Aktualizacja: Huawei udostępniło komunikat prasowy z oficjalnym stanowiskiem firmy w tej sprawie. Jego treść znajdziecie poniżej.
Huawei ma dostęp do aktualizacji systemowych i poprawek bezpieczeństwa do Androida poprzez Android Open Source Project. Będziemy aktywnie wdrażać nowe aktualizacje oprogramowania, poprawki systemowe i poprawki błędów, zapewniając jednocześnie kompatybilność i ciągłość działania urządzeń.
Od 16 maja 2019 roku Huawei wydawał poprawki bezpieczeństwa dla ponad 200 modeli. Częstotliwość wydawania poprawek jest na takim samym poziomie, jak w przypadku całej branży. Plan aktualizacji bezpieczeństwa dla modeli Huawei jest dostępny na tej stronie internetowej.
Użytkownicy urządzeń Huawei starszej generacji, działających w oparciu o Google Mobile Services, mają niezmiennie dostęp do sklepu Google Play, z którego mogą pobierać aplikacje i aktualizacje. Działanie aplikacji bazujących na GMS również pozostaje bez zmian.
Huawei otrzymało zakaz współpracy z amerykańskimi firmami w maju 2019 roku. Jednak Stany Zjednoczone udostępniły tymczasową licencję, która była przedłużana. Dlatego firma mogła korzystać na starszych telefonach z usług Google i aktualizacji, które dostaje system Android. Teraz dostępność tego oprogramowania stoi pod znakiem zapytania.
Tymczasowa licencja dla Huawei, którą kilka razy przedłużano, w tym tygodniu wygasła. W ten sposób Chińczycy tracą całkowitą możliwość współpracy z Google. Teoretycznie więc aplikacje i usługi na starszych telefonach nie powinny dostawać aktualizacji. Dotyczy to też comiesięcznych poprawek dla Androida. Nie wiadomo jednak, jak to będzie wyglądało w praktyce.
Huawei może uaktualnić starsze telefony do EMUI na AOSP z HMS
Wyjściem z tej sytuacji wydaje się być zaktualizowanie wspieranych jeszcze smartfonów do tego oprogramowania, które Huawei użytkuje na nowych modelach. To Android oparty na AOSP z nakładką EMU oraz zestawem usług HMS. Jak będzie w rzeczywistości, to przekonamy się za jakiś czas.
Huawei przekazało, że monitoruje sytuację i ocenia jej ewentualny wpływ. Wiemy też, że w przyszłym miesiącu producent zerwie współpracę z TSMC, które zajmowało się produkcją flagowych procesorów HiSilicon Kirin. Wynika to z faktu, że wykorzystywane są tam „amerykańskie technologie”. W modelach P50 mogą już pojawić się nie autorskie układy, a pochodzące od jednego z partnerów. Być może będzie nim Qualcomm.
Przeczytaj także: 8 wskazówek do komunikatora Messenger