Wielu z was na pewno czeka na nowe oprogramowanie dla iGadżetów, czyli iOS 8, zgadza się? Na finalne wydanie systemu nieco sobie jeszcze poczekamy, ale okazuje się, że wersję beta oprogramowania można wypróbować już dziś. Jak to zrobić? Przygotowaliśmy dla was poradnik, w którym, krok po kroku, opisujemy proces instalacji oraz odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, które związane są z tym zagadnieniem.
Przeczytaj koniecznie >> 48 godzin z iOS 8 beta. Jest dobrze, ale…?
Apple zaprezentowało światu iOS 8 kilka godzin temu i niedługo po tym udostępniło pierwszą betę systemu deweloperom. Beta testy są programem zamkniętym i nie każdy może ot tak po prostu pobrać sobie iOS 8 i go zainstalować. Co więc należy zrobić? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Zanim zainstalujecie
Zanim przejdziecie do dalszej części poradnika, to musicie zdawać sobie sprawę z kilku rzeczy. Po pierwsze, iOS 8 beta jest systemem dla deweloperów, a więc niepozbawionym błędów. Po drugie, w żadnym wypadku nie powinniście instalować oprogramowania w wersji poglądowej na urządzeniu, którego używacie na co dzień. Lepiej postarać się o dodatkowy iGadżet, który posłuży do testów. Po trzecie, w iOS 8 może nie działać wiele aplikacji, które działają bez zarzutów w urządzeniach z iOS 7.x.
Upewniamy się, że nasze urządzenie jest zgodne z iOS 8
iOS 8 beta nie działa z każdym urządzeniem, które pracuje w oparciu o system iOS 7.x. Wykaz zgodnych iGadżetów znajdziecie poniżej.
- iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5s, iPhone 5c;
- iPad 2. generacji, iPad mini, iPad 3. generacji, iPad 4. generacji, iPad Air, iPad mini z wyświetlaczem Retina;
- iPod Touch 5. generacji.
Jeśli nie jesteście pewni jaki dokładnie model iUrządzenia posiadacie, to informacje na temat ich identyfikowania znajdziecie pod tym adresem.
Staramy się o konto deweloperskie w programie iOS lub…?
Teraz rzecz najtrudniejsza. Mianowicie nie każdy może uzyskać dostęp do bety iOS 8. System w wersji beta dostępny jest dla deweloperów uczestniczących w programie „iOS Dev”. Roczna subskrypcja kosztuje jednak 385 złotych (do nabycia pod tym adresem). W jej ramach przysługuje wam możliwość rejestrowania unikalnych urządzeń (identyfikatorów UDID), na których będziecie mogli następnie zainstalować iOS 8, a te wymagane są do aktywacji oprogramowania. Co więc zrobić jeśli nie chcecie płacić? Możecie poprosić znajomego dewelopera, który ma subskrypcję, na dopisanie UDID waszego iUrządzenia do jego listy.
Pobieramy iOS 8 beta
iOS 8 beta można pobrać pod tym adresem. Z kolei poniżej znajdziecie bezpośrednie łącza do wszystkich konkretnych modeli iUrządzeń. Pamiętajcie, aby pobrać właściwą wersję oprogramowania!
- iPad Air (Model A1474)
- iPad Air (Model A1475)
- iPad Air (Model A1476)
- iPad mini (Model A1489)
- iPad mini (Model A1490)
- iPad mini (Model A1491)
- iPad (4. gen. A1458)
- iPad (4. gen. A1459)
- iPad (4. gen. A1460)
- iPad mini (Model A1432)
- iPad mini (Model A1454)
- iPad mini (Model A1455)
- iPad Wi-Fi (3. gen.)
- iPad Wi-Fi + sieć kom. (Model dla AT&T)
- iPad Wi-Fi + sieć kom. (Model dla Verizon)
- iPad 2 Wi-Fi (Rev A)
- iPad 2 Wi-Fi
- iPad 2 Wi-Fi + 3G (GSM)
- iPad 2 Wi-Fi + 3G (CDMA)
- iPhone 5s (Model A1453, A1533)
- iPhone 5s (Model A1457, A1518, A1528, A1530)
- iPhone 5c (Model A1456, A1532)
- iPhone 5c (Model A1507, A1516, A1526, A1529)
- iPhone 5 (Model A1428)
- iPhone 5 (Model A1429)
- iPhone 4s
- iPod touch (5. gen.)
Wykonujemy kopię zapasową
Kolejną czynnością, którą warto zrobić przed instalacją bety, jest wykonanie backupu iUrządzenia. Opcja przyda się nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale w ten sposób będziesz mógł później odtworzyć na iOS 8 zainstalowane wcześniej aplikacje i przywrócić ustawienia oraz kontakty. W tym celu należy wykonać następujące kroki:
1. Podłącz urządzenie do komputera i uruchom program iTunes.
2. Kliknij na przycisk nazwy iGadżetu, który znajdziesz po prawej stronie okna iTunes.
3. Na karcie Podsumowanie, w sekcji Kopie zapasowe kliknij na przycisk Archiwizuj teraz i poczekaj, aż proces dobiegnie końca.
Instalujemy iOS 8
1. Podłącz iUrządzenie kablem USB do komputera i ponownie uruchom iTunes.
2. Na karcie Podsumowanie, w sekcji „Nazwa urządzenia” kliknij na przycisk Odtwórz… pamiętając o tym, aby uprzednio przytrzymać klawisz ALT.
3. Po chwili otworzy się okno, które pozwoli ci wskazać pobrany plik z rozszerzeniem .ipsw.
4. Po wybraniu pliku i kliknięciu na przycisk Odtwórz rozpocznie się proces instalacji systemu. W tym czasie iUrządzenie uruchomi się ponownie kilka razy. Pamiętaj, aby nie odłączać gadżetu od komputera przed zakończeniem procesu. Czynność trwa około 10-15 minut.
5. Po chwili przywita cię nowy ekran powitalny iOS 8 i będziesz mógł rozpocząć pracę z systemem w wersji beta.