iPhone 7 Plus: co umożliwia podwójny aparat iSight?

iPhone 7 Plus jest pierwszym smartfonem Apple’a, który otrzymał podwójną kamerę iSight z tyłu obudowy. Nowy aparat fotograficzny w trakcie konferencji w San Francisco był mocno zachwalany, ale co tak naprawdę zaoferuje nowa kamera w iPhonie 7 Plus i czego dokładnie można się po niej spodziewać? Odpowiedź na to pytanie staramy się przedstawić w tym artykule.

iSight z iPhone 7 Plus – dane techniczne

Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, to przyjrzymy się z bliska specyfikacji technicznej podwójnej kamery iSight ze smartfona iPhone 7 Plus. Jak dobrze wiemy, nie są to identyczne obiektywy, a dwa zupełnie różne i są to:

  • Obiektyw szerokokątny 12 Mpix ze światłem przysłony f/1.8 z OIS
  • Teleobiektyw 12 Mpix ze światłem przysłony f/2.8 bez OIS

Obiektywy wspomagane są przez nową, poczwórną diodę doświetlającą LED True Tone (dwie ciepłe i dwie zimne). To tyle względem podstawowych technikaliów i parametrów technicznych nowej kamery iSight z iPhone’a 7 Plus. Wszystko jednak tkwi w szczegółach.

Matryce nie uległy zmianie, ale w szerokokątnym obiektywie zastosowano znacznie jaśniejszą przysłonę f/1.8. Według Apple’a jest ona w stanie wpuścić do 50% więcej światła do sensora, co przekłada się na możliwość robienia znacznie lepszych zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych. Obiektyw składa się teraz z sześciu, a nie pięciu soczewek jak wcześniej. Sensor, choć nadal ma 12 Mpix, doczekał się wielu ulepszeń. Według Apple’a jest on do 60% szybszy, a jego skuteczność jest o 30% szybsza. Co natomiast daje nowa, 4-elementowa dioda doświetlająca LED? Według firmy z Cupertino jest w stanie doświetlić scenę lepiej nawet o 50%.

Apple ISP

W iPhone’ach 7 zastosowano także nowy układ ISP (image signal processor), który opracowało Apple we własnych laboratoriach. To mózg nowej kamery iSight. Za co dokładnie odpowiada ten chip? Okazuje się, że za bardzo wiele zadań i są to:

  • Rozpoznawanie twarzy i sylwetek na zdjęciach
  • Automatyczną ekspozycję
  • Ogniskowanie
  • Balans bieli
  • Przechwytywanie kolorów (w szerszej gamie kolorów niż dotychczas)
  • Mapowanie zdjęć (określone przez Apple’a jako 4. generacji)
  • Redukcję szumów
  • Łączenie wielu obrazów w jeden

Apple stwierdza, że jego ISP jest w stanie wykonać do ponad 100 miliardów operacji w trakcie wykonywania zdjęcia i zajmuje to zaledwie 25 milisekund.

Zoom optyczny i cyfrowy

iPhone 7 Plus jest pierwszym smartfonem z systemem iOS, który obsługuje optyczny zoom. Możliwe to stało się właśnie z użyciem dwóch obiektywów, które przechwytują ten sam obraz w jednym czasie. Zoom optyczny jest dwukrotny. Dla porównania, w 4,7-calowym iPhonie 7 też zaszyto funkcję zoomu, ale jest on wyłącznie cyfrowy i oferuje powiększenie do 5x. Natomiast iPhone 7 Plus oferuje aż 10-krotny zoom cyfrowy.

W oprogramowaniu iPhone’ów 7 pojawi się nowy przycisk w aplikacji Aparat umieszczony tuż nad kontrolkami w dolnej części ekranu. I jest to właśnie przycisk aktywujący zoom. Dwukrotny zoom optyczny aktywuje teleobiektyw. Apple chwali się, że cyfrowy zoom dzięki zastosowaniu teleobiektywu jest do czterech razy lepszy (choć tu trzeba liczyć się ze stratą jakości).

Bokeh

Apple w trakcie środowej konferencji pochwaliło się także funkcją, nad którą jeszcze pracuje i nie będzie ona gotowa w dniu premiery iPhone’ów 7. Ma pojawić się jesienią, wraz z aktualizacją systemu iOS 10 (może z iOS 10.1?). Oczywiście, chodzi o rozmycia obiektów, które znajdują się poza głębią ostrości. W tym przypadku twarzy. Ta funkcja także ma działać na zasadzie uczenia maszynowego i analizowania głębi obrazu. Podwójny aparat fotograficzny iSight będzie w stanie to robić, ale jak już wspomnieliśmy, na funkcję trzeba będzie trochę poczekać.

Nagrywanie wideo z zoomem

Niestety, w tym przypadku nie ma za bardzo czym się chwalić. Apple nie zrobiło większych kroków do przodu w przypadku funkcji z zakresu nagrywania filmów. Jeśli liczycie na możliwość nagrywania wideo w jakości 4K UHD przy 60 klatkach na sekundę, to niestety, takiej możliwości nie będzie. Względem iPhone’ów 6s funkcje te nie uległy zmianie i tak będzie można rejestrować filmy w jakości:

  • 4K UHD przy 30 klatkach na sekundę
  • full HD przy 30 lub 60 klatkach na sekundę
  • 720p przy 30 klatkach na sekundę
  • slow-motion 1080p przy 120 klatkach na sekundę
  • slow-motion 720p przy 240 klatkach na sekundę

Warto jednak dodać, że zoom z iPhone’a 7 Plus może zostać użyty także w trakcie nagrywania wideo. I w przypadku dwukrotnego przybliżenia sceny nadal będzie to zoom optyczny, a dopiero powyżej tej wartości zoom cyfrowy. To nowe rozwiązanie.

 Loading ...

Na poniższy filmie obejrzysz materiał o kamerach iPhone’ów 7:

Dawid Długosz: Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.
Powiązane wpisy
Disqus Comments Loading...

W serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkownika oraz do zbierania informacji statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.