Android Pay w Polsce. Za zakupy zapłacisz smartfonem
Usługa Android Pay debiutuje w Polsce. Już od jutra płatności smartfonami klienci wybranych banków będą mogli dokonywać w ponad 400 tysiącach punktów sprzedaży na terenie całego kraju. Na początku będą to klienci banków BZ WBK, T-Mobile Usługi Bankowe oraz Alior Bank. Z czasem także osoby mające pieniądze w mBanku.
Usługa Android Pay debiutuje w Polsce. Już od jutra płatności smartfonami klienci wybranych banków będą mogli dokonywać w ponad 400 tysiącach punktów sprzedaży na terenie całego kraju. Na początku będą to klienci banków BZ WBK, T-Mobile Usługi Bankowe oraz Alior Bank. Z czasem także osoby mające pieniądze w mBanku. Z czasem Android Pay ma pojawić się także w aplikacjach firm trzecich, jak Allegro czy Ceneo.
W Warszawie trwa obecnie konferencja zorganizowana przez polski oddział Google’a, którą poświęcono usłudze Android Pay w Polsce. Nasz kraj jest drugim państwem w Europie (po Wielkiej Brytanii) i zarazem piątym na świecie, gdzie będzie można dokonywać płatności smartfonami z systemem Android. Szybkie wdrożenie usługi nad Wisłą wynika z rozwiniętej infrastruktury w naszym kraju oraz gotowości partnerów.
Chcąc używać Android Pay wystarczy tylko pobrać aplikację ze Sklepu Play (link do pobrania) i następnie podać numer własnej karty płatniczej czy kredytowej. Płacić smartfonem będzie można w ponad 400 tysiącach punktów sprzedaży w całym kraju. Obsługiwany jest każdy terminal, który przyjmuje płatności zbliżeniowe oraz karty Visa i Mastercard wydane przez zgodne banki. Do działania wymagany jest też smartfon (lub tablet) z wbudowanym NFC oraz systemem Android 4.4 KitKat lub nowszy.
Polska jest drugim krajem w Europie, gdzie dostępny jest Android Pay
Android Pay w Polsce będzie dostępne początkowo dla klientów następujących banków: Alior Bank, BZ WBK oraz T-Mobile Usługi Bankowe. Wkrótce do tego grona dołączy mBank, a z czasem także inne banki. Płatności po zbliżeniu smartfona bez podawania pinu będzie można dokonać do kwoty 50 złotych. Przy wyższych kwotach trzeba będzie podać pin. Podobnie jak w przypadku płatności kartą w sklepach. Z czasem usługa będzie dostępna w aplikacjach, na przykład Allegro, Ceneo czy Uber. Co wynika z faktu, że Android Pay jest otwartą platformą i pozwala na integrację w innych programach.
Bardzo się cieszymy, że polscy użytkownicy urządzeń z Androidem mogą juz korzystać z łatwych i bezpiecznych płatności. Korzystanie z Androida Pay jest bezpieczniejsze i znacznie szybsze od przeszukiwania portfela, by znaleźć plastikową kartę. Klienci mogą płacić Androidem Pay w ponad 400 tys. punktów sprzedaży w Polsce, a niebawem także w aplikacjach mobilnych – powiedział Pali Bath, Global Head of Payments Products w Google.
Czy płacenie z Android Pay jest bezpieczne?
Korzystanie z Android Pay jest jak najbardziej bezpieczne. W trakcie procesu płacenia nie są udostępniane żadne dane fizycznej karty użytkownika. Używane jest wirtualne konto i proces ochrony tokenizacji. Nie ma więc żadnego ryzyka, że dane karty zostaną ujawnione. Oczywiście, może dojść do sytuacji, że telefon zostanie skradziony i wtedy złodziej będzie mógł nim dokonać płatności do 50 złotych, jak z użyciem zbliżaka. Na szczęście, skradziony smartfon można szybko zablokować z użyciem usługi Menedżer urządzeń Android.
źródło: google