Najlepsze aplikacje dla mieszkańców miast
Mieszkacie w dużych miastach? A może idziecie na studia do miasta wojewódzkiego i jesteście przerażeni jego rozmiarem? Dla was właśnie przygotowaliśmy listę dziesięciu najbardziej przydatnych aplikacji dla studentów, podróżników oraz tych, którym przyjdzie żyć w miastach w najbliższym czasie.
Mieszkacie w dużych miastach? A może idziecie na studia do miasta wojewódzkiego i jesteście przerażeni jego rozmiarem? Dla was właśnie przygotowaliśmy listę dziesięciu najbardziej przydatnych aplikacji dla studentów, podróżników oraz tych, którym przyjdzie żyć w miastach w najbliższym czasie.
1. JakDojadę
Jakdojadę jest najbardziej przydatną aplikacją podczas podróży oraz pierwszych miesięcy na studiach w wielkim mieście. Maksymalnie upraszczając, jest to system nawigacji po największych miejscowościach polski, bazujący na danych lokalnej komunikacji miejskiej – dla przykładu w Warszawie jest to ZTM. Jest dostępna na najpopularniejsze platformy mobilne i zdecydowanie warto się w nią zaopatrzyć, głównie dlatego, że jest to pozycja darmowa.
2. SkyCash
SkyCash w połączeniu z Jakdojadę jest zestawem, który nie pozwoli nam się zgubić. Program ten jest systemem płatności mobilnych, oferując również możliwość płacenia za bilety komunikacji miejskiej w największych miastach naszego kraju. Jeśli więc nie jesteście posiadaczami karty miejskiej, jest to pozycja, którą jak najbardziej powinniście się zainteresować. Jak działa? Wystarczy zalogować się na konto w przeglądarce komputerowej, doładować konto aplikacji i w razie potrzeby kupić bilet w telefonie.
3. Listonic
Mało który mężczyzna lubi zakupy, podobnie jak nie każda kobieta jest ich fanką. Dla nich właśnie powstał Listonic, który można spokojnie nazwać programem służącym do zakupów wieloosobowych. Po założeniu konta w usłudze jesteśmy w stanie robić listy zakupów, którymi możemy dzielić się np. z drugą połówką lub współlokatorami. Co ciekawe, aplikacja zawiera dużą bibliotekę ofert większych i mniejszych sklepów sieciowych, dzięki czemu poszukując cytryny, dostaniemy listę wszystkich sklepów w okolicy, gdzie ją kupimy.
4. Co i gdzie
Co i gdzie jest kolejnym niezbędnikiem dzisiejszego zestawienia. W programie tym, po wprowadzeniu nazwy naszej miejscowości, określeniu promienia poszukiwania oraz daty, która nas interesuje, zyskujemy dostęp do listy wszystkich większych imprez oraz wydarzeń w danej okolicy. W karcie wydarzenia znajdziemy jej datę, lokalizację i ewentualną cenę za wstęp. Warto się nią zainteresować.
5. Foursquare
Planujecie wypad do jakiegoś miejsca, jednak nie jesteście pewni, czy warto je odwiedzić? Jeśli tak, wypróbujcie Foursquare. Usługa ta pozwala nam na recenzowanie różnej maści miejsc – od kin i klubów przez bary przez budki z kebabami i restauracje. Gdy interesującego nas miejsca nie ma w kartach programu, możemy zainteresować się odwiedzeniem i zrecenzowaniem go samodzielne – społeczność to największa zaleta opisywanej przeze mnie usługi.
6. Uber
Potrzebujecie transportu? Jeśli tak i nie chcecie przepłacać za taksówkę, idealną propozycją może okazać się Uber, czyli jedna z najbardziej kontrowersyjnych usług 2015 roku. Zasada działania programu jest prosta – uruchamiamy aplikację, wybieramy interesującą nas taksówkę, ustawiamy drogę i płacimy za przejazd. Ubera znajdziecie w urządzeniach z Androidem oraz iOS.
7. Pyszne.pl
Pyszne.pl jest bardzo ciekawą usługą umożliwiającą nam zamawianie jedzenia z pobliskich barów, restauracji i pubów bezpośrednio do naszego domu za sprawą aplikacji mobilnej lub strony internetowej. Program posiada zadowalającą bibliotekę lokalizacji w całym kraju i zdecydowanie warto się nim zainteresować. Dostępny jest za darmo na urządzenia z Androidem oraz iOS, a sama zasada działania jest prosta – wpisujemy nazwę miejscowości, wybieramy restaurację, przeglądamy menu i zamawiamy jedzenie.
8. Here Maps
W sytuacji, gdy Jakdojadę doprowadził was do ostatniego przystanku, a wy nadal nie jesteście w stanie określić, gdzie jest cel docelowy waszej podróży, dobrze zainteresować się pieszymi mapami, które znajdziecie w Here Maps. Program ten niejednokrotnie uratował mnie przed spóźnieniem i poprawnie prowadził do najdziwniejszych miejsc m.in. w Katowicach. Wystarczy wyznaczyć trasę, ustawić pieszą podróż i delektować się spacerem z głosem w słuchawkach mówiącym nam, gdzie skręcić, przerywając na chwilę słuchaną przez nas muzykę.
9. Warszawska Ścieżka Rowerowa
Wiosna oznacza początek sezonu motocyklowego i rowerowego, a właśnie dla sympatyków tych drugich powstał ten program. Warszawska Ścieżka Rowerowa jest mapą, gdzie odnajdziecie wszystkie ścieżki rowerowe stolicy naszego kraju. Plusem programu jest możliwość zapisywania naszych ulubionych tras, odnajdywanie punktów POI, w tym samoobsługowych stacji napraw rowerów oraz odnajdywanie stojaków rowerowych, aby bezpieczniej zaparkować swój ulubiony pojazd jednośladowy. Program znajdziecie w Sklepie Play.
10. Swarm
Swarm jest niedocenianą, jednak bardzo przydatną aplikacją. Niegdyś będący jednym ciałem z Foursquare, dziś służy nam jako sieć społecznościowa oparta o meldowanie się w miejscach, które odwiedzamy. Główne założenie aplikacji to przeniesienie check-in’owania się ze swojego pierwowzoru do nowej aplikacji, w której będziemy mogli namierzyć naszych znajomych i spotkać się z nimi, jeśli znajdują się w naszej okolicy. Program podchodzi do swojej flagowej funkcji jak do gry – znajomi, którzy odbywają najwięcej podróży w ciągu tygodnia zostają nagradzani monetami oraz naklejkami, a dodatkowo najbardziej aktywni w danym miejscu dostają tytuł „burmistrza”. Warto spróbować.