AirPlay w praktyce. Strumieniujemy multimedia w domu

Technologia AirPlay jest jednym z ciekawszych rozwiązań ekosystemu marki Apple. Dzięki niemu możemy przesyłać drogą bezprzewodową – w obrębie tej samej sieci Wi-Fi – muzykę, zdjęcia i filmy, a nawet klonować obraz z iUrządzeń na większych ekranach. Technologia pozwala nam przesyłać multimedia na ekran telewizora, jak i do głośników podłączonych zgodnych z AirPlay (lub urządzeniem pośredniczącym, jak AirPort Express). Więcej informacji teoretycznych na temat technologii AirPlay znajdziecie w tym artykule, a tym razem skupmy się na zastosowaniach praktycznych. Podpowiadamy wam, jak wykorzystać technologię AirPlay na iPadzie, zarówno podczas przesyłania wideo, jak i dźwięku oraz w przypadku klonowania obrazu.

Przeczytaj koniecznie >> Uruchamiamy gry z iPada na telewizorze

Strumieniujemy dźwięk

Za pomocą technologii AirPlay możemy przesyłać dźwięk (nawet do kilku kompletów kolumn jednocześnie) drogą bezprzewodową. Co ciekawe, poza samą muzyką strumieniowane są także (ale tylko do urządzeń z wyświetlaczami graficznymi) informacje o wykonawcy, albumie oraz okładki. Chcąc strumieniować dźwięk z aplikacji Muzyka musimy wykonać następujące kroki:

1. Uruchamiamy aplikację Muzyka.

2. Dotykamy ikonę AirPlay, którą znajdziemy w prawym górnym rogu aplikacji.

3. Z menu, które po chwili się rozwinie wybieramy głośniki, do których chcemy przesłać dźwięk. Po chwili muzyka na iPadzie ucichnie i rozpocznie się odtwarzanie z głośników.

4. Chcąc powrócić do odtwarzania na tablecie z menu należy wybrać opcję iPad.

Przesyłamy obraz

Obraz z iPada możesz również przesyłać drogą bezprzewodową do telewizora. W tym celu wystarczy tylko, że zaopatrzysz się w przystawkę Apple TV. W przypadku przesyłania obrazu mamy dwie opcje do wyboru. Najpierw omówmy przypadek, gdy dana aplikacja natywnie wspiera technologię AirPlay. Zróbmy to na przykładzie popularnego YouTube’a.

1. Uruchamiamy aplikację YouTube i następnie wyszukujemy wideo, które chcemy odtworzyć na telewizorze.

2. Po rozpoczęciu odtwarzania w oknie filmu, na dolnym pasku pojawi się ikona AirPlay, którą należy dotknąć.

3. Z dostępnych opcji wybieramy Apple TV. Po chwili obraz z iPada pojawi się na telewizorze.

Klonujemy obraz z iPada

Kolejnym rozwiązaniem jest klonowanie. Wtedy też będziemy widzieć na ekranie tabletu ten sam obraz, co na telewizorze. Funkcja jest również przydatna w momencie, gdy dana aplikacja oficjalnie nie oferuje wbudowanych opcji dla AirPlay i pozostaje nam jedynie posiłkować się tą opcją.

1. Naciskamy dwukrotnie przycisk domowy iPada.

2. Po chwili pojawi się belka z ostatnio uruchomianymi aplikacjami. Przesuwamy palec w prawą stronę do momentu, aż pojawi się menu widoczne na poniższym zrzucie ekranowym.

3. Dotykamy ikonę AirPlay i na liście opcji wybieramy Apple TV. Następnie włączamy Klonowanie. Po chwili obraz z iPada pojawi się również na ekranie telewizora.

Technologia AirPlay ma oczywiście wiele innych zastosowań. Więcej na jej temat przeczytacie w tym artykule.

Dawid Długosz: Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.
Powiązane wpisy
Disqus Comments Loading...

W serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkownika oraz do zbierania informacji statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.