Google zaktualizowało po raz kolejny klawiaturę Gboard na urządzenia z systemem Android. W nowej wersji klawiatury dodano m.in. wsparcie dla 22 nowych języków indyjskich, ale nas zapewne bardziej zainteresują nowe funkcje. Odświeżony Gboard wprowadza m.in. ułatwienia z zakresu pisania na klawiaturze, której wielkość można modyfikować i zmieniać jej położenie.
Klawiatura Gboard na sprzęty z systemem Android doczekała się kolejnej większej aktualizacji. Tym razem wprowadzono w niej liczne usprawnienia, które ułatwią m.in. pisanie jedną ręką. Zacznijmy jednak od tego, że Google wprowadziło w nowej klawiaturze obsługę aż 22 dwóch nowych języków indyjskich i są to: Assamese, Bengali, Bodo, Dogri, Gujarati, Hindi, Kannada, Kashmiri, Konkani, Maithili, Malayalam, Manipuri, Marathi, Nepali, Odia, Punjabi, Sanskrit, Santali, Sindhi, Tamil, Telugu, Urdu. Poza tym dodano wsparcie dla Kinyarwanda i Waray. Google chwali się, że sugestie i pisanie gestami jest już dostępne dla ponad 185 odmian różnych języków. Przejdźmy jednak do nowości, które zainteresują nas bardziej.
Gboard 6.2 na Androida wprowadza nowy tryb edycji tekstu, w tym przyciski do zaznaczania, wycinania czy wklejania. Może uzyskać do niego dostęp po naciśnięciu ikonki G i na rozwiniętym pasku należy wybrać ikonkę <I>. Po chwili otworzy wam się nowe menu, które widzicie na poniższym zrzucie ekranowym.
Nowością są także nowe opcje z zakresu zmiany położenia i wielkości klawiatury. W ten sposób można ją dostosować do własnych potrzeb. To funkcja, która z pewnością sprawdzi się na dużych ekranach, bo w ten sposób klawiaturę można dostosować tak, aby zawsze można było pisać jedną ręką. Chcąc aktywować tryb pisania jedną ręką trzeba ponownie dotknąć G i na pasku funkcji wybrać ikonkę z jedną ręką. Po chwili klawiatura się zmniejszy. Po lewej stronie znajdziecie dodatkowe przyciski. Ostatni z nich pozwala zmienić położenie Gboard na ekranie czy też ręcznie dostosować wielkość klawiatury.
Gboard 6.2.34 jest już wdrażane poprzez Sklep Play, ale pewnie przebiega to etapami. Jeśli jeszcze nie widzicie nowych funkcji, to zawsze możecie skorzystać z pliku APK. Możecie je pobrać stąd. Pamiętajcie jednak, że instalowanie aplikacji z niezaufanych źródeł (czyli spoza Sklepu Play) nie zawsze jest bezpieczne i robicie to wyłącznie na własną odpowiedzialność.
Cieszy, że Google cały czas rozwija klawiaturę Gboard. To już kolejna duża aktualizacja tej aplikacji w tym roku. Poprzednia wersja z numerkiem 6.1 wniosła także wiele udoskonaleń i nowości. W tym integrację z translatorem, sugestie dla GIF-ów i emoji czy odświeżony moduł wyboru schematów.
źródło: Google