iPad 4. generacji oraz iPad mini zwyciężyły w teście Agawi TouchMarks II, w którym zbadano czas reakcji poszczególnych tabletów internetowych na dotyk za pomocą palców. Możecie się z tym zgadzać lub nie, ale tak właśnie jest. Zastanawiacie się jednak nad odpowiedzią na pytanie: jak na tle iPadów wypada konkurencja? Cóż… okazuje się, że nieco gorzej, a który tablet otrzymał najgorszą notę w teście? Wynik może was nieco zszokować. Z drugiej strony: czy responsywność ekranów ma tak wielkie znaczenie? Okazuje się, że tylko czasami.
Przeczytaj koniecznie >> Porozmawiajmy o wyświetlaczach dotykowych
Czym jest czas reakcji na dotyk?
Zanim przejdziemy do sedna artykułu, to warto odpowiedzieć na pytanie zadane powyżej. To nic innego jak czas, po którym wyświetlacz dotykowy reaguje na zadane palcem polecenia. Wspomniany czas mierzony jest w milisekundach. Oczywiście im mniejszy wynik, tym lepiej.
Test Agawi TouchMarks II
Jakiś czas temu Agawi przeprowadziło test responsynowści ekranów dotykowych smartfonów. Okazało się, że iPhone nie miał sobie równych i uzyskał najlepszy wynik. Mało tego, bo konkurencja spod znaku telefonów z Androidem osiągnęła średnio 2,5 razy gorszy czas reakcji na dotyk. Jak z kolei sytuacja wygląda w przypadku tabletów internetowych? Okazuje się, że bardzo podobnie jak na smartfonach. Apple pozostawia konkurencję daleko w tyle.
iPady są najlepsze
Wyniki testu TouchMarks II nie pozostawiają złudzeń. Tablety marki Apple wypadają w nim najlepiej. Okazuje się, że liderem jest iPad mini, który może pochwalić się wynikiem reakcji na dotyk na poziomie zaledwie 75 milisekund. Zaraz za nim uplasował się 9,7-calowy iPad 4. generacji, który uzyskał wynik w postaci 81 milisekund. Już teraz możemy pokusić się o stwierdzenie, że przekątna ekranu tabletu nie ma praktycznie żadnego wpływu na responsywność.
Przyjrzyjmy się jednak kolejnym miejscom w rankingu TouchMarks II, które przedstawiają się następująco (w nawiasach wyniki testu):
- konsola Nvidia Shield [92 ms];
- Surface 1. generacji z Windows RT [95 ms];
- Amazon Kindle Fire HD, model z tego roku [114 ms];
- nowy Nexus 7 [135 ms];
- Samsung Galaxy Tab 3 8.0 [168 ms].
Poszczególne wyniki testu TouchMarks II możecie zobaczyć na poniższym wykresie.
Jak nietrudno zauważyć, najgorzej w zestawieniu Agawi wypadają tablety z Androidem. Z czego to wynika? Czyżby ze słabych ekranów, które stosują w nich producenci? Okazuje się, że niekoniecznie. Agawi sugeruje, że może to być spowodowane również niedopracowanymi sterownikami dla wyświetlaczy dotykowych lub słabą ich kalibracją.
Jaki więc tablet wybrać?
Jeśli zastanawiacie się nad zakupem odpowiedniego tabletu i nieco przejęliście się wynikami testu TouchMarks II, to niepotrzebnie. Okazuje się, że reakcja ekranu na dotyk nie jest jakimś najważniejszym parametrem. Prawda jest taka, iż w zasadzie mało znaczącym i na co dzień praktycznie nieodczuwalnym (przy tak niewielkich rozbieżnościach w wynikach testu). Sytuacja zmienia się jednak w momencie, gdy szukacie tabletu internetowego, który będzie często dotykany, na przykład w przypadku rozgrywki w gry. Tak, w tym przypadku czas reakcji na dotyk ma znaczenie i Agawi rzeczywiście sugeruje na tle konkurencji wybór iPada. Decyzja należy więc do was. Musicie odpowiedzieć sobie na pytanie: jak będę korzystać z tabletu? Jeśli naprawdę aktywnie za pomocą dotyku, to z pewnością warto rozważyć zakup iPada, a nie innego modelu.
Źródło: Agawi