Apple wraz z systemem iOS 9 udostępni deweloperom nową funkcję, która pozwoli blokować im dostęp do własnych aplikacji z urządzeń niemających 64-bitowego procesora.
Apple zaczęło używać 64-bitowych procesorów we własnych urządzeniach mobilnych począwszy od iPhone’a 5s z września 2013 roku, który otrzymał układ A7 z dwoma rdzeniami Cyclone. Od tej pory nowe iPady i iPhone’y również dostają takie procesory. Od jakiegoś czas Apple wymaga, aby wszystkie nowe aplikacje zgłaszane do App Store były zgodne z nowymi układami SoC, ale wraz z iOS 9 firma zamierza pójść o krok dalej.
Firma z Cupertino wraz z iOS 9 odda deweloperom aplikacji nową funkcję, którą ma być możliwość blokowania dostępu do własnych projektów z urządzeń, które nie mają 64-bitowych układów SoC. W praktyce będzie to działać tak, że takie aplikacje nie będą po prostu widoczne w App Store na starszych urządzeniach. Tym bardziej nie będzie istniała możliwość ich instalacji. Jest to o tyle istotne, że starsze urządzenia, jak iPad 2 czy iPhone 4s, które mają SoC Apple A5 i tylko 512 MB pamięci RAM, dziś pozostawiają sporo do życzenia pod kątem wydajności w porównaniu z najnowszymi iUrządzeniami. Na poniższym zdjęciu możemy zobaczyć, jak zwiększała się relatywna wydajność GPU w poszczególnych iPadach. Widzimy, że taki iPad 2 na tle iPada Air 2 wypada naprawdę blado.
W 64-bitowe procesory wyposażone są następujące urządzenia Apple: iPhone 5s, iPhone 6 i iPhone 6 Plus oraz wszystkie iPady z 2013 i 2014 roku (iPad mini 2, mini 3, Air i Air 2).
źródło: 9to5mac