„Norman, potrzebuję trochę pomocy” – od tych słów, które Steve Jobs wypowiedział do architekta, Normana Fostera, w rozmowie telefonicznej, rozpoczęła się przygoda z Apple Campus 2.
Zobacz także >> Tim Cook: 7 faktów o CEO Apple, o których pewnie nie wiedziałeś
W kwietniu 2006 roku Apple zakupiło kilka obszernych terenów pod budowę i poinformowało radę miasta Cupertino o planach budowy drugiego kampusu. Do 2011 roku Jobs bardzo aktywnie uczestniczył w projekcie nowej siedziby i to właśnie on jest odpowiedzialny za mocno „zieloną” stronę całej placówki.
Oczywiście, Apple nie miało zamiaru opuszczać Cupertino. Padło więc na wielki plac przy Pruneridge Avenue. Jeśli wpiszecie adres w mapach, na obrazie zobaczycie jedynie zielone płyty oddzielające plac budowy od reszty świata. Ale już niedługo – w tym roku jeszcze mają zakończyć się prace nad nową siedzibą. Pierwsi pracownicy pojawią się tam jednak dopiero na początku przyszłego roku. Pierwotnie otwarcie planowano na 2015 rok, jednak projekt ciągle zaliczał kolejne opóźnienia. Ostatecznie pierwszą łopatę wbito w ziemię dopiero w 2014 roku. Prace, oczywiście, trwają dość długo ze względu na rozmiar projektu. Apple podczas budowy współpracuje aż z 19 krajami. Ale to nie nie najciekawsze informacje o nowej siedzibie giganta.
Panele słoneczne
Ważnym elementem budynku są panele słoneczne. Popular Science donosi, że mają one wygenerować około 16 megawatów energii. Specjalne ogniwa paliwowe mają dostarczać dodatkowe 4 megawaty. Apple Campus 2 będzie zatem generował 20 megawatów na własne potrzeby. Dla porównania – cały tegoroczny festiwal w Jarocinie będzie wykorzystywał 1 megawat mocy. Co więcej, wygenerowana moc wystarczy na pokrycie około 3/4 zapotrzebowania na energię w kampusie. Reszta dostarczana będzie przez firmę First Solar oraz Hrabstwo Monterey ze źródeł energii odnawialnej.
Ogniwa
A jeśli o zielonej energii mowa. Wspomniane wcześniej ogniwa będą dostarczały 4 megawaty mocy. Ostatnio Fortune ujawniło, że jednostkami tymi będą ogniwa paliwowe ze stałym tlenkiem produkowane przez firmę Bloom Energy. Nie wiadomo dokładnie, jaki model Apple wybrało, jednak nieoficjalnie mówi się o Energy Server 5, którego wydajność wynosi około 65% i generuje dwa razy więcej energii niż poprzedni model. ES5 jest w stanie pracować z biopaliwami i normalnym paliwem, więc to kolejny plus, który wyróżnia go od poprzedniego modelu.
Szklane panele i płyty rozdzielające piętra
Budynek Apple Campus 2 będzie ogromny. Taka konstrukcja wymaga zatem specjalnych materiałów. To, co widać na pierwszy rzut oka po spojrzeniu na budowę to szklane panele. W całym kampusie ma ich być zainstalowanych około 3 tysiący. Część z nich ma nawet 14 metrów długości i 3,2 metra szerokości. To prawie podwójna wielkość standardowych szklanych paneli instalowanych w innych budynkach. Najcięższe ważą 3175 kilogramów, czyli tyle, co 4,5 średniej wielkości krowy. W budynku pojawią się też betonowe płyty, jakie instalowane są wewnątrz. Służą one do rozdzielania poszczególnych pięter. Mówi się, że łącznie zainstalowanych zostanie około 4300 takich płyt. Każda z nich umożliwia swobodną cyrkulację powietrza, co pozwoli na to, by przez 75% roku kampus działał bez ogrzewana czy klimatyzacji.
Stoły w kampusie
Sporą ciekawostką są stoły w kampusie. Zostały one specjalnie zaprojektowane przez Jonathana Ive’a, głównego projektanta w Apple, i stworzone przez duńską firmę Arco. Każdy ze stołów wykonany jest z jednego kawałka drewna. Białe dęby do ich produkcji zostały sprowadzone ze Spessart, regionu w Niemczech zwanym także Górzystym Lasem. Pojedynczy blat ma 5,5 metra długości i 1,2 metra szerokości i waży prawie 300 kilogramów. Złączone wszystkie razem zajmują powierzchnię prawie 8 boisk do koszykówki. Mają mieć też specjalny cel – mają inspirować przechadzających się pracowników do wspólnego przesiadywania przy stole i inspirować ich do pracy. Ive przy projektowaniu stołu inspirował się deskorolkami i pracą Jobsa podczas jego przygody z Pixar. Stoły mają też specjalną nazwę – Island Tables. Poza tym Arco zajmie się także produkcją 300 innych stołów oraz 200 ławek.
Powierzchnia
Na potrzeby nowej siedziby zagospodarowano ponad 17 hektarów powierzchni, a więc niewiele więcej, niż zajmuje Ogród Saski w Warszawie. Budynki mają zajmować obszar 316 tysięcy m². W nowej siedzibie zatrudnienie znajdzie około 13 tysięcy pracowników. Około 75% całego kampusu zarezerwowano na potrzeby terenów zielonych. A jeśli już o terenach zielonych mowa…
Tereny zielone
Jak już mogliście zauważyć, Apple będzie bardzo dbało o środowisko. 75% powierzchni kampusu to prawie 13 hektarów. Większość będzie pokrywała, oczywiście, zieleń. Na części znajdzie się wspomniane wzgórze. Cienia przybywającym pracownikom ma dostarczyć aż 7 tysięcy posadzonych na terenie kampusu drzew. Część z nich będzie stanowiła drzewa liściaste, takie jak dęby, ale sporą część zajmą, oczywiście, jabłonie. Na widocznym poniżej obrazku możecie zobaczyć planowane rozmieszczenie drzew. Fioletowe to śliwki, pomarańczowe – brzoskwinie, brązowe – drzewa oliwne, czerwone to hebanowce, a żółte – jabłonie. Wszystkie owoce, oczywiście, będą mogły być jedzone. Znajdzie się także miejsce dla niewielkiego stawu. Inspiracją do stworzenia takiej przestrzeni był Uniwersytet Stanforda.
Audytorium
Audytorium o powierzchni 1,11 ha będzie w stanie pomieścić do tysiąca widzów. To tutaj właśnie będą odbywały się główne konferencje prasowe, więc to ze sceną nowego gmachu będą kojarzone nowe urządzenia. Audytorium będzie nosiło nazwę Theatre. Dach audytorium, który możecie zobaczyć na załączonych zdjęciach, waży 80 ton i jest największą tego typu konstrukcją stworzoną z włókna węglowego. Wykonano go w Dubaju, był także testowany na pustyniach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wygląda jak statek kosmiczny, jednak Apple nie chce, by był tak nazywany. Budynek ten ma też osobny parking, na którym zmieści się 350 aut.
Budynek
4-piętrowy, okrągły budynek, który Steve Jobs swego czasu znakomicie opisał jako „statek kosmiczny”, obejmuje ponad 2.800.000 stóp kwadratowych (czyli 260 000 m²) i jest przeznaczony dla ponad 13.000 pracowników. Budynek będą pokrywały specjalne szklane panele oraz płyty rozdzielające piętra, które będą odpowiadały również za wentylację. Jak swojego czasu mówił o budynku Jobs: „Mamy szanse na zbudowanie najlepszego budynku biurowego na świecie. Naprawdę myślę, że studenci architektury będą odwiedzać nas, by go obejrzeć”.
Fitness center
Apple bardzo dba o zdrowie swoich pracowników. Na terenie kampusu znajdzie się specjalne centrum fitnessowe, które będzie służyło 20 tysiącom okolicznych pracowników. Jego powierzchnia to 9290 metrów kwadratowych, co odpowiada 4,5 kortu tenisowego. Z nieoficjalnych informacji wynika, że na budowę tego centrum Apple wyda około 70 milionów dolarów. Co więcej, na terenie całego kampusu rozmieszczone będą również rowery, by ułatwić pracownikom przemieszczanie się po sporym Apple Campus 2.
Wzgórze
Kilka miesięcy temu Jony Ive oraz Tim Cook pochwalili się swoim nowym „produktem”. Było to wzgórze. Powstało ono na terenie Apple Campus 2 z ziemi, którą wykopywano podczas budowlany. Wzgórze, określane jako Giza, nie zostanie jednak usunięte po zakończeniu prac. Wręcz przeciwnie – posłuży jako ozdoba, na której zostaną posadzone drzewa. Bo w końcu ma być zielono.
Restauracje
Kilkanaście tysięcy pracowników Apple’a musi, oczywiście, coś jeść. Do tego z pewnością przydatne będą restauracje. Będzie ich w sumie siedem. Największa z nich usytuowana będzie na zewnątrz budynku głównego. Na dwóch piętrach pomieści się w sumie 2100 osób. Reszta będzie mogła zjeść na specjalnych tarasach oraz na wolnym powietrzu, gdzie znajdzie się miejsce dla około 600 osób. Łącznie liczy się, że w największej restauracji będzie jadało około 300 osób. Część dań, oczywiście, będzie związana z lubianymi przez Steve’a Jobsa potrawami witariańskimi. Ciekawe mają być za to drzwi do restauracji – będą przede wszystkim największymi tego typu drzwiami na świecie. Będą mierzyły 28 metrów, a ich wagę szacuje się na 330 ton.
Parking
Pracownicy będą mogli dojeżdżać do Apple Campus 2 z pomocą specjalnie przygotowanych do tego elektrycznych autobusów. Nie oznacza to, że gigant z Cupertino zmusi ich do tego, by podróżowali komunikacją miejską. Na terenie Apple Campus 2 znajdzie się miejsce dla niejednego samochodu. Parkingi usytuowane w strukturach kampusu mają pomieścić 14 200 tysięcy samochodów. Oczywiście, dwa główne budynki dla pracowników zostały odpowiednio przygotowane pod produkcję energii – ich dachy zostały obłożone panelami słonecznymi. To jednak nie wszystko – pod samym budynkiem głównym znajdzie się dodatkowo miejsce dla 2 tysięcy aut. W kampusie będzie również 300 miejsc do ładowania samochodów elektrycznych.