Udostępnij
Tweetnij

Cyfrowa dystrybucja nie tylko na tabletach (informacja prasowa)

Tablety i cyfrowa dystrybucja treści to niewątpliwie przyszłość naszej pracy, edukacji czy rozrywki. Rośnie zatem rola dedykowanych aplikacji, zarówno darmowych, jak i płatnych. Obecnie polscy użytkownicy tabletów zdecydowanie częściej sięgają po te pierwsze. Najczęściej wykorzystywane aplikacje na tablety to przeglądarki internetowe, mapy i nawigacje, aplikacje pogodowe oraz gry. Tuż za nimi plasują się aplikacje edukacyjne, czytniki e-booków czy do streamingu muzyki.

Tablety internetowe

Tablety i cyfrowa dystrybucja treści to niewątpliwie przyszłość naszej pracy, edukacji czy rozrywki. Rośnie zatem rola dedykowanych aplikacji, zarówno darmowych, jak i płatnych. Obecnie polscy użytkownicy tabletów zdecydowanie częściej sięgają po te pierwsze. Najczęściej wykorzystywane aplikacje na tablety to przeglądarki internetowe, mapy i nawigacje, aplikacje pogodowe oraz gry. Tuż za nimi plasują się aplikacje edukacyjne, czytniki e-booków czy do streamingu muzyki.

Przeczytaj koniecznie >> 8 aplikacji, które zwiększą twoją produktywność w Windows 8

Jakie aplikacje dla tabletów preferujesz?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Jak pokazują wyniki badania „Rynek tabletów w Polsce”* przeprowadzonego na zlecenie polskiego oddziału Microsoft w październiku 2013 r., Polacy najczęściej wykorzystują tablety do przeglądania poczty elektronicznej (72%) i stron WWW (64%), nie jest więc zaskoczeniem, że to właśnie przeglądarki internetowe stanowią kategorię najpopularniejszych aplikacji (64%). Nawigacje samochodowe i mapy (45%) oraz prognoza pogody (41%) są następne w kolejności. Pojawia się też duża grupa aplikacji coraz częściej stanowiących podstawy dystrybucji cyfrowych treści: gry (40%), aplikacje edukacyjne (39%), czytniki e-booków (36%) czy streaming muzyki (31%). Obecnie w samym Sklepie Windows dostępnych jest 145 000 aplikacji.

„Rola cyfrowej dystrybucji treści rośnie. Nie jest u nas wprawdzie tak rozwinięta, jak np. w USA, ale użytkownicy szybko zaczynają doceniać wygodę czytania książek z elektronicznego ekranu czy łatwy dostęp do dowolnej muzyki, bez konieczności kupowania każdego albumu. Dlatego rola płatnych aplikacji również u nas będzie się stopniowo zwiększać” – mówi Marcin Klimowski, Windows Business Development Manager, Microsoft.

Po płatne aplikacje sięga już 31% użytkowników tabletów w wieku 15+, wydając na nie miesięcznie średnio 32 zł. Jednak nawet w tej grupie zdecydowanie częściej wykorzystywane są aplikacje bezpłatne (75% wskazań). Respondenci wskazują, że płatne aplikacje często mają darmowe odpowiedniki (53%), są za drogie lub po prostu nie są warte swojej ceny (35%). Aż 25% badanych nie kupuje ich, ponieważ nie chce podawać numeru swojej karty płatniczej, a 6% jej po prostu nie ma, co w przypadku wielu platform uniemożliwia zakup.

„W przypadku tabletów PC** z systemem operacyjnym Windows 8.1 i zakupów dokonywanych przez Sklep Windows użytkownik nie musi obawiać się o bezpieczeństwo swoich danych” – mówi Marcin Klimowski. „Jeżeli jednak są przyczyny, dla których nie chce realizować płatności bezpośrednio dajemy mu do dyspozycji nową formę płatności – karty przedpłacone***. Pozwalają dokonywać zakupów na trzy platformy: Windows 8/Windows 8.1, Windows Phone i Xbox Games, można je też komuś przekazać, np. w prezencie.”

Zważywszy na to, że tablety często są dla użytkowników kolejnym urządzeniem elektronicznym obok komputerów stacjonarnych (74%), laptopów (89%) czy smartfonów (79%) użytkownicy zyskują możliwość połączenia ich w spójny ekosystem z pomocą licznych aplikacji.

„Systemy operacyjne i aplikacje są dziś projektowane z myślą o współpracy między urządzeniami. Świetnym tego przykładem jest aplikacja SmartGlass, która pozwala sterować Xboxem z poziomu tabletu czy smartfona, ułatwiając np. wpisywanie linijek tekstu” – mówi Marcin Klimowski. „Z kolei chmurowa usługa OneDrive, w której użytkownicy przechowują zdjęcia i pliki to nie tylko rozwiązanie na komputer. Do tych samych materiałów można mieć dostęp z tabletu czy smartfona z pomocą dedykowanej aplikacji”.

*) Badanie zostało przeprowadzone przez Brainlab w dniach 2 – 7 października 2013 r. na reprezentatywnej grupie 530 internautów.

**) Tablety PC, czyli urządzenia z Windows 8.1, pozwalają w pełni wykorzystać możliwości systemów Microsoft, nie tylko do konsumpcji treści, ale i ich tworzenia. Oferują interfejs dotykowy, ale i tradycyjne narzędzia, jak klawiatura i myszka, dzięki czemu użytkownik może wybrać tryb pracy w zależności od preferencji i sytuacji. Ponadto można na nich zainstalować wszystkie programy, które działają na laptopach, włącznie z programami magazynowymi, księgowymi, czy sterownikami drukarek. Przez wbudowane porty takie jak USB, mini USB czy HDMI, tablety PC z Windows 8.1 można podłączyć do drukarki i wielu innych zewnętrznych urządzeń. Tablety PC oferują zalety tradycyjnego tabletu, nie tracąc na wydajności pod kątem realizacji biznesowych zadań, jaką znamy z laptopa. Wymiary mniejsze od standardowego laptopa powodują, że łatwo można zabrać go ze sobą w podróż. Z kolei długi czas pracy na baterii – nawet do 10 godzin, pozwala na wykonywanie zadań przez cały dzień bez podłączenia do ładowarki np. w czasie służbowego lotu.

***) Więcej informacji:
http://www.microsoft.com/pl-pl/news/Press/2013/Nov13/NowawalutaMicrosoft.aspx

Informacja prasowa

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij