Apple doskonale rozumie rozwijające się potrzeby konsumentów i dostosowuje swoje usługi oraz oprogramowanie tak, aby im sprostać. Od kilku lat możemy zauważyć rosnącą popularność dysków internetowych, które wielu z nas zastępują tradycyjne dyski zewnętrzne. Apple wraz z systemem iOS 8 i OS X udostępni nam usługę iCloud Drive, która będzie rozszerzeniem dotychczas znanego nam iCloud. Elementem chmury Apple w nowej odsłonie stanie się również biblioteka zdjęć iCloud, która zmieni sposób w jaki będziemy zarządzać naszymi zdjęciami. To jednak nie jedyne zmiany związane fotografią, które pojawią w iOS 8. Nowy system mobilny Apple przyniesie nam liczne możliwości związane z obróbką zdjęć, jak i zmiany w samej aplikacji Aparat.
Przeczytaj koniecznie >> Sekrety iOS 8
Dotychczas użytkownik nie miał bezpośredniego dostępu do chmury iCloud. Mógł jedynie zobaczyć, jakie typy danych w niej przechowuje. W pewnym stopniu utrudnieniem było również przypisanie danego pliku do programu, mimo zgodności formatów. Plik markdown utworzony w programie iA Writer na Macu, czy iPhonie, mógł być otworzony tylko i wyłącznie w tym samym programie na iPadzie. Zmiany w chmurze Apple sprawią, że iCloud Drive stanie się usługą podobną w działaniu do Dropboksa, Google Drive, czy OneDrive. Od października w systemie OS X Yosemite pojawi się osobny folder, który umożliwi nam dostęp do chmury. W systemie iOS 8 przy otwarciu programu współpracującego z iCloud użytkownik będzie miał wgląd do wszystkich plików w chmurze, które będą kompatybilne z programem. Dzięki temu utworzoną w Excelu tabelę będziemy mogli wstawić do dokumentu w Pages, a tekst stworzony w ByWord na Macu z powodzeniem otworzymy w iA Writer na iPadzie. Apple umożliwi magazynowanie w swojej chmurze dowolnych plików, a całą usługę uczyni dostępną do wykorzystania także dla programów spoza Mac App Store. Co ważne, zarządzanie chmurą będzie również dostępne z poziomu przeglądarki, a odpowiednia aplikacja pojawi się także na systemy Windows 8 i co ważne również Windows 7. Użytkownik iCloud Drive otrzyma tak jak dotychczas 5 GB darmowej przestrzeni dyskowej, a za 20 i 200 GB będzie musiał zapłacić odpowiednio 0,99$ i 3,99$ miesięcznie.
To nie wszystkie zmiany w chmurze, jakie czekają użytkownika nowych odsłon systemów Apple. Po włączeniu Biblioteki Zdjęć iCloud, wszystkie nasze zdjęcia zostaną zapisane w usłudze iCloud w pełnej rozdzielczości, włącznie z plikami RAW. W pamięci iPhone’a, lub iPada pozostaną tylko i wyłącznie ich kopie, które zostaną zapisane w optymalnym rozmiarze, by nie zajmować za dużo miejsca na dysku. W każdym momencie będziemy mogli przywrócić oryginalne zdjęcie do pamięci urządzenia, jeżeli tylko będziemy mieli dostęp do Internetu. Jeżeli konkretne zdjęcie okaże się naszym ulubionym i zechcemy mieć do niego dostęp w pełnej rozdzielczości w każdym momencie, to oznaczając je ikoną serca sprawimy, że oryginał zawsze pozostanie na dysku. Do zdjęć będziemy mogli mieć dostęp także z poziomu przeglądarki, chmury iCloud Drive, czy w przyszłości programu Photos, który zastąpi iPhoto i Aperture w systemie OS X Yosemite.
System iOS 8 umożliwi także łatwiejsze niż do tej pory grupowanie zdjęć i tworzenie albumów. Stanie się ono bardziej intuicyjne. W aplikacji Zdjęcia znajdziemy także moduł, która przyspieszy proces wyszukiwania konkretnego zdjęcia, czy filmu. Wystarczy, że wpiszemy datę, lokalizację, czy nazwę albumu, a aplikacja sama wskaże nam pasujące do naszych kryteriów zdjęcia. W Zdjęciach pojawił się również nowy album „Usunięte”, w którym przez 30 dni będą trzymane w chmurze usunięte zdjęcia.
Obserwując zyskujące na popularności aplikacje typu Instagram, Snapseed, czy VSCO CAM służące do obróbki zdjęć, Apple zdecydowało się na wprowadzenie kilku dodatkowych narzędzi stworzonych w tym celu. Po zrobieniu zdjęcia użytkownik będzie go mógł przyciąć, wykadrować, dokonać korekcji światła i kolorów. Pojawi się również możliwość nałożenia na zdjęcie fotofiltrów, które będziemy mogli pobrać także z App Store od niezależnych deweloperów. Wprowadzone zmiany sprawiły, że aplikacja zdjęcia przejęła możliwości iPhoto, które przestało działać.
Zmiany pojawią się także w aplikacji Aparat, gdzie znajdziemy dwie dodatkowe opcje. Pierwsza zmiana to wprowadzenie opcji samowyzwalacza, który możemy ustalić na 3 lub 10 sekund. Druga to możliwość ręcznego ustawienia ekspozycji. Wystarczy, że ustawiając punkt ostrości przeciągniemy palcem do góry lub w dół w celu zmiany ustawień ekspozycji. Trzecia zmiana dotyczy dodatkowej możliwości kręcenia filmów w trybie poklatkowym. Telefon wykona serię zdjęć, które potem przedstawi w przyspieszonej sekwencji. Aplikacja sama automatycznie ustawi odstęp czasowy między zdjęciami będącymi klatkami filmu, co pozwoli nam uwiecznić w ciekawy sposób na przykład zachód słońca, czy inne zjawisko. Nakręcenie poniższego filmu zajęło mi około dwudziestu sekund, a trwa on zaledwie trzy sekundy.
Apple wprowadzi wraz z systemami OS X Yosemite i iOS 8 zmiany, na które czekało wielu użytkowników. Usługa iCloud Drive będzie mogła z powodzeniem rywalizować z konkurencją, a zmiany związane ze zdjęciami powinny zadowolić wielu miłośników fotografii mobilnej. Jeżeli macie jakieś pytania dotyczące wyżej opisanych tematów, to piszcie w komentarzach lub na Twitterze.