Apple udostępniło iOS 9 beta 1 na początku tego tygodnia. System nie różni się zbytnio wizualnie od tego, co oferuje iOS 8, ale firma z Cupertino chwali się wieloma innymi udoskonaleniami. Jak to jednak wygląda w praktyce? Czy iOS 9 beta jest systemem, który warto zainstalować już dziś i użytkować na co dzień? Jak działa na starszych urządzeniach, jak iPad 2? Odpowiedzi na te pytania, jak i wiele innych znajdziecie w tym artykule.
Zobacz także >> Jak zainstalować iOS 9 beta 1 już dziś?
Zacznijmy od tego, że iOS 9 beta 1 jest systemem udostępnionym dla deweloperów aplikacji. To oznacza, że nie jest przewidziany do normalnego użytkowania. Niestety, jest to bardzo wczesne wydanie beta, które nie jest pozbawione błędów i bywa psotliwe, ale o tym przeczytacie dalej. Publiczne beta testy iOS 9 rozpoczną się w przyszłym miesiącu. Wtedy, na etapie bety 3 lub 4 powinno już być znacznie mniej problemów.
Stabilność i wydajność
iOS 9 beta zainstalowaliśmy na dwóch skrajnie różnych urządzeniach. Pierwszym jest iPhone 6 Plus, który cechuje się dobrą specyfikacją techniczną, a drugim jest, dla kontrastu, iPad 2. generacji z początku 2011 roku. iPad 2 ma znacznie słabszy procesor Apple A5 oraz tylko 512 MB pamięci operacyjnej RAM. Mimo to Apple postanowiło nie uśmiercać tego urządzenia i nadal będzie je wspierać (jak i iPada mini oraz iPhone’a 4s). Jeszcze przez co najmniej rok. Mało tego, bo firma z Cupertino twierdzi, że starsze urządzenia wraz z iOS 9 mogą dostać drugie życie i będą działać lepiej niż pod kontrolą iOS 8, choć zostaną pozbawione dostępu do wybranych funkcji, jak dzielenie ekranu, które będą dostępne jedynie w nowszych modelach iPadów.
Pod kątem stabilności iOS 9 wypada z pewnością lepiej niż wczesne bety iOS 8 lub iOS 7. Nie spotkaliśmy się na razie z żadną aplikacją, która nie chciałaby uruchomić się w systemie. Ten problem często pojawia się wraz z wczesnymi betami nowych wersji iOS. Wraz z iOS 9 w praktyce nie występuje, co z pewnością cieszy.
System działa znacznie stabilniej niż wczesne bety poprzednich wersji iOS. Do tej pory udało nam się tylko raz zawiesić iPhone’a 6 Plus, który wymagał twardego resetu i raz iPada 2. Poza tym aplikacje działają płynnie jak na iOS 8 i nie wyłączają się bez powodu. Pewne problemy napotkaliśmy tylko w VSCO Cam, które ma problem z uzyskiwaniem dostępu do zdjęć przechowywanych w rolce aparatu.
Podsumowując, stabilność iOS 9 beta 1 jest na całkiem dobrym poziomie. O wiele lepszym niż rok temu. Trzeba się jednak liczyć z pewnymi, ewentualnymi problemami, na które napotkamy. Nie powinno ich jednak być zbyt wiele.
Kolejna kwestia to wydajność. W przypadku iPhone’a 6 Plus nie stwierdziliśmy różnic, które widać gołym okiem. Smartfon działa w zasadzie tak samo płynnie, co pod kontrolą iOS 8. Nie ma w zasadzie do czego się przyczepić. Jak natomiast sytuacja wygląda w przypadku iPada 2. generacji? I tu wielkie zaskoczenie. Oczywiście, w pozytywnym znaczeniu. Okazuje się, że iPad 2 działa odczuwalnie szybciej niż pod kontrolą iOS 8, który go nieco „dobił”. Apple nie żartowało i rzeczywiście możemy dostrzec kroki w kierunku optymalizacji oprogramowania pod kątem starszych urządzeń. Aplikacje w iOS 9 na iPadzie 2 otwierają się szybciej i tablet nie sprawia tylu problemów co wcześniej. Samo przełączanie pomiędzy aplikacjami również wydaje się nieco szybsze niż w przypadku iOS 8. Wielki plus, a pamiętajmy, że to dopiero początek. Wraz z kolejnymi wersjami beta, które będą udostępniane latem spodziewamy się kolejnych ulepszeń i optymalizacji oprogramowania. Także pod kątem starszych iGadżetów.
Czas pracy na baterii
Apple chwali się, że wraz iOS 9 otrzymamy średnio jedną godzinę więcej pracy na baterii. Oczywiście, wraz z finalną wersją systemu jest to bardzo możliwe, ale nie można tego powiedzieć po kilku dniach użytkowania iOS 9 beta 1.
Niestety, pierwsza beta iOS 9 pod względem czasu pracy na baterii nie nastraja optymistycznie. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że jest fatalnie. Bateria bardzo szybko traci energię. Z tego co udało nam się zaobserwować na iPhonie 6 Plus wynika, że iOS 9 beta 1 oferuje średnio 20% krótszy czas pracy na baterii niż pod kontrolą iOS 8.3. Podobnie jest w przypadku iPada 2, który również szybciej zużywa energię akumulatora.
Nie powinno to jednak dziwić i jest to przypadłość wczesnych wersji beta systemu iOS. Apple w becie 1 czy becie 2 nie skupia się na optymalizacji czasu pracy na baterii, a chce przede wszystkim umożliwić deweloperom możliwość przetestowania własnych aplikacji pod kątem zgodności z nowym systemem. Czas na optymalizacje czasu pracy na baterii przyjdzie później. Wersje beta, które będą wydawane później latem w tym roku powinny zacząć oferować coraz lepszy czas pracy bez ładowarki. Na razie tak nie jest.
Instalować czy nie?
Zapewne zastanawiacie się, czy warto zainstalować iOS 9 beta już teraz i cieszyć się nowymi funkcjami? Jeśli jesteście nieco bardziej zaawansowanymi użytkownikami i niestraszne wam ewentualne problemy oraz problemy z krótszym czasem pracy na baterii, to jak najbardziej. Możecie spróbować szczęścia. Tym bardziej, że w dowolnej chwili będziecie mogli powrócić do iOS 8. Instalacji iOS 9 nie polecamy jednak na podstawowym urządzeniu, które służy nam na co dzień. Większych problemów nie stwierdziliśmy, ale to nie oznacza, że ich nie ma. Jest to wersja beta i wszystko jest możliwe.
Pamiętajmy również, że stabilne wydanie iOS 9, które zostanie udostępnione dla wszystkich, zostanie wydane już we wrześniu. Może warto więc poczekać te kilka miesięcy? Decyzja należy do was.