znajduje się w fazie testów.

Mieliście, a może do tej pory macie pierwszego Nexusa 7?

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij