Za nami oficjalna premiera pierwsze wersji deweloperskiej systemu Android N Developer Preview, którą można przetestować na wybranych urządzeniach z serii Nexus, tablecie Google Pixel C i General Mobile 4G (Android One). Co nowego wnosi Android N? Kto i kiedy go dostanie? Odpowiedź znajdziecie w niniejszym artykule.
Android N: praca na podzielonym ekranie
Jedną z najważniejszych nowości w Androidzie N jest możliwość pracy z dwiema aplikacjami jednocześnie na podzielonym ekranie. Funkcja działa na smartfonach i tabletach, co z pewnością cieszy. Zasada działania multi-window jest bardzo prosta. Aplikacje można uruchamiać obok siebie i co ciekawe, łapiąc element oddzielający oba program można regulować wielkość jednego okna względem drugiego. Niestety, funkcja na pewno jeszcze wymaga dopracowania. Część aplikacji odmawia posłuszeństwa w takim trybie i nie oferuje wszystkich fukcji. Android N pozwala w szybki sposób powrócić okna z jedną aplikacją uruchomioną na pełnym ekranie. Na przykład poprzez przeciągnięcie tej na dole w górę ekranu.
Android N: mniejsze zużycie pakietów internetowych
W Androidzie N zaszyto nową funkcję dla oszczędzania danych. Jej aktywacja sprawia, że aplikacje w tle mogą synchronizować się jedynie w przypadku połączenia z siecią Wi-Fi. W sieciach 3G lub 4G to się nie odbywa i w ten sposób zaoszczędzanych jest znacznie więcej pakietów.
Android: odświeżony panel Ustawienia
Android N debiutuje z odświeżonym panelem Ustawienia. Zgodnie z wcześniejszymi plotkami, panel zawiera menu hamburger, które pozwala w szybki sposób powrócić do głównych sekcji dla ustawień, które wyświetlane są po lewej stronie ekranu. Takie menu wyświetla się, gdy zagłębimy się w ustawieniach głębiej. Poza tym widzimy, że część opcji wyświetla dodatkowe informacje. Na przykład, Wi-Fi sieć, do której jesteśmy podłączeni, a Bateria aktualny poziom naładowania i czas do rozładowania. Warto także wspomnieć, że poszczególne sekcje są teraz wyróżnione szarą czcionką.
Android N: menedżer plików z większą ilością funkcji
Kolejna nowość w systemie Android N to bardziej rozbudowany menedżer plików, który doczekał się wielu ulepszeń względem tego, który pojawił się w Marshmallowie. Jest on nadal ukryty (należy go odblokować w Ustawienia/Pamięć) i po aktywacji możemy liczyć na wiele funkcji, w tym możliwość zmiany nazwy plików, ich przenoszenie czy tworzenie nowych. Poza tym istnieje możliwość sortowania i zmiany wyświetlanego widoku. Pojawia się także nowa grafika w momencie, gdy udamy się do pustego katalogu bez plików.
Android N: zmiany w powiadomieniach
Powiadomienia w Androidzie N to znacznie więcej możliwości niż wcześniej. Po pierwsze, pojawia się możliwość agregowania powiadomień z danej aplikacji w jednym miejscu, co zapewni lepszy porządek oraz ułatwi wykonywanie poszczególnych akcji. Po drugie, z poziomu powiadomień będzie można odpowiadać na poszczególne wiadomości, ale w tym przypadku wszystko w rękach deweloperów aplikacji, którzy muszą sięgnąć po nowy interfejs API.
Android N: większe karty w podglądzie multitaskingu
Android N debiutuje z większymi kartami w podglądzie multitaskingu niż w Androidzie 6.0 Marshmallow. W ten sposób łatwiej nawigować po otwartych kartach z aplikacjami. Poza tym w Androidzie N można dotknąć dwie karty bez przewijania. Niby nie są to jakieś znaczące zmiany, ale zawsze na plus. Przewinięcie palcem w dół ekranu powoduje spadnięcie poprzedniej karty w dół.
Android: zmiany w szybkich ustawieniach
Szybkie ustawienia również doczekały się licznych zmian, które możecie podejrzeć na poniższym zrzucie ekranowym. Najważniejsze nowość to przycisk EDIT (z czasem w polskim Androidzie pojawi się jako EDYTUJ), który pozwala dostosowywać elementy. U góry, przy zwiniętym oknie szybkich ustawień pojawia się pięć elementów (Wi-Fi, Bluetooth, sieć kom., latarka i auto-rotacja) oraz przycisk do rozwijania menu. Elementy można w dowolny sposób przemieszczać i układać według własnych preferencji.
Android N: tryb nocny
W Androidzie 6.0 Marshmallow Google testowało ciemny motyw. Niestety, w finalnej wersji systemu nie dodano takiej funkcji. Ponownie pojawia się ona w Androidzie N. Tryb nocny można włączyć w ustawieniach i jego aktywacja sprawi, że ten będzie włączany w momencie, gdy zajdzie słońce. Pojawiają także nowe opcje i jest to możliwość zmiany odcieniu wyświetlacza oraz automatycznego obniżania jasności ekranu. Pozostaje nam wierzyć, że tym razem tryb nocny zadebiutuje w finalnej wersji systemu.
Android N: kalibrowanie wyświetlacza
W Androidzie N Google pozwala kalibrować ręcznie wyświetlacz, a więc można dobrać ręcznie, za pomocą specjalnych suwaków, natężenie każdej z poszczególnych barw RGB.
Android N: udoskonalony tryb Doze
Wraz z Androidem N Google wprowadza udoskonalenia także dla trybu Doze, który odpowiada za oszczędzanie energii baterii. W nowej wersji oprogramowania może on działać w dwóch trybach: pełnym i ograniczonym. Doze ma teraz aktywować się zawsze na wyłączonym ekranie. Nawet jeśli smartfon czy tablet nie leży nieruchomo na płaskiej powierzchni. Pierwszy tryb sprawi, że urządzenie odetnie aplikacjom dostęp do sieci oraz ograniczy synchronizację i pozwoli na dostęp jedynie w momencie, gdy urządzenie pozostaje przez pewien czas w bezruchu po aktywacji drzemki. Mocniejsze uśpienie, gdzie sprawdzanie powiadomień i nawiązywanie połączeń będzie się odbywać rzadziej zostanie aktywowane w momencie, gdy smartfon lub tablet będzie leżeć nieruchomo przez nieco dłuższy czas. Włączenie ekranu lub podłączenie urządzenia do stałego źródła zasilania sprawi, że Doze zostanie wyłączony.
Oczywiście, to tylko część, mamy nadzieję, że najważniejszych funkcji w Androidzie N, gdyż różnych pomniejszych zmian pojawia się także w wielu innych miejscach oprogramowania. Premiera Androida N odbędzie się latem tego roku. System będzie dostępny dla Nexusów 5X, 6, 6P, 9, Nexus Playera oraz tabletu Google Pixel C. Android N dla Nexusa 5 na razie jest pod znakiem zapytania.
Załączone zrzuty ekranowe wykonał Mateusz Gryc