Możliwość wypożyczania stosunkowo drogich podręczników to świetny ruch Amazona, który tak naprawdę niewiele na tym traci (wypożyczana jest w końcu książka w formie elektronicznej, więc nie ma żadnych limitów ilościowych), a idzie na rękę studentom, którzy często nie chcą i nie muszą kupować drogich podręczników na własność, bo są im one potrzebne tylko przez pewien czas. Podręczniki można wypożyczać na okres od 30 do 360 dni, przy czym w każdej chwili można wypożyczoną książkę kupić.
Na chwilę obecną ilość podręczników z możliwością wypożyczenia jest mocno ograniczona, ale podejrzewam, że z czasem będzie lepiej. Oszczędności wynikające z nowej formy dostępu do książek są jednak wyraźne, szczególnie że tego typu tytuły są dość drogie. Za przykład weźmy podręcznik Accounting Principles, który w wersji papierowej kosztuje 168 dolarów, a w wersji elektronicznej 117 dolarów. Jego wypożyczenie na 30 dni będzie nas kosztować 40 dolarów, na 60 dni – 50 dolarów, a na pół roku 80 dolarów.
Inna sprawa, że mało kto w Polsce skorzysta z nowej oferty Amazona. Jest jednak szansa, że w ślad za światowym gigantem pójdą inne, mniejsze firmy. A może kiedyś nowinka ta dotrze również do nas?…