Recenzja książki „Droga Steve’a Jobsa”

Droga Steve’a Jobsa jest nową książką poświęconą nieżyjącemu założycielowi firmy Apple. Tytuł został przygotowany przez dwóch dziennikarzy: Brenta Schlendera oraz Ricka Tetzeliego, którzy mieli okazję często przeprowadzać wywiady ze Steve’em Jobsem. Zapraszamy do lektury książki, którą wraz z większym bratem Gram.pl objęliśmy patronatem medialnym.

Droga Steve’a Jobsa to nowa książka przybliżająca nam postać Steve’a Jobsa, który zmarł w październiku 2011 roku w wyniku nieudanej walki z rakiem. Książka ukaże się w Polsce nakładem Insignis Media już 21 października. Mieliśmy to szczęście, że znaleźliśmy się wśród szczęśliwców, którzy otrzymali dostęp do wydawnictwa na kilka tygodni przed premierą.

Droga Steve’a Jobsa nie jest po prostu kolejną książką poświęconą nieżyjącemu CEO Apple. Wbrew pozorom, stanowi świetne uzupełnienie dotychczasowych wydawnictw, w tym oficjalnej biografii Jobsa napisanej przez Waltera Isaacsona. Autorami nowej książki są dziennikarze Brent Schlender oraz Rick Tetzeli, którzy rzucają nam zupełnie nowy obraz na jednego z największych wizjonerów naszych czasów.

Książka podzielona jest na rozdziały, które w ciekawy sposób opisują różne epizody z życia Steve’a Jobsa – od jego początków po śmierć, która zabrała go w październiku 2011 roku.

Schlender i Tetzeli bazują na własnych wywiadach, które przeprowadzili z samy Jobsem, jak i jego najbliższymi, współpracownikami i partnerami, jak Billem Gatesem – założycielem Microsoftu. Nie zabrakło również innych źródeł, które zebrali.

Droga Steve’a Jobsa nie jest jednak oparta tylko na suchych faktach. Autorzy książki postarali się o nieco inne podejście niż twórcy starszych książek i postanowili nie tyle przybliżyć samą sylwetkę Steve’a Jobsa, co pokazać jego przemianę, która następowała w ciągu kolejnych lat jego życia.

Książka idealnie pokazuje Jobsa, który z początku był niedojrzałym człowiekiem, choć pełnym mnóstwa pomysłów, oraz jako aroganta, o czym przekonało się wiele osób współpracujących z nim nie tylko na początku. Niestety, złe cechy doprowadzały do konfliktów i w konsekwencji Jobs musiał opuścić firmę, którą sam założył w kwietniu 1976 roku. Wtedy powołał do życia nową firmę – NEXT. Niestety, ta nigdy nie odniosła większego sukcesu i jej przykład idealnie ukazuje nam, że Steve Jobs był także farciarzem. Gdy NEXT był w zasadzie bliski totalnej klapy, Jobsowi udało się „wcisnąć” firmę… Apple’owi. Wraz z własnym powrotem na stanowisko szefa. Nastąpiło to w 1996 roku. Jobs nie tylko nieźle zarobił na podupadającym NEXT-cie, ale również miał szansę odkupić własne grzechy młodości. To właśnie po powrocie Jobsa w Apple nastały najlepsze lata tej firmy. Najpierw wprowadzono do oferty iMaca, który spotkał się z niezłym zainteresowaniem klientów. Następnie na rynek wprowadzono iPoda, a potem iTunes – produkty, które odcisnęły duże piętno na branży muzycznej. Potem było coraz lepiej. Pierwszy iPhone z 2007 roku, który zrewolucjonizował rynek telefonów, a potem pierwszy iPad (w 2010 roku), który nakreślił zupełnie nowe trendy w mobilnej komputeryzacji.

„Dla Steve’a iPhone był kulminacją całej kariery, a dla mnie wszystkiego, czego nauczyłem się w życiu.” – powiedział autorom książki Eddy Cue.

Książka Droga Steve’a Jobsa doskonale pokazuje, jak Steve uczył się na błędach (choć często się do nich nie przyznawał i grał na czas). Nie było to jednak możliwe, bez bliskich współpracowników, których z czasem zaczął doceniać i słuchać oraz, co najważniejsze, uczyć się od nich pokory do otaczającego świata.

Pomimo faktu, że Jobs do końca swoich dni potrafił wybuchać gniewem. Nawet jego żona, Laurene nie wiedziała skąd to się brało. Mimo wszystko, Schlender oraz Tetzeli starają się ukazać okoliczności takich sytuacji i próbują dociec powodu… niestety, nie zawsze ze skutkiem. Właśnie taką przemianę Steve’a Jobsa opisuje nowa książką, którą bez mrugnięcia okiem możemy wam polecić.

„Tak, Steve Jobs na przestrzeni swego życia niebywale dojrzał i uległ daleko idącym przemianom.”

Droga Steve’a Jobsa zawiera także wiele ciekawych faktów z ogólnie pojętej historii komputerów i nakreśla pewne przykłady z życia firm Microsoft, Sun i wielu innych, które w znaczącym stopniu odegrały znaczenie w rozwoju komputeryzacji.

Nowa książka pokazuje także Steve’a Jobsa, jako człowieka, który potrafił kochać rodzinę i się w nią angażować. Jobs miał wiele obliczy. Mimo to był kochającym ojcem rodziny, choć do ojcostwa pierwszej córki – Lisy, dorósł dopiero z czasem.

Droga Steve’a Jobsa jest z pewnością obowiązkową pozycją dla fanów Apple i samego Jobsa. Niemniej, do lektury zachęcamy wszystkich, którzy chcą poznać sylwetkę jednego z największych wizjonerów naszych czasów. Będziecie mieli okazję poznać Jobsa z kilku różnych stron. Na końcu książki znalazły się także interesujące zdjęcia Jobsa z Laurene oraz jego współpracownikami.

„Życie Steve’a nie było jednak jak film. Było inspirujące, momentami trudne do zrozumienia i do samego końca bezwstydnie ludzkie.”

Książka trafi do sprzedaży 21 października w cenie 44,99 złotych. My z kolei będziemy wkrótce mieli dla was kilka niespodzianek. Będziecie mogli wygrać książkę „Droga Steve’a Jobsa”, zarówno w postaci papierowej, jak i w formie e-booków.

 Loading ...
Dawid Długosz: Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.
Powiązane wpisy
Disqus Comments Loading...

W serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkownika oraz do zbierania informacji statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.