GRID, czyli nasza wizytówka w VSCO
Omawiając wnikliwie możliwości VSCO CAM, warto także poświęcić choć chwilę, na zapoznanie się z tym, co dodatkowo oferuje nam aplikacja. Na pewno niejednokrotnie, tuż po otworzeniu programu, zastanawialiście się, czym jest tzw. „GRID”, do czego w ogóle służy, a także, jakie korzyści niesie jego założenie? Dziś postaramy przyjrzeć się temu tematowi bliżej i odpowiedzieć na to pytanie.
Omawiając wnikliwie możliwości VSCO CAM, warto także poświęcić choć chwilę, na zapoznanie się z tym, co dodatkowo oferuje nam aplikacja. Na pewno niejednokrotnie, tuż po otworzeniu programu, zastanawialiście się, czym jest tzw. „GRID”, do czego w ogóle służy, a także, jakie korzyści niesie jego założenie? Dziś postaramy przyjrzeć się temu tematowi bliżej i odpowiedzieć na to pytanie.
Przeczytaj koniecznie >> VSCO. Cz.2: paczki płatne. W której warto inwestować?
VSCO GRID jest platformą, na której, w szybki i prosty sposób, możemy publikować oraz wyświetlać, wybrane z kolekcji, najlepsze fotografie, utworzone przy pomocy VSCO CAM oraz urządzeń mobilnych. Przeglądanie galerii możliwe jest z naszych telefonów, tabletów czy komputerów, natomiat sama publikacja, dostępna jest wyłącznie dla urządzeń opartych na iOS lub Androidzie, z zainstalowaną uprzednio aplikacją.
Sama platforma jest dość minimalistyczna i nie należy traktować jej, jako kolejnego portalu społecznościowego. Nie znajdziemy tutaj choćby informacji o ilości obserwujących nas osób. Nie dostaniemy również komentarzy czy polubień naszych zdjęć, ani tym bardziej wiadomości prywatnych od pozostałych użytkowników, do czego przyzwyczaiły nas inne serwisy, oferujące publikację fotografii w sieci. Jak twierdzą sami twórcy, nie jest ona również próbą zastąpienia Instagrama. VSCO GRID należy traktować bardziej, jako swego rodzaju portfolio w sieci, ale także miejsce, gdzie odkrywać możemy innych twórców, szukać inspiracji, czy, zwyczajnie, spełniać się w swojej pasji, bez odczuwania presji ze strony krytykantów.
Jedyne dane, jakie udostępniane są poza naszą wiedzą odwiedzającym, to czas dodania zdjęcia oraz informacja o tym, jaki filtr został użyty w czasie edycji. Naszymi pracami możemy dzielić się poprzez udostępnianie ich na stronach takich jak Facebook, Twitter czy Pinterest, ale również poprzez wiadomości e-mail. Sami uzupełniamy GRID, w sposób dobrowolny, o takie dane jak awatar, tytuł, krótki opis i/lub dodatkowy link, kierujący na naszą zewnętrzną stronę, bloga bądź inną społeczność. Profil natomiast (dane te nie są dostępne publicznie) możemy wzbogacić treścią, przedstawiającą nasze imię, nazwisko, e-mail (system wpisuje automatycznie ten, który podaliśmy w momencie zakładania konta, jest to jednocześnie nasz identyfikator przy logowaniu) oraz login do serwisu Twitter. Jak założyć konto, dowiecie się z poniższej animacji.
Widoczny na pasku adres jest jednocześnie linkiem prowadzącym do naszej galerii, za pomocą którego, możemy przeglądać profil przy użyciu komputera. Korzystanie z GRID na stronie jest jednocześnie jedynym sposobem na śledzenie nowości osób, których profile postanowiliśmy obserwować.
Dodając zdjęcie, warto posługiwać się tagami oraz lokalizacją. Twórcy, tak jak i wspierane przez nich profile, organizacje czy projekty, często promują na swoich kontach wybrane, w ich ocenie najlepsze, fotografie, określone konkretnym tematem lub filtrem, z wyraźnym oznaczeniem autora. Jest to nierzadko szansa na pokazanie się szerszemu gronu odbiorców, nie tylko w obrębie siatki, ale także samej strony, w tygodniowych selekcjach fotografii.
Jednak VSCO GRID to nie tylko miejsce, które może być zbiorem naszych najlepszych prac. Warto dodać, że posiadanie go, ułatwić może odzyskanie wykupionych filtrów w samej aplikacji, a także, w przypadku migracji z jednego systemu do drugiego (Android->iOS, iOS->Android), nie musimy obawiać się, iż będziemy zmuszeni gromadzić nasze paczki poprzez ponowny zakup. Wystarczy jedynie zalogować się na swój profil w programie, a te zostaną pobrane.