Lipiec mija, tak więc prezentujemy wam 10 najlepszych aplikacji, które zostały opublikowane w Sklepie Play w ciągu jego panowania na naszych kalendarzach ściennych oraz ekranach telefonów, komputerów oraz tabletów, którymi się otaczamy. Zaczynajmy!
1. Bitly
Bitly jest niezwykle popularnym narzędziem do skracania linków. Pozwala ono między innymi na tworzenia statystyk odwiedzin udostępnionych przez nas linków, niezależnie od tego, czy podzielimy się nimi poprzez Facebooka, Twittera, Gadu-Gadu czy wiadomość SMS. Udostępniona w tym miesiącu aplikacja przenosi na ekrany naszych smartfonów i tabletów wszystko to, co najlepsze w tej usłudze, dodatkowo prezentując się bardzo schludnie, czerpiąc garściami z Material Design. Aplikacja jest darmowa, jednak wymaga od nas zalogowania się do również darmowej usługi, jaką jest Bitly.
2. Google Arts & Culture
Aplikacja „sztuka i kultura” od Google pozwala nam na zwiedzanie ponad 850 instytucji, które zgodziły się na współpracę z korporacją z Mountain View. Celem tego przedsięwzięcia jest stworzenie wirtualnych wycieczek do miejsc połączonych z kulturą oraz sztuką, gdzie wielu z nas chciałoby się udać, jednak z różnych powodów nie mamy takiej możliwości.
Aplikacja wspiera gogle wirtualnej rzeczywistości, prezentując nam eksponaty w bardzo ciekawy sposób, kształcąc przy tym nasz światopogląd oraz pokazując nam kulturę w formie innej, niż ta, którą znamy z mediów tradycyjnych – w tym telewizji i radio. W programie odnajdziemy również specjalnie przygotowywane na potrzeby tego przedsięwzięcia opowieści, będące niczym innym, niż lekcjami historii. Niestety – aplikacja obecnie jest dostępna jedynie w angielskiej wersji językowej, jednak jeśli znacie go, chociaż w jego podstawowej formie, przetestujcie Google Arts & Culture.
3. MobCrush
Streaming gier zyskuje coraz większe poparcie społeczności oglądających, którzy chętniej obserwują zmagania na żywo, niż wcześniej przygotowane nagrania. MobCrush podczepia się pod szaleńczą modę, tym razem pozwalając nam na strumieniowanie obrazu z naszego smartfona oraz tabletu, dzięki czemu będziemy mogli pochwalić się tym, jak gramy w Pokemon GO lub inne niezwykle popularne produkcje mobilne.
Co ciekawe, usługa, której klienta właśnie omawiamy, pozwala nam oglądać zmagania innych użytkowników, tworząc z niej prawdziwą platformę do dzielenia się multimediami, tak jak miejsce to ma w przypadku Twitch lub YouTube Gaming.
4. ParcelTrack
ParcelTrack jest aplikacją dedykowaną przede wszystkim użytkownikom, którzy zajmują się handlem wysyłkowym, czyli np. zlokalizowanym na Allegro. Program pozwala na równoczesne namierzanie paczek wysyłanych u większości firm kurierskich na świecie – również tych dostępnych w naszym kraju. Aplikacja wpasowuje się w ideę Material Design. Najciekawszymi funkcjami programu są: generowanie godzin dostaw, powiadomienia push o zmianach statusu przesyłek, dodawanie przesyłek za sprawą wczytywanych przez aplikację wiadomości e-mail z informacjami i wiele innych.
5. Vysor
Vysor jest bardzo przydatnym narzędziem dla osób, które pragną strumieniowania obrazu ze swojego urządzenia mobilnego na ekran komputera. Program ten wykorzystuje do swojego działania specjalnie przygotowaną aplikację, dedykowaną Chrome OS/przeglądarce Chrome, która to po poprawnym skonfigurowaniu urządzenia wysyłającego i odbierającego pozwala na wyświetlanie i – co zasługuje na szczególną uwagę, interakcje za pomocą touchpada oraz myszki komputera, na którym pojawia się obraz ze smartfona.
6. Prisma
Wraz z rosnącą popularnością Instagramu oraz aplikacji do nakładania na zdjęcia filtrów, kilku rosyjskich programistów wpadło na pomysł odświeżenia tej idei. Prisma jest aplikacją, która za sprawą specjalnie przygotowanych serwerów przerabia na żywo zdjęcia oraz obrazy, przekazując nam ostateczny efekt w formie modyfikowalnego pliku, w którym możemy ręcznie ustalić, w jakim stopniu będziemy korzystać z wybranego przez nas filtru.
Same schematy modyfikacji są niezwykle ciekawe, ponieważ w bardzo dużym stopniu czerpią z obrazów najpopularniejszych malarzy. Aplikacja jest warta polecenia, ponieważ jest ona w stanie tworzyć prawdziwe dzieła sztuki z wykonywanych przez nas zdjęć.
7. Simple Flashlight
Wiele urządzeń z Androidem nie posiada wbudowanej aplikacji dedykowanej ich latarce. Naturalnie, takową możemy pobrać ze sklepu, jednak wymagają one zwykle nadzwyczajnej ilości uprawnień, zbierając dane użytkownika w każdy możliwy sposób, będąc przy tym tylko i wyłącznie latarką. Simple Flashlight zmienia nieco ten stan rzeczy, oferując użytkownikowi bardzo prosty program, którego jedynym uprawnieniem jest właśnie dostęp do latarki. Dla fanów prywatności będzie to miła alternatywa od wszędobylskiej inwigilacji. Miłym dodatkiem jest również minimalistyczny widżet, który możemy umieścić na naszym pulpicie.
8. Cinemute
Cinemute jest jedną z aplikacji, która powinna domyślnie znajdować się w smartfonach wszystkich producentów tej kategorii urządzeń. Program ten, korzystając z informacji umieszczonych w mapach Google, wycisza w naszych telefonach oraz tabletach wszystkie dźwięki, oraz wibracje, pozwalając nam i osób obecnych na sali kinowej skupić się na filmie, który właśnie oglądamy. Dodatkowym plusem aplikacji, który odnajdziemy w płatnej wersji programu, jest dodawanie kin do czarnej listy, gdzie powiadomienia nie będą wyciszane. W końcu udając się w kierunku pracy lub mieszkając blisko kina, automatyczne wytłumianie urządzenia może nam bardziej zaszkodzić, niż pomóc.
9. ASAP Launcher
ASAP Launcher jest w bardzo dużym streszczeniu launcherem skupiającym się na dostarczaniu użytkownikowi najpotrzebniejszych mu aplikacji oraz funkcjonalności urządzenia w każdej chwili. Znajdziemy tu więc najczęściej użytkowane przez nas aplikacje, widżet z pogodą, listę to-do oraz panel ustawień, który znacznie ułatwi nam korzystanie ze smartfona niezależnie od tego, w jakiej sytuacji się znajdujemy. Program jest inspirowany stylem Material Design, jednak sam w sobie nie pozwala na modyfikowanie pulpitu poza zmianą tapety, dodaniem widżetu na jego główny ekran oraz zmienieniem układu ikon. Minimalizm pełną gębą – w dodatku za darmo. Nic, tylko próbować.
10. InsWall
InsWallpapers jest aplikacją podobną w swoim zamyśle do niezwykle popularnego Zedge. Dostarcza nam ona tapety, które możemy bezpłatnie pobrać i ustawić jako tło naszego pulpitu. Co ciekawe, program cechuje się bardzo minimalistycznym wyglądem oraz bardzo dużą wygodą użytkowania, a pozycje znajdujące się na liście „do pobrania” są starannie wybierane przez autorów, a co za tym idzie, nie znajdziemy tam przypadkowo powrzucanych grafik o rozmiarach naszego ekranu, jak często ma to miejsce w wielu konkurencyjnych aplikacjach tego typu.