MacBook Pro 2018 już zadebiutował na rynku. Laptopy dostały chip T2. Układ ten jednak odpowiada za dużo więcej niż w przypadku poprzedniego modelu. Ma rozszerzone funkcje obejmujące jakość obrazu z kamery FaceTime, bezpieczeństwo dysku i całkowitą kontrolę nad procesem uruchamiania. Apple umieściło układ w MacBooku Pro nie bez przyczyny.
T2 szyfruje każdy bit danych wysyłanych do pamięci flash we wspomnianych urządzeniach. Układ jest odpowiedzialny między innymi za odszyfrowanie go dla użytkownika. W związku z tym, jeśli pamięć flash zostanie wyciągnięta z komputerów z laptopa MacBook Pro 2018, dane pozostaną nieodwracalne poza jednostką. Ten sam chip znalazł się już w iMacu Pro.
Kolejną cechą T2 z laptopów MacBook Pro 2018 jest kontrola procesu uruchamiania. Układ sprawdza rozruch od początku do końca, włączając w to weryfikację legalnego i poprawnie podpisanego kryptograficznie bootloadera, zanim reszta procesu zostanie przekazana dalej. Domyślnie ochrona jest ustawiona na pełną. Wymaga połączenia sieciowego w celu zweryfikowania poprawności systemu operacyjnego podczas instalacji – w tym najnowszej wersji Windows 10. Średnie ustawienia eliminują potrzebę połączenia sieciowego.
T2 wpływa również na działanie kamery FaceTime. Zintegrowany z T2 nowy procesor sygnału obrazu zmienia wszystkie parametry kamery. To jednak nie wszystko. Układ steruje także i zabezpiecza mikrofony komputera. Reguluje też prędkości wentylatorów oraz kontroluje głośniki w laptopach MacBook Pro.
MacBook Pro 2018 – dane techniczne
- 13,3-calowy lub 15,4-calowy ekran Retina z True Tone
- procesor Intel Core 8. generacji (Core i5 i wyższe)
- 8, 16 lub 32 GB pamięci operacyjnej RAM
- pamięć SSD o pojemności do 4 TB
- kamerka FaceTime HD 72p
- bateria zapewniająca około 10 h pracy
- Wi-Fi 802.11ac
- Bluetooth 5.0
- cztery porty USB C
- gniazdo słuchawkowe
- nowa klawiatura
- gładzik z Force Touch
- pasek Touch Bar
- macOS High Sierra (z darmową aktualizacją do macOS Mojave)
Zobacz także: W iPhonie X jest nowy dzwonek Reflection. Zobacz, jak go dodać na własnym telefonie
Źródło: AppleInsider