Jak twierdzi jeden z programistów, stojących za niespętanym jailbreakiem evasi0n, pozwalającym złamać zabezpieczenia najnowszego systemu iOS, aktualizacja iOS 6.1.3 beta 2 od Apple nie będzie współpracować z wspomnianym jaibreakiem. Cóż zatem dalej…?
Przeczytaj koniecznie >> Apple prezentuje nowego iPada. Po prostu… Nowego iPada!
Najnowsza beta oprogramowania Apple, którą to potentat rozpoczął rozsyłać do deweloperów już w ubiegłym tygodniu, powoduje zniwelowanie jednego z pięciu exploitów, wykorzystanych przez jailbreak evasi0n. Jak twierdzi w rozmowie z Forbesem jeden z twórców JB, David Wang. „Jeśli jedna podatność nie będzie działać, cały evasi0n przestanie działać również” powiedział Wang. „Moglibyśmy ją zastąpić inną podatnością, jednak [Apple] prawdopodobnie zniweluje fixem ją, lub wszystkie wykorzystane przez nas bugi, z chwilą wydania poprawki 6.1.3”.
Apple „zgubiło” zaledwie trzy tygodnie na niespętanego jailbreak’a evasi0n. Nie oznacza to bynajmniej, że to koniec Cydii czy customizowanego oprogramowania dla urządzeń iOS. Wang w rozmowie z magazynem Forbes powiedział, że wraz z swoją ekipą – „evad3rs” – już znalazł kolejne bugi w platformie iOS, poza pięcioma wykorzystanymi w evasi0n, i już jest gotowy do opublikowania kolejnego jailbreak’a, opartego właśnie na nich.
Trudno przy tym oprzeć się wrażeniu, że cała historia z wydawaniem przez Apple poprawek uniemożliwiających korzystanie z JB, przypomina nieco pogoń kota za myszą, przy czym ten pierwszy „z urzędu” skazany jest na porażkę.
Jako pierwszy niespętany jailbreak iOS 6.1, aplikacja evasi0n została pobrana 270.000 razy! Kolejne rekordy padały w kolejnych dniach, aby sięgnąć liczby blisko 7 miliona pobrań w ciągu czterech kolejnych dni, licząc od daty publikacji.
Podczas gdy świadomi użytkownicy Cydii będą chcieli unikać poprawki, patch o numerze iOS 6.1.3 może być esencjonalny dla osób będących właścicielami iPhone i iPadów, a zorientowanych na bezpieczeństwo. Poza bowiem wspomnianymi pięcioma exploitami wykorzystanymi przez evasi0n untethered jailbreak, wspomniana poprawka, i to bardzo w tym momencie istotne, łata w końcu błąd kodu blokady ekranu. Oczywiście, pomimo tego, że Apple w międzyczasie wydało poprawkę iOS 6.1.2, użytkownicy wciąż mogli obejść zabezpieczenie ekranu blokady bez konieczności wpisania niezbędnych cyfr kodu.
Po raz kolejny zatem, profity kryjące się za jailbreakingiem urządzeń z iOS, muszą niestety iść w parze z przymknięciem oka na niektóre kwestie wbudowanych zabezpieczeń systemu. Decyzja zależy tylko i wyłącznie od posiadacza smartfona czy tabletu…