Android 8.0 zadebiutował na początku tego tygodnia i okazuje się, że Google po cichu zmieniło format numerowania buildów w tym systemie. Ten przez lata pozostawał bez zmian, ale Android Oreo w końcu go zmienia. Co dokładnie uległo zmianie i jak teraz poprawnie odczytywać format kompilacji? Tego dowiecie się z lektury tego artykułu.
Jeśli interesujecie się takimi kwestiami, to zapewne wiecie, że format numeracji buildów Androida od lat był taki sam i składał się z trzech liter i następnie trzech kolejnych znaków. Oreo to zmienia. W pierwszej, finalnej wersji nowego systemu operacyjnego format ten przyjął następującą postać: AXBB.RRMMDD.ZZZ. Jak to odczytać?
Pierwsza litera rozpoczyna się od nazwy samego systemu, a więc dla Oreo będzie to O, zgadza się? Tutaj nie ma nic skomplikowanego. Następnie mamy X, czyli literę gałęzi. Tutaj obecnie jest to P. BB reprezentuje informacje o alfanumerycznym kodzie dla danej gałęzi i jest to obecnie R6. Dalej mamy RRMMDD i to jest skrót od roku, miesiąca i dnia. Data określa dzień scalenia danej aktualizacji oprogramowania z gałęzią rozwojową. Dlatego w finalnym Androidzie O nie jest to data sierpniowa, a jeszcze czerwcowa. Ostatnie trzy znaki to numer, który rozróżnia to samo oprogramowanie w zależności od urządzeń. Dla przykładu, w smartfonie Pixel jest to 012, a w Nexusie 5X 013.
Tym samym sfinalizowany Android Oreo na moim Nexusie 5X ma build oznaczony ciągiem następujących znaków: OPR6.170623.013. Zmiany nie dotyczą wyłącznie finalnej wersji Androida O. Google zamierza stosować takie oznaczenia także dla wszystkich innych przyszłych aktualizacji własnego systemu operacyjnego.
źródło: Android Police