Apple Pay – 10 pytań i odpowiedzi [FAQ]
Prawdopodobnie już w tym miesiącu usługa Apple Pay będzie mogła zostać zostać wykorzystana przez pierwszych użytkowników w Stanach Zjednoczonych. W jej temacie pojawia się wiele pytań, na które ciężko znaleźć wszystkie odpowiedzi. Nowy system płatności Apple wzbudza ogromne zainteresowanie zarówno ze strony kupujących, jak i sprzedających. Poniżej znajdziecie dziesięć najczęściej zadawanych pytań dotyczących nowego systemu płatności Apple Pay.
Prawdopodobnie już w tym miesiącu usługa Apple Pay będzie mogła zostać zostać wykorzystana przez pierwszych użytkowników w Stanach Zjednoczonych. W jej temacie pojawia się wiele pytań, na które ciężko znaleźć wszystkie odpowiedzi. Nowy system płatności Apple wzbudza ogromne zainteresowanie zarówno ze strony kupujących, jak i sprzedających. Poniżej znajdziecie dziesięć najczęściej zadawanych pytań dotyczących nowego systemu płatności Apple Pay.
Przeczytaj koniecznie >> Sekrety iOS 8
W jaki sposób skonfigurować Apple Pay?
Domyślnie Apple Pay będzie korzystać z naszej karty płatniczej połączonej z kontem Apple ID. Będziemy mogli jednak dodać dodatkowe karty płatnicze i przy płaceniu wybrać, z której chcemy skorzystać. W celu dodania nowej, wystarczy wpisać jej numer, datę ważności i kod zabezpieczający lub zeskanować kartę kamerą urządzenia w celu dodania jej do aplikacji Passbook, gdzie będziemy mogli ustalić dodatkowy kod zabezpieczający, który będzie potrzebny przy konfiguracji Apple Watch.
Kiedy pojawi się Apple Pay i gdzie będziemy mogli płacić za jego pomocą?
Apple Pay pojawi się w Stanach Zjednoczonych już w tym miesiącu, prawdopodobnie wraz z premierą iOS 8.1. Usługa będzie dostępna dla klientów sześciu amerykańskich banków posiadających karty Master Card, Visa lub American Express. Za pomocą Apple Pay będziemy mogli zapłacić w 220 tys. punktów sprzedaży na terenie Stanów Zjednoczonych i dodatkowo w nowej aplikacji Apple Store w przypadku zakupów internetowych.
Czego potrzebujemy do korzystania z Apple Pay?
W punktach sprzedaży będziemy mogli skorzystać z płatności zbliżeniowej Apple Pay tylko z urządzeniami, które posiadają moduł NFC, czyli za pomocą iPhone’a 6, 6 Plus i Apple Watch. Zegarek Apple będzie jednak współpracował tylko z iPhone’ami od modelu 5 wzwyż. Dodatkowo usługa Apple Pay będzie mogła zostać użyta do płatności internetowych, jednak tylko przez posiadaczy urządzeń z Touch ID. Według najnowszych informacji, w ten czytnik linii papilarnych zostanie wyposażony także najnowszy iPad Air oraz iPad Pro.
Czy Apple Pay to tylko płatności zbliżeniowe?
Nie, Apple Pay to także płatności w aplikacji Apple Store oraz w aplikacjach niezależnych deweloperów. Apple Store to sklep internetowy, w którym konkretne rzeczy będziemy mogli znaleźć również skanując kod kreskowy na opakowaniu danego produktu. Poza tym, Apple umożliwiło deweloperom implementację Apple Pay do swoich aplikacji, dzięki czemu zamawiając na przykład przewóz w aplikacji Uber, będziemy mogli zapłacić za niego właśnie przez Apple Pay.
Czy Apple Pay będzie bezpieczne?
Odpowiedź na to pytanie przyniesie czas, ale wszystko wskazuje na to, że tak. Apple zadbało o bezpieczeństwo użytkowników na rozmaite sposoby, używając między innymi technologii tokenizacji. Dodając kartę płatniczą do usługi, zostanie dla niej utworzony indywidualny 16-cyfrowy kod, który będzie zaszyfrowany przez telefon. Bank, który wystawił kartę przypisze go do naszego konta. Żadne z tych danych nie znajdą się na serwerze Apple, więc będą dużo bardziej bezpieczne niż zdjęcia Jennifer Lawrence. W czasie robienia zakupów nasze urządzenie wyśle wyżej wspomniany identyfikator do terminala oraz dodatkowo go zaszyfruje. Cały kod będzie ważny tylko krótki czas i tylko w danej lokalizacji. Płacąc, czytnik sprawdzi, czy nasz identyfikator jest taki sam, jak ten, który znajduje się w naszym banku i na tej podstawie zatwierdzi lub odrzuci transakcję. Samo zbliżenie telefonu lub zegarka do telefonu nie wystarczy. W przypadku iPhone’a konieczne będzie zatwierdzenie transakcji za pomocą Touch ID, a w przypadku Apple Watch, każde założenie na rękę zegarka będzie wymagało wpisania hasła, więc jeżeli ściągniemy z nadgarstka urządzenie, stanie się ono bezużyteczne. Dodatkowo oba urządzenia posiadają moduł NFC, którego zasięg jest wyjątkowo mały. Płacenie w aplikacji Apple Store będzie równie bezpieczne, ponieważ oprócz wyżej opisanej procedury dotyczącej technologii tokenizacji i w tym przypadku będziemy musieli zatwierdzić transakcję za pomocą Touch ID. Warto dodać, że Apple dołączyło do GlobalPlatform w celu uzyskania odpowiednich certyfikatów, które potwierdzają bezpieczeństwo ich usługi.
Ile Apple zarobi na Apple Pay?
Apple podpisało z sześcioma bankami indywidualną umowę. Wysokość prowizji z transakcji będzie więc zależała od tego, gdzie posiadacz karty dodanej do Apple Pay ma konto bankowe. Według Financial Times będzie ona wynosiła około 0,15% wydanej kwoty, czyli robiąc zakupy za 100 dolarów, 15 centów trafi w ręce Apple. Warto dodać, że stawka interchange, czyli prowizja, jaką uzyskują banki dzięki płatnością kartą w USA, wynosi od 2011 r. maksymalnie 21 centów plus 0,05% kwoty w przypadku płatności kartą debetową.
Co zrobić, jeśli zgubimy iPhone’a lub Apple Watch?
Oba urządzenia tracą możliwość korzystania z Apple Pay, jeżeli nie są w naszym posiadaniu. Na wszelki wypadek, będziemy je jednak mogli zablokować, a także w przypadku iPhone’a zlokalizować, za pomocą Find My iPhone.
Czy będziemy mogli połączyć Apple Pay z PayPal?
Niestety nie i powody tej decyzji nie są do końca znane. Apple rozmawiało z PayPal na temat współpracy, która jednak nie została sfinalizowana, ponieważ PayPal rozpoczął współpracę z Samsungiem, który w modelu Galaxy S5 umożliwia płatności za pomocą NFC. Zachęcam do przeczytania naszego artykułu na ten temat.
Tim Cook mówił o płatnościach zbliżeniowych jako o nowości, a przecież my od dawna ich używamy. Z czego to wynika?
Nie jest to powszechnie znany fakt, ale Polska jest jednym z światowych liderów, jeśli chodzi o płatności zbliżeniowe. Karty, które posiadają moduł NFC są u nas o wiele bardziej popularne niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie ten sposób płatności dopiero zaczyna się rozwijać. W Polsce na 34 miliony kart płatniczych, aż 21 milionów umożliwia płatności zbliżeniowe. Dlatego też usługa Apple Pay jest na swój sposób rewolucyjna za oceanem. Dla zdecydowanej większości użytkowników nowych urządzeń Apple, będzie oznaczała przeskok z wprowadzania kodu PIN lub podpisywania się, na płacenie zbliżeniowe.
Czy będziemy mogli wykorzystać moduł NFC w nowych urządzeniach Apple do innych celów niż płatności Apple Pay?
Niestety nie, Apple zablokowało tą możliwość. Moduł NFC będzie mógł być wykorzystywany tylko w jednym celu – płatności zbliżeniowych.
Źródła: 9TO5MAC, Finanse Wyborcza, ComputerWorld, MacRumours, appleinsider, 9TO5MAC, prnews