Google każdego roku publikuje raport Android Security. W tym roku również możemy się dowiedzieć, jak Google pracuje nad poprawkami bezpieczeństwa do smartfonów działających pod kontrolą tego systemu. Gigant opublikował także listę najbezpieczniejszych telefonów. Znalazły się tam takie marki jak Pixel czy Nexus, ale również smartfony innych producentów.
Każdego roku firma z Mountain View publikuje specjalny raport, w którym omawia bezpieczeństwo systemu Android. Można się z niego dowiedzieć, jak gigant walczy z hakerami i jakie urządzenia są najbezpieczniejsze. Na liście znalazły się, oczywiście, telefony Pixel oraz Nexus, jednak pojawiło się kilka smartfonów innych producentów.
Android Security 2016 mówi również o Potentially Harmful Aplication, czyli aplikacjach które mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie. Google twierdzi, że w tym roku takich niebezpiecznych aplikacji było stanowczo mniej. Zarejestrowano spadek ich liczby z 1,15% na 0,05%. Dużą rolę w wyszukiwaniu takich aplikacji pełni funkcja Verify Apps, która w zeszłym roku weryfikowała bezpieczeństwo aplikacji około 750 mln razy dziennie.
Google wydało poprawki do 735 mln smartfonów w 2016 roku
Firma mówi, że wzmocniło również współpracę z takimi producentami komponentów jak NVIDIA, MediaTech czy Qualcomm, co pozwoliło na szybkie łatanie ewentualnych luk. Jedynie w ciągu 2016 roku załatano 655 takich błędów, co stanowi 265-procentowy wzrost w porównaniu z 2015 rokiem. Gigant twierdzi, że łącznie wydano poprawki zabezpieczeń do 735 milionów telefonów ponad 200 producentów (czyli połowy z 1,4 mld smartfonów z Androidem). Liczba modeli otrzymujących poprawki przekroczyła 2000.
Google potwierdziło również, jakie telefony są najbezpieczniejsze ze względu na stopień adaptacji dostępnych poprawek wynoszący od 60 do 95%. Na liście znalazły się:
- Google Pixel
- Google Pixel XL
- Motorola Moto Z Droid
- Oppo A33W
- Nexus 6P
- Nexus 5X
- Nexus 6
- OnePlus 3
- Samsung Galaxy S7
- Asus Zenfone 3
- bq Aquarius M5
- Nexus 5
- Vivo V3Max
- LG V20
- Sony Xperia X Compact
Gigant potwierdził również, że dostępność poprawek na smartfonach zależy od producentów telefonów. Miejmy zatem nadzieję, iż w przyszłości będzie starał się zacieśniać współpracę z takimi firmami, by poprawki bezpieczeństwa były wydawane sprawnie i szybko.
Źródło: Google