Firma Hitachi ujawniła informacje o powstaniu w jego laboratoriach prototypowego urządzenia magazynowania danych. Jest nim kawałek… szkła, odpornego na urazy mechaniczne i ekstremalne warunki środowiska.
Przeczytaj koniecznie >> Play Online z tabletem za 0 zł. Warto?
Szkło nie jest zwyczajne. Z podobnego rodzaju tego materiału wykonywane są zlewki, menzurki i inne naczynia wykorzystywane w laboratoriach. Zaprezentowane urządzenie, choć ciężko z racji konstrukcji zakwalifikować ten produkt do kategorii urządzeń, to szklany kwadrat o boku ~20mm i grubości około 2mm. Zademonstrowany obiekt zawiera cztery warstwy kwarcu, na które w postaci kropek naniesiono dane w formie binarnej. Odczyt tychże odbywa się za pomocą zwykłego mikroskopu optycznego wyposażonego w odpowiednie oprogramowanie.
Przypomnijmy, że znajdujący się w obiekcie kwarc jest bardzo odporny nie tylko na chemikalia, fale radiowe czy promieniowanie (nawet radioaktywne), ale i bardzo wysokie temperatury, sięgające do 1000 stopni Celsjusza. Prezentowany prototyp oferuje gęstość zapisu identyczną z tą, z jaką mamy do czynienia w płytach CD, czyli około 40MB danych na cal kwadratowy. Naukowcy deklarują, że dodanie większej liczby warstw nie stanowi absolutnie żadnego problemu. „Ilość danych tworzonych każdego dnia jest przeogromna, jednak z punktu widzenia konieczności przechowania ich dla kolejnych pokoleń, jeszcze niewystarczająco ulepszyliśmy technologii od czasów, gdy dane zapisywaliśmy na kamieniach” powiedział jeden z naukowców Hitachi, Kazuyoshi Torii.
Hitachi nie poinformowało o praktycznej implementacji technologii, która otrzymała miano Quartz Glass. Z uwagi na największe zapotrzebowanie na zapis danych pierwszymi klientami wydają się być instytucje rządowe i edukacyjne.