Bateria z iPada Pro mogłaby się ładować szybciej, ale problem stanowią kable
Nie wszyscy o tym wiedzą, ale iPad Pro ma nieco inne złącze Lightning, a w zasadzie to kontroler dla tego interfejsu niż starsze tablety z iOS. Dzięki temu możliwe jest na przykład szybsze przesyłanie danych. Tak jak odbywa się to w przypadku połączeń z użyciem USB 3.0. Co jednak ciekawe, bateria z iPada Pro dzięki temu mogłaby również szybciej się ładować. Możliwe by to było dzięki zastosowaniu ładowarki o macy 29W zamiast dołączonej do tabletu 12W. Niestety, okazuje się, że nie jest to możliwe i jest to wina Apple, które nie dopuszcza do użytku odpowiednich kabli USB 3 Lightning. O co w tym dokładnie chodzi?
Nie wszyscy o tym wiedzą, ale iPad Pro ma nieco inne złącze Lightning, a w zasadzie to kontroler dla tego interfejsu niż starsze tablety z iOS. Dzięki temu możliwe jest na przykład szybsze przesyłanie danych. Tak jak odbywa się to w przypadku połączeń z użyciem USB 3.0. Co jednak ciekawe, bateria z iPada Pro dzięki temu mogłaby również szybciej się ładować. Możliwe by to było dzięki zastosowaniu ładowarki o mocy 29W zamiast dołączonej do tabletu 12W. Niestety, okazuje się, że nie jest to możliwe i jest to wina Apple, które nie dopuszcza do użytku odpowiednich kabli USB 3 Lightning. O co w tym dokładnie chodzi?
iPad Pro jest pierwszym tabletem marki Apple, które ma nowy kontroler dla interfejsu Lightning. Jest to układ Fresco Logic FL1100, który jest w stanie zapewnić maksymalną przepustowość dla maksymalnie 4 interfejsów USB 3.0. Jak dobrze wiemy, iPad Pro wykorzystuje te możliwości. Niestety, w ofercie Apple pojawiło się na razie tylko jedno akcesorium, które zapewnia szybszy transfer danych i jest nim czytnik kart pamięci SD ze złączem Lightning (kosztujący 29 dolarów).
Co najciekawsze, iPad Pro dzięki temu mógłby także znacznie szybciej się ładować. Nawet z wykorzystaniem ładowarki o mocy 29W (jak dobrze wiemy, taka znajduje się w zestawie z 12-calowym MacBookiem z ekranem Retina). To oznacza, że akumulator moglibyśmy naładować ponad 2 razy szybciej niż z użyciem dołączonej do iPada Pro ładowarki o mocy 12W.
Co ciekawe, wzmianki na temat mocniejszej ładowarki dostrzeżono już wcześniej, w z informacjach o certyfikatach dla iPada Pro. Na poniższym zdjęciu widzimy info o napięciu 14,5V i natężeniu prądu 2A, co daje nam właśnie 29W.
Niestety, nie jest to możliwe. Okazuje się, że wynika to z faktu, że Apple nie zezwala na stosowanie kabli USB 3 Lightning i takie przewody nie znajdują się w ofercie żadnych partnerów firmy. Czy jednak wynika to tylko z okablowania? Możliwe, że tak, ale Apple mogło jeszcze zaszyć w oprogramowaniu iPada Pro funkcję, która redukowałaby natężenie prądu dostarczanego do baterii. Wtedy jedynym wyjściem byłaby modyfikacja firmware, co jak nietrudno się domyślić, nie byłoby już takie proste. Sytuacja jest podobna do starszych iPhone’ów, które podłączone do ładowarki iPada nie ładują się szybciej (to uległo zmianie dopiero wraz z iPhone’ami 6 z 2014 roku). Trudno powiedzieć, czy Apple kiedykolwiek zmieni zdanie w tej kwestii i pozwoli na szybsze ładowanie iPada Pro z użyciem ładowarki o mocy 29W. Możliwe, że tak się stanie.
Gwoli przypomnienia, specyfikacja iPada Pro obejmuje następujące elementy:
- 12,9-calowy ekran Retina o rozdzielczości 2732 x 2048 pikseli (264 ppi) z powłoką oleofobową i przeciwodblaskową;
- Dwurdzeniowy procesor Apple A9X;
- Koprocesor ruchu M9;
- 4 GB pamięci operacyjnej RAM;
- 32 lub 128 GB miejsca na dane (bez możliwości rozbudowy za pomocą kart microSD);
- Dwuzakresowe Wi-Fi w standardzie 802.11ac, Bluetooth 4.2, opcjonalnie modem LTE i GPS;
- Przednia kamera 1,2 Mpix z rejestrowaniem wideo 720p, tylny aparat fotograficzny iSight 8 Mpix f/2.4 i nagrywaniem wideo w jakości 1080p;
- Bateria 38,5 Wh, która ma zapewnić do 10 godzin pracy;
- Złącza Lightning, jack audio 3,5 mm i Smart Connector;
- Cztery głośniki;
- Przycisk Touch ID;
- Barometr, trzyosiowy żyroskop, akcelerometr, czujnik światła.
Tablet ma wymiary 305,7 x 220,6 x 6,9 mm i waży 713 gramów w wersji z Wi-Fi.
źródło: appleinsider, fot.: cultofmac