Android 8.1 Oreo, który dostępny był w poglądowych wersjach beta, dziś doczekał się finalnej wersji. Google rozpoczyna udostępniać uaktualnienie na zgodne urządzenia i z czasem po system sięgną też partnerzy OEM. Dla nich gigant z Mountain View również coś ma i jest to Android Go zapowiedziany już w trakcie konferencji I/O 2017.
Android 8.1 Oreo to najnowsza wersja najpopularniejszej platformy na smartfony, która dziś ma oficjalną premierę. To oznacza, że Google zakończyło prace nad tym systemem i wkrótce zacznie go wdrażać na urządzenia, które wspiera osobiście. Są to sprzęty z serii Pixel czy nowsze Nexusy, które w pierwszej kolejności załapią się na aktualizację. Z czasem update powinien być dostępny także na wybrane smartfony z Androidem One.
Android 8.1 Oreo wprowadza API 27 poziomu, gdzie w wersji z numerkiem 8.0 były to interfejsy 26 poziomu. To oznacza, że dodano nowe API, które twórcy aplikacji czy gier mogą wykorzystywać we własnych projektach. Wśród nich są m.in. Neural Networks API, Shared Memory API oraz WallpaperColors API. Oprogramowanie aktywuje także Pixel Visual Core w smartfonach Pixel 2. To autorski chip Google’a, o którym szerzej przeczytacie tutaj.
Android 8.1 Oreo wprowadza też zmiany w emoji
Google postanowiło także uaktualnić w Androidzie 8.1 Oreo pewne emoji. Dotyczy to obrazków hamburgera czy piwa, które były źle stworzone. Różnice możecie zobaczyć na poniższych grafikach. Wyżej emoji z Androida 8.0, a niżej w wersji 8.1.
Google udostępnia także system Android Go
Android Go to system, który zaprezentowano w trakcie tegorocznej konferencji I/O 2017. To specjalna, odchudzona wersja oprogramowania, którą stworzono z myślą o sprzętach ze słabą specyfikacją techniczną. Google twierdzi, że w ten sposób Oreo może działać na smartfonach z nawet mniej niż 1 GB pamięci operacyjnej RAM. Przygotowano także specjalne aplikacje Go, które zoptymalizowano pod kątem słabszego sprzętu. Te potrzebują znacznie mniej pamięci w urządzeniu. Zobaczcie przykłady na poniższym wykresie.
Android Go nie jest systemem, który można sobie ot tak pobrać i zainstalować na własnym urządzeniu. Google udostępni to oprogramowanie partnerom OEM, którzy to mogą przygotować własne sprzęty z „lajtowym” Androidem. Nastąpi to na początku 2018 roku. Z czasem takich urządzeń będzie pewnie całkiem sporo i na pewno będą pojawiać się w krajach rozwijających się, jak Indie czy innych państwach azjatyckich.
Zobacz także: Najlepsze nowe aplikacje miesiąca dla Androida [listopad 2017]
źródło: The Verge