Australijscy naukowcy dowiedli, że korzystanie z telefonów komórkowych nie wpływa na rozwój raka mózgu. Badania trwały 30 lat.
Pierwszy telefon dostałam jako nastolatka. Teraz jednak smartfona ma prawie każdy. Czy jednak są aby na pewno bezpieczne? Wszędzie pojawiają się plotki i pytania na temat wpływu telefonów na nasze zdrowie. Często mówi się, że powodują one raka mózgu. Ciężko to jednak zbadać, bo, jak wskazują badania, w 1993 roku jedynie 10% populacji w tamtym kraju miało swój telefon komórkowy. Teraz jest to około 95%. Wyraźny wzrost zachorowań na raka mózgu rozpoczął się w 1982 roku, czyli na długo przed wybuchem popularności telefonów komórkowych. Uniwersytet w Sydney przeprowadził jednak 30-letnie badania na użytkownikach, u których w latach 1982-2012 stwierdzono raka mózgu. Jak wyglądają wyniki?
Badania przeprowadzone na grupie 34 tysięcy osób ze stwierdzonym rakiem mózgu wykazały, że procent zachorowań u osób w wieku 20 do 84 lat w tym czasie mniej więcej stał w miejscu w przypadku kobiet, natomiast nieznacznie zwiększył się w grupie mężczyzn. Oznacza to, że jest niewielkie prawdopodobieństwo, że korzystanie z telefonów komórkowych wpływa na rozwój raka mózgu u użytkowników. Badacze jednak mają różne zdanie na ten temat. Ostatnio francuscy naukowcy stwierdzili, że używanie telefonu przez okres dłuższy niż 15 godzin na miesiąc może jednak wpływać na rozwój wspomnianej choroby. Wyniki badań możecie poznać na tej stronie.
Źródło: AndroidAuthority, CancerEpidemiology