Apple pomału finalizuje prace nad aktualizacją iOS 10.3, którą deweloperom aplikacji udostępniono pod koniec stycznia. Oprogramowanie wniesie m.in. nowy system plików – Apple File System (APFS), który zapowiedziano w trakcie WWDC 2016. Co trzeba wiedzieć o APFS z iOS 10.3 i tvOS 10.2? Odpowiedź znajdziecie w tym artykule.
Aktualizacja: iOS 10.3 jest już dostępne dla wszystkich.
Apple File System (APFS) zapowiedziano już w trakcie czerwcowej konferencji WWDC 2016. Już niedługo odbędzie się WWDC 2017, ale firma z Cupertino zamierza jeszcze wcześniej wdrożyć nowy system plików na iPhone’y, iPady czy Apple TV 4. generacji. Nastąpi to wraz z aktualizacjami oprogramowania do iOS 10.3 i tvOS 10.2.
Czym jest Apple File System, czyli APFS?
Apple File System (w skrócie APFS) to nowy system plików opracowany przez firmę z Cupertino, który ma na celu zastąpić przestarzały HFS+, który zastąpił ponad 30-letni format HFS. System plików to tak naprawdę sposób, metoda na przechowywanie plików. I choć dla przeciętnego użytkownika może to nie mieć większego znaczenia, tak z użycia APFS wynika kilka plusów, które dostrzeżecie również wy.
Szybsze kopiowanie i przenoszenie plików
APFS sprawi, że wasze pliki i dane będą jeszcze szybciej kopiowane. I to jest rozwiązanie, które zapewne zobaczycie na własne oczy. W trakcie WWDC 2016 Eric Tamura z Apple’a pokazał, jak w szybki sposób zduplikować iTunes na pamięci flash. Nowy system plików pozwolił to zrobić niemal natychmiast, a na HFS+ trwało to kilkanaście sekund. APFS umożliwia lepsze zarządzanie wolną pamięcią flash oraz ma zaawansowane funkcje z zakresu klonowania. To oznacza, że wzrost szybkości jest widoczny nie tylko w trakcie kopiowania danych, ale także przy ich przenoszeniu.
Więcej miejsca na dane?
Oczywiście, nie spodziewajcie się, że po instalacji iOS 10.3 na waszym iPhonie czy iPadzie nagle zwolni się kilka gigabajtów powierzchni. Tak się nie stanie, ale mimo wszystko powinniście zauważyć nieco więcej wolnego miejsca na dane. Testerzy, którzy zainstalowali iOS 10.3 zauważyli, że ich iSprzęty nieco inaczej przeliczają miejsce na dane i to na plus. Można było dostrzec nieco więcej wolnych megabajtów niż wcześniej.
Apple zwiększy wasze bezpieczeństwo
Apple skupiło się przy projektowaniu APFS także na zwiększeniu bezpieczeństwa użytkowników, co dla firmy jest bardzo ważne. Nowy system plików wprowadzi nowe mechanizmy szyfrujące, które nie tylko mają lepiej zabezpieczyć dane, ale również przyspieszyć szyfrowanie i deszyfrowanie. Każdy plik ma być zabezpieczany osobno.
Co jeszcze daje APFS?
APFS powinno także umożliwić lepsze alokowanie plików. Warto też wspomnieć o kopiach zapasowych, na przykład tych z Time Machine, które powinny być tworzone bezpieczniej i dokładniej. Apple chwali się także bezawaryjnością. To wynika z zastosowania nowego schematu dla metadanych. Zaletą jest również bardziej efektywny sposób reprezentowania pustych bloków na dysku.
Jak mogę uzyskać dostęp do nowego systemu plików?
Apple na razie udostępniło APFS deweloperom aplikacji i osobom biorących udział w programie Apple Beta Software Program. System plików wdrożono na urządzeniach, gdzie zainstalowano poglądowe wersje systemów iOS 10.3 oraz tvOS 10.2. Beta testy niedługo dobiegną końca i wtedy nowy system plików zostanie udostępniony dla wszystkich użytkowników. Tak więc chcąc uzyskać dostęp do nowego systemu plików będziecie musieli po prostu zainstalować iOS 10.3 lub tvOS 10.2. I wtedy APFS zostanie wprowadzony na wasze urządzenia automatycznie, gdzie podmieni przestarzały HFS+.
Nie przegap >> iOS 10: triki, ukryte funkcje i sztuczki, które warto znać
Firma z Cupertino planuje udostępnić APFS także na komputery i własne smartwatche. To również ma nastąpić jeszcze w tym roku. Najpewniej już wraz z systemami macOS 10.13 oraz watchOS 4, których oficjalnej zapowiedzi spodziewamy się w trakcie WWDC 2017. Tegoroczna konferencja dla deweloperów rozpocznie się dokładnie 5 czerwca. Wtedy poznamy szczegóły.
Czy to bezpieczne?
Zmiana systemu plików na zupełnie nowy nie jest zbyt prosta. Tym bardziej, że odbędzie się to przy okazji instalacji zwykłej aktualizacji. Apple zdaje sobie z tego sprawę i stąd też prowadzi od kilku tygodni oficjalne beat testy iOS 10.3 czy tvOS 10.2. Po to, aby mieć pewność, że proces przebiegnie bez żadnych problemów. Tym bardziej, że firmie z Cupertino w ostatnim czasie zdarzało się udostępniać wadliwe aktualizacje, które psuły iUrządzenia. Nie szukając daleko przykładem może być iOS 9.3 czy finalne wydanie iOS 10. Pozostaje nam wierzyć, że tym razem wszystko pójdzie gładko i bez problemów.
Zobacz także >> Te skróty 3D z iOS 10 z pewnością warto znać
Poniżej obejrzysz nasze wideo o plotkach o iPhonie 8: