Za nami keynote otwierający tegoroczną konferencję WWDC 2016, w trakcie której Apple zaprezentowało iOS 10, macOS Sierra, nowe wersje systemów tvOS i watchOS 3.0 oraz otworzyło dla deweloperów aplikacji Siri udostępniając stosowny pakiet SDK. Tym razem nowości z zakresu hardware nie było zbyt wiele i skupiono się przede wszystkim na oprogramowaniu. Co pewnie nie dziwi, bo czas na nowości sprzętowe przyjdzie jesienią. Zapraszamy do lektury artykułu z podsumowaniem tegorocznego keynote WWDC.
iOS 10
Najważniejszą nowością WWDC 2016 był oczywiście system iOS 10, na który czekają miliony użytkowników iPhone’ów i Padów. iUrządzenia są znacznie popularniejsze niż komputery Mac. iOS 10 wniesie wiele nowości i udoskonaleń. Na obszerne podsumowanie nowości zaszytych w nowej wersji nowego oprogramowania dla iPhone’ów i iPadów jeszcze przyjdzie czas, ale już teraz możemy przejrzeć najważniejsze udoskonalenia.
iOS 10 debiutuje z nową aplikacją Home, która umożliwi zarządzanie cyfrowym domem z poziomu iPhone’a, odświeżonym Apple Music, Siri dla wszystkich deweloperów, nowym centrum sterowania i bardziej rozbudowanymi powiadomienia, iMessage, gdzie można m.in. rysować, bardziej rozbudową aplikacją Zdjęcia czy subskrypcjami dla Apple News.
iOS 10 mogą już dziś pobrać deweloperzy aplikacji, a za jakiś czas (pewnie w okolicy trzeciej bety) nowy system zostanie udostępniony w ramach publicznych beta testów. Nastąpi to w lipcu. Niestety, iOS 10 nie dostaną starsze urządzenia Apple, jak iPhone 4s czy iPad 2. generacji, co można było przewidzieć. Wraz z tą wersją oprogramowania Apple rozstaje się ze wszystkimi iGadżetami z procesorami Apple A5 i 512 MB pamięci RAM.
Siri dla wszystkich deweloperów
Nie, Siri nadal nie mówi po polsku i nie zapowiada się, aby to wkrótce uległo zmianie. Apple zrobiło jednak wielki krok do przodu, na który czekało wiele osób. Przede wszystkim deweloperzy aplikacji. Siri otworzono, a to oznacza, że oprogramowanie będzie mógł integrować we własnych aplikacjach każdy zainteresowany. Skorzystają na tym przede wszystkim my, użytkownicy iUrządzeń. Stosowny pakiet Siri SDK zostanie udostępniony jeszcze dziś. Wraz z iOS 10, które zaraz będzie dostępny dla deweloperów aplikacji w postaci wersji beta 1.
Warto też wspomnieć o integracji Siri w systemie macOS dla komputerów Mac. Asystent będzie dostępny m.in. z poziomu docka i zapewni integrację z wieloma funkcjami oprogramowania ekosystemu Apple, w tym z QuickType.
macOS
Już kilka miesięcy pojawiły się pierwsze plotki, jakoby Apple zamierzało nie wprowadzać OS X 10.12 i chciało zastąpić go systemem o nazwie macOS. Tak też się stało. Dziś oficjalnie to potwierdzono. Skąd pomysł na zmianę nazwy? Wynika to przede wszystkim z nazewnictwa innych systemów Apple. Wcześniej mieliśmy już iOS, watchOS oraz tvOS, a więc OS X przestał tu pasować.
macOS debiutuje m.in. z Siri, która po latach doczekała się integracji z komputerami Mac, możliwością odblokowywania komputera z użyciem Apple Watcha, uniwersalnym schowkiem czy trybem picture-in-picture.
macOS również dostępny będzie dla deweloperów jeszcze dziś. Oczywiście, podobnie jak w przypadku iOS 10, z czasem rozpoczną się publiczne beta testy i to nastąpi w lipcu. Premiera dla wszystkich odbędzie się jesienią tego roku.
Apple Pay
Apple Pay również nie zawita jeszcze do Polski, a tymczasem firma Tima Cooka pochwaliła się rozszerzeniem dostępności usługi o kolejne kraje. Wśród nic są m.in. Francja. To jednak najmniej istotne.
Apple z Apple Pay rzuca rękawicę PayPalowi. Firma ogłosiła dostępność usługi w wersji dla stron. To oznacza, że z Apple Pay będzie można dokonywać zakupów na stronach oraz sklepach internetowych i będzie to bardzo wygodne rozwiązanie. Mało tego, bo w iMessage też pojawi się możliwość wysyłania pieniędzy.
Apple Music
Apple Music wystartowało niespełna rok temu i obecnie ma już ponad 15 milionów płatnych użytkowników. To dwa razy mniej niż Spotify, ale nadal bardzo dużo. I co istotne, z miesiąca na miesiąc użytkowników Apple Music jest coraz więcej.
Dziś Apple zapowiedziało odświeżoną wersję Apple Music, którą znajdziemy w aplikacji Muzyka z iOS 10. Zgodnie z wcześniejszymi plotkami, nowe Apple Music nie jest już tak kolorowe jak wcześniej. Postawiono na prostszy interfejs oparty na odcieniach bieli i czerni, uproszczono zakładkę Dla Ciebie, zdegradowano funkcję Connect oraz usunięto sekcję Nowe i zastąpiono ją Przeglądaj. Nowe Apple Music zadebiutuje dla wszystkich już wraz z iOS 10.
Co jeszcze?
W trakcie WWDC 2016 dowiedzieliśmy się, że w App Store jest już 2 mln aplikacji, a deweloperom wypłacono już 50 mld dolarów. Programy i gry z App Store pobrano już 130 mld razy. Zaprezentowano też tvOS z integracją Siri z YouTube, ciemnym motywem i automatycznym pobieraniem aplikacji oraz watchOS 3.0 dla Apple Watcha, gdzie pojawiają się nowe opcje z zakresu aktywności, funkcje alarmowe oraz, przede wszystkim, aplikacje, które mają uruchamiać się do 7 razy szybciej niż obecnie.