Najlepsze triki dla Gmail na Androida

Aplikacja Gmail zapewne dla wielu z Was jest tylko prostą appką do odczytywania i tworzenia maili. Google jednak przez lata rozwinęło ją na tyle, że niektóre funkcje nie zostały nawet zauważone przez większą grupę ludzi. Dzisiaj zaprezentujemy Wam najciekawsze z nich.

Przeczytaj także: Najlepsze triki dla Map Google na Androida

Zaawansowane wyszukiwanie

Wyszukiwarka wiadomości w Gmailu już na pierwszy rzut oka wydaje się być czymś zaawansowanym. Rozpoznawanie wiadomości po ich treści, nadawcy oraz temacie nie jest jednak szczytem jej możliwości. Google wprowadziło bowiem do niej opcję zaawansowanego wyszukiwania. Za pomocą specjalnych słów kluczowych możemy między innymi wyszukać dane wyrazy w mailach z załącznikami, od wybranego nadawcy, lub w tych nieodczytanych. Fraz kluczowych jest na tyle dużo, że zamiast opisywać każdej z osobna, odeślemy Was na poświęconą im stronę przygotowaną przez Google.

Konta z innych serwisów

Od premiery Androida 5.0 oraz towarzyszącej mu aktualizacji Gmaila do wersji przygotowanej według Material Design Google usunęło aplikację Mail, która to w Androidzie znajdowała się praktycznie od samego początku. Jej funkcje przejął bowiem sam Gmail, w którym to dodać możemy już konta nie tylko z mailowej usługi Google, lecz także innych serwisów działających przez IMAP oraz POP3. Dzięki takiej funkcji możemy również w prosty sposób połączyć nasze skrzynki odbiorcze, po prostu wybierając odpowiednią opcję z wysuwanego z lewej strony menu.

Autoresponder wakacyjny

Jak urlop, to odpoczynek bez maili oraz innych nieprzyjemnych powiadomień z pracy, prawda? Kiedyś funkcja automatycznej odpowiedzi na maila zarezerwowana była dla desktopowych programów, teraz każdy z nas ma ją na swoim telefonie, najprawdopodobniej nawet o tym nie wiedząc. Google ukryło opcję włączenia automatycznej odpowiedzi (informującej np. że jesteśmy na wakacjach) w ustawieniach konta pod nazwą “Wiadomość o nieobecności”.

Zobacz również: Najlepsze triki dla YouTube na Androida

Wyciszanie konwersacji

Grupowe konwersacje już co prawda w zdecydowanej większości przeniosły się na inne komunikatory, ale nadal często zdarza się, że są one prowadzone drogą mailową. Wtedy równie często pojawia się problem osób, których treść tychże rozmów nie do końca interesuje. Po wybraniu opcji ignorowania całej konwersacji, Gmail sam rozpozna, które maile są na nią odpowiedzią i zamiast pokazywać je nam, po prostu od razu przekierowywać będzie je do kosza.

Synchronizacja wiadomości

Zawsze jest tak, że jak już potrzebujemy czegoś na teraz, to cały świat stoi na naszej drodze, aby rzecz tą osiągnąć. Dla przykładu – szybko potrzebujemy sprawdzić treść maila sprzed tygodnia, ale nie mamy dostępu do internetu. Zazwyczaj skończyłoby się to porażką, ale dzięki Google jesteśmy w stanie uniknąć takiej wpadki. Wystarczy jedynie, że w opcji “synchronizacja Gmail” (dostępnej w ustawieniach konta w aplikacji) wybierzemy jak długo (domyślnie jest to 30 dni) nasze urządzenie będzie trzymać w pamięci każdą wiadomość, na wypadek, jakbyśmy potrzebowali jej w sytuacji awaryjnej.

Ustawienia etykiet

Gmail – jak każda usługa Google – jest wyjątkowo inteligentnym programem do obsługi mailów. Dzięki wiedzy samego Google aplikacja jest w stanie posegregować każdą wiadomość nadając jej odpowiednią etykietę (najczęściej są to “społeczności” i “oferty”). Domyślnie jednak powiadomienia o tychże akcjach są wyłączone. Aby otrzymywać notyfikacje o np. nowej wiadomości poświęconej przecenie w naszym ulubionym sklepie wystarczy znaleźć opcję “zarządzaj etykietami” w ustawieniach konta w aplikacji Gmaila i wybrać interesujące nas etykiety.

Gesty przewijania

Popularny gest palcem od lewej do prawej (bądź na odwrót) często skrywa wiele wygodnych i ciekawych opcji, o których często nawet nie wiemy. Nie inaczej sprawa wygląda w Gmailu. Tutaj przesunięcie palcem po zamkniętej wiadomości przenosi ją do archiwum (lub kosza, wystarczy zmienić to w ustawieniach). Ten sam gest na otwartym mailu przewija obecnie czytany list na poprzedni, lub następny (w zależności od tego w którą stronę zostanie on wykonany).

Potwierdzenie akcji

Ekrany dotykowe mają to do siebie, że często potrafią zinterpretować przypadkowe muśnięcie, jako umyślne wybranie danej opcji. Zapewne każdy z nas chociaż raz miał taką sytuację, z której musiał się tylko niepotrzebnie tłumaczyć. Google pomyślało i o tym – w ogólnych ustawieniach Gmaila ustawić możemy potwierdzenie podczas usuwania, wysyłania oraz archiwizowania wiadomości. Niby jedno kliknięcie więcej to nic, a przy wielu sytuacjach naprawdę może uratować skórę.

 Loading ...

Maciej Leszczuk: Uczeń technikum informatycznego, mieszkaniec Wrocławia, wierny widz Formuły 1, ale przede wszystkim miłośnik Androida.
Powiązane wpisy
Disqus Comments Loading...

W serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkownika oraz do zbierania informacji statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.