Udostępnij
Tweetnij

iOS 18.1 z ukrytą funkcją. Apple o tej nowości dla iPhone’ów nie mówi

iOS 18.1 to duża aktualizacja, którą Apple udostępniło w październiku. Co ciekawe w oprogramowaniu jest ukryta funkcja, o której producent nie wspomina. Jest nią „rozruch bezczynności”. Za co odpowiada to rozwiązanie z iOS 18.1 dla iPhone’ów? Wpływa na poprawę bezpieczeństwa telefonu i utrudnia włamania.

iOS 18.1 z Apple Intelligence to aktualizacja, która trafiła na iPhone’y pod koniec października. Obecnie trwają testy oprogramowania z numerkiem 18.2, które znajduje się w fazie beta. Tymczasem po dwóch tygodniach od debiutu w poprzedniej wersji doszukano się ciekawej nowości. To ukryta funkcja, o której producent w oficjalnym wykazie zmian nie wspomniał. Za co odpowiada?

Ukryta funkcja wśród nowości z iOS 18.1

Apple wprowadziło w iOS 18.1 sporo nowości, ale o to konkretne rozwiązanie przemilczano. Doszukano się go dopiero teraz. Wspomniana ukryta funkcja to „rozruch bezczynności”. Na czym polega jej działanie?

Podobne rozwiązanie znajduje się w systemie macOS dla komputerów Mac. „Rozruch bezczynności” przypomina tryb hibernacji, który powoduje zapisanie w pamięci urządzenia stanu na dysku, co ma pozwolić później na jego szybkie przywrócenie. Na przykład w przypadku awarii zasilania lub rozładowania baterii.

Ukryta funkcja w systemie iOS 18.1 odpowiada za automatyczne ponowne uruchomienie zablokowanego iPhone’a, gdy jest on uśpiony, ale nie został odblokowany przez jakiś czas. Prawdopodobnie Apple zdecydowało się na wprowadzenie takiej opcji w roli kolejnego rozwiązania z zakresu zwiększenia bezpieczeństwa oraz prywatności.

iPhone z aktualizacją iOS 18.1 lepiej chroniony

Taka opcja sprawia, że urządzenie jest po prostu jeszcze lepiej chronione. Powinno to w dużym stopniu utrudnić dostęp do telefonu służbom czy uniemożliwić włamanie z wykorzystaniem metod brute-force lub zbliżonych.

Zidentyfikowaliśmy kod w systemie iOS 18 i nowszych wersjach, który jest licznikiem bezczynności. Ten licznik spowoduje, że urządzenia w stanie AFU zostaną ponownie uruchomione do stanu BFU po określonym czasie, który również zidentyfikowaliśmy. – wyjaśnia Christopher Vance, specjalista ds. kryminalistyki w Magnet Forensics

Warto mieć na uwadze, że wspomniany licznik nie jest jednak powiązany z zachowaniem połączenia z sieciami komórkowymi, a ostatnim momentem odblokowania iPhone’a. Wykryto, że czas ten wynosi około 96 godzin (4 doby) i po jego upływie dochodzi do rozruchu.

Takie rozwiązanie nie jest oczywiście skierowane przeciwko policji i innym organom ścigania, choć oczywiście utrudni im dostęp do zabezpieczonego w ten sposób telefonu. Apple wprowadziło ten tryb pewnie z myślą o lepszym zabezpieczeniu sprzętu w wyniki kradzieży. Jeśli złodzieje nie rozpracują w miarę szybko sposobu na odblokowanie smartfona, to potem będzie to trudniejsze zadanie.

Przeczytaj także: Najlepsze wskazówki i triki dla słuchawek AirPods

Chcesz wiedzieć więcej? Obserwuj nas koniecznie w Google News!

źródło: opracowanie własne

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij