Beamdog kazało nam długo czekać na sequel gry Baldur’s Gate Enhanced Edition na iPada. Od premiery pierwszej części upłynął ponad rok i tamta gra zebrała bardzo dobre recenzje (naszą znajdziecie pod tym adresem). Jak z kolei wypada druga odsłona kultowego RPG? Odpowiedź na to pytanie poznacie w niniejszym artykule.
Przeczytaj koniecznie >> Recenzje gier na tablety
Pierwsze uruchomienie i mały zawód
Nie ukrywajmy, ale Baldur’s Gate II jest rozbudowaną grą z bardzo dużą ilością dialogów. Niestety, na chwilę obecną tytuł dostępny jest tylko w anglojęzycznej wersji i bez znajomości tego języka ukończenie gry może być wręcz niemożliwe. Nie wiemy kiedy to się zmieni (Trent Oster zdradził nam jednak, że prace nad lokalizacjami trwają). W przypadku pierwszego Baldur’s Gate na iPada twórcy udostępnili spolszczenie dopiero po roku od premiery.
Uruchamiając grę mamy do wyboru trzy przygody do wyboru i są to:
- Shadows of Amn, a więc właściwa kampania, którą znamy z Baldur’s Gate II;
- Thron of Bhaal, – oficjalne rozszerzenie do gry z 2001 roku;
- The Black Pits II – nowa przygoda stanowiąca rozwinięci tego, z czym mieliśmy do czynienia już w oryginalnym Baldur’s Gate Enhanced Edition.
Gra oferuje również samouczek, który z pewnością warto uruchomić, gdy z serią Baldur’s Gate spotykamy się pierwszy raz w życiu.
W menu startowym znajdziemy także opcje. Tutaj pogrupowane funkcje związane z ustawieniami dla dźwięków, filmów, które wyświetlają się co jakiś czas w trakcie rozgrywki oraz opcje dla trybu multi-player. Dostęp do ustawień dla grafiki jest zablokowany, a więc w tym zakresie nic nie zmienimy.
Odświeżona oprawa graficzna, ale…
Wszystkie sceny prezentowane w grze pochodzą z oryginalnych renderów, które rzekomo twórcy poprawili. Niestety, nie do końca tak jest. Wystarczy tylko, że przybliżymy ekran (poprzez rozsunięcie dwoma palcami) i po chwili zobaczymy tak zwaną pikselozę. Efekt końcowy mimo wszystko jest lepszy niż w pierwszej części gry. Grając w typowym widoku na ekranie tabletu w ogóle to jednak nie przeszkadza.
Nie możemy jednak zmienić rozdzielczości w grze (tak jak w wersji na PC), a więc pozostaje nam cieszyć się rozmiarem przystosowanym pod kątem 1024 x 768 pikseli. To samo dotyczy trybu rozgrywki na telewizorze poprzez AirPlay. Gra nie jest przystosowana całkowicie pod kątem tej funkcji, a więc obraz nie wypełni całego ekranu TV, a jedynie jego część (zamiast proporcji 16:9 zobaczymy obraz 4:3). Trochę szkoda, bo wiele gier na tablety Apple’a świetnie sobie radzi z autoskalowaniem w tym trybie. BG2EE jednak do nich nie należy.
Palcem go na ekranie
Baldur’s Gate II, podobnie jak pierwsza część gry, został dobrze przystosowany pod kątem rozgrywki na ekranach dotykowych. Elementy interfejsu są na tyle duże, że łatwo trafić je palcem. Nieco trudniej robi się tylko w przypadku mniejszych elementów, jak skrzynie z przedmiotami. Wtedy warto powiększyć obraz, bo po co się męczyć? Każda z postaci jest ponadto podświetlona innym kolorem, co ułatwia ich identyfikację. Oryginalnie wszystkie koła były zielone.
Warto również wspomnieć o trybie multi-player. Po wyborze tej funkcji możemy dołączyć do istniejącej rozgrywki lub stworzyć własną grę, do której zaprosimy innych. Rozgrywka w trybie wieloosobowym pozwala nam również dołączyć do gry utworzonej na komputerze Mac lub PC.
To jednak nie to samo co na PC
Choć w Baldur’s Gate 2 wygodnie się gra na ekranie tabletu, tak mimo wszystko jest to gra stworzona do obsługi za pomocą myszy i klawiatury. Ponadto wersja na iPada jest okrojona. Kosztem niższej ceny z gry usunięto trzy dodatkowe (z czterech) postaci oraz paczkę portretów. Dodatki te musimy zakupić, a każdy z nich kosztuje 2,69 euro. Jeśli już naprawdę chcecie zdecydować się na zakup czegokolwiek, to warto wybrać czarodziejkę Neera, która odblokowuje najwięcej lokalizacji (z ponad 30 nowych, które występują w grze).
Podsumowanie
Fanów Baldur’s Gate z pewnością nie trzeba namawiać do zakupu tej gry. Osoby, które kiedyś grały w ten kultowy RPG mogą z powodzeniem sięgnąć po wersję Enhanced Edition jeszcze raz. Innym fanom rozgrywki na tabletach i podobnych klimatów również polecamy BG2EE. W ten sposób otrzymacie tytuł, który zapewni wam kilkadziesiąt godzin niesamowitej rozgrywki. Na koniec warto wspomnieć, że gra z powodzeniem działa także na starszych iPadach, jak modelu 2. generacji i pierwszym Mini. Nie laguje, a rozgrywka jest płynna. Teoretycznie BG2EE powinno działać także iPadzie 1. generacji, ale nie mieliśmy jak tego sprawdzić.
Nasza ocena 5/6
Zalety
+ niesamowity klimat Baldur’s Gate;
+ ładna, ręcznie malowana grafika;
+ dobrze rozwiązane sterowanie;
+ nowe plansze i postaci;
+ płynne działanie na starszych modelach iPadów;
+ dobrze rozwiązany tryb multi-player;
+ świetna grywalność.
Wady
– brak polskiej wersji językowej;
– niemała cena;
– brak obrazu panoramicznego po AirPlay;
– sporadyczne problemy z trafianiem palcem w elementy.