Apple: zamykanie aplikacji nie wpływa na czas pracy na baterii

Craig Federighi z Apple obalił jeden z największych mitów dotyczących systemu operacyjnego iOS. Wiceprezes od inżynierii oprogramowania w firmie z Cupertino przekazał, że wymuszanie zamykania aplikacji w oknie multitaskingu nie wpływa na krótszy czas pracy na baterii. System doskonale sobie z tym radzi, ale nieco problematyczne mogą być procesy działające z odświeżaniem w tle, o czym Federeighi już nie wspomina. Wyjaśnia to natomiast jeden z byłych techników Genius Bar.

Jeden z użytkowników iPhone’a o imieniu Caleb postanowił napisać wiadomość do Tima Cooka, w której zapytał, czy CEO Apple’a wymusza zamykanie aplikacji w oknie multitaskingu i czy ma to wpływ na czas działania smartfonu na baterii. Cook akurat osobiście nie odpowiedział na tego maila, ale zrobił to ktoś inny – Craig Federighi, wiceprezes Apple’a od inżynierii oprogramowania, który napisał krótkie: „nie i nie. :-)”.

Tym samym Federighi obala jeden z największych mitów dotyczących systemu iOS. Wiele osób twierdzi, że „ubijanie” aplikacji w oknie multitaskingu znacząco wpływa na wydajność i czas pracy na baterii smartfonu. Cóż, zdaje się jednak, że nie ma to większego znaczenia… zazwyczaj.

Wyjaśnia to Scotty Loveless – były technik Genius Bar, który stwierdza, że zamykając w ten sposób aplikacje rzeczywiście uwalniany cenne zasoby pamięci RAM, bo jej pliki są usuwane. Natomiast kolejne uruchomienie aplikacji powoduje, że musi ona znowu załadować wszystkie pliki i według Lovelessa właśnie to może negatywnie wpływać na baterie. Technik dodaje, że iOS świetnie radzi sobie z zarządzaniem pamięcią operacyjną RAM i jeśli brakuje w niej miejsca, to system sam zamyka wybrane aplikacje. Zamykając je ręcznie robimy to samo, co w rzeczywistości potrafi robić sam iOS. Poza tym Loveless stwierdza, że uruchomione aplikacje w podglądzie multitaskingu w rzeczywistości są zamrożone, a więc nie zużywają tyle zasobów, co w momencie zwykłego uruchomienia.

Wyjątkiem tej sytuacji są aplikacje, które wykazują aktywność w tle. Te aplikacje łatwo zidentyfikować. Wystarczy tylko udać się do Ustawienia i Bateria. Po załadowaniu listy z aplikacjami należy dotknąć dowolną pozycję na ekranie i pojawią się szczegółowe informacje na temat czasu pracy aplikacji, a obok czas pracy w tle. Jeśli znajdziemy tu aplikację, którą podejrzewamy o zbyt duże zużycie energii baterii w trakcie pracy w tle., to należy udać się do głównego okna Ustawienia, odnaleźć aplikację na liście przewijając ekran w dół i w jej ustawieniach wyłączyć opcję Odświeżanie w tle. Pamiętajmy jednak, że w ten sposób na wyłączonym ekranie nie wszystko będzie synchronizowane i to może spowodować brak dostarczania powiadomień. Odświeżaniem w tle można też zarządzać udając się do Ustawienia, Ogólne i Odświeżanie w tle. Tutaj można wyłączyć taką możliwość wszystkim aplikacjom jednocześnie lub też każdej z osobna.

źródło: macrumors

Dawid Długosz: Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.
Powiązane wpisy
Disqus Comments Loading...

W serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkownika oraz do zbierania informacji statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.