iPhone nie umożliwia nagrywania ekranu z użyciem aplikacji czy wbudowanej funkcji w system. Jest to możliwe w grach oraz z użyciem programu QuickTime na komputerach Mac. Tymczasem z pomocą przychodzi program Acethinker iPhone Screen Recorder, który umożliwia nagrywanie ekranu iPhone’a poprzez AirPlay. Także na komputerach z Windows. Niestety, rozwiązanie to ma też swoje wady.
Nagrywanie ekranu iPhone’a jest możliwe na komputerach z systemem macOS. Można to zrobić z użyciem programu QuickTime. W przypadku maszyn z Windows takiej możliwości nie ma, ale z pomocą przychodzi program Acethinker iPhone Screen Recorder od Apowersoft. W tym artykule przyjrzeliśmy się z bliska możliwościom tego oprogramowania. I choć rzeczywiście ma on sporo plusów, tak są też pewne istotne minusy.
Acethinker iPhone Screen Recorder umożliwia nagrywanie ekranu poprzez AirPlay
Program Apowersoft jest bardzo wygodny w obsłudze i już na początku warto wspomnieć, że pozwala nagrywać ekran iUrządzeń z iOS zarówno na komputerach Mac, jak i tych z systemem Windows. My przetestowaliśmy wariant na macOS.
Acethinker iPhone Screen Recorder trzeba tylko zainstalować i uruchomić. W ten sposób komputer staje się odbiornikiem dla funkcji AirPlay. Podobnie jak Apple TV. W iPhonie należy wejść w centrum sterowania i wybrać opcję Klonowanie AirPlay. Wysunie się lista, gdzie należy wybrać opcję z nazwą zaczynającą się od słowa Apowersoft. Po chwili na ekranie komputera zobaczycie okno z ekranem własnego iUrządzenia, jak na poniższym zrzucie ekranowym.
Naciśnięcie przycisku Zacznij nagrywanie rozpocznie proces rejestrowania wideo. Kliknięcie tego samego przycisku spowoduje zatrzymanie procesu nagrywania i zapisanie pliku z filmem w wybranej lokalizacji (można ją zmienić w ustawieniach). Acethinker iPhone Screen Recorder pozwala też tworzyć zrzuty ekranowe z iUrządzeń na komputerze. Służy do tego przycisk obok kontrolki do nagrywania ekranu.
Na plus zasługuje to, że program oferuje spolszczony interfejs oraz jest bardzo prosty w obsłudze. Odnajdzie się tu po chwili każdy laik. Plusem jest też brak potrzeby stosowania kabli, co jest konieczne w przypadku nagrywania wideo z użyciem QuickTime’a na Macu.
Niestety, nagrania ekranu z Acethinker iPhone Screen Recorder pozwalają pod względem jakości wiele do życzenia. Filmy wygenerowane przez program są po prostu kiepskie. Obraz jest nieostry, co możecie zobaczyć na poniższym zrzucie ekranowym z nagranym filmem uruchomionym w programie VLC. Pomimo tego, że w ustawieniach są opcje 720p i 1080p, to po wyborze jakiejkolwiek z nich jest to samo.
To wyklucza oprogramowanie Apowersoft do zastosowań profesjonalnych. Nie nagracie tak ekranu iUrządzenia do filmu na kanał w serwisie YouTube. W ten sposób można jedynie nagrywać proste filmiki, na przykład z instrukcjami, gdzie wytłumaczymy komuś jak coś zrobić w systemie iOS. Drugim minusem jest cena. Program kosztuje aż 29,99 dolarów i to jest cena po obniżce. Decyzja związana z zakupem należy więc do was. Jak już wspomnieliśmy, do prostych nagrań ekranu Acethinker iPhone Screen Recorder z pewnością się nie da, ale nie jest to software, który wykorzystacie w profesjonalny sposób. Program dostępny jest tutaj.
+ prosty i intuicyjny interfejs
+ nagrywanie ekranu iPhone’a w Windows i macOS
+ proste tworzenie zrzutów z ekranu iOS na komputerze
+ nagrywanie bez używania kabli
– dosyć wysoka cena
– kiepskiej jakości nagrania, co wyklucza program z zastosowań profesjonalnych