Jak dobrze nagrywać filmy na urządzeniach z Androidem? [Poradnik]

Niezależnie od tego, w jaki sposób wykorzystujesz swój smartfon i czym kierujesz się przy jego wyborze, dość często decydującą rolę pełni posiadana przez niego kamera. Choć sam telefon jest urządzeniem do komunikacji głosowej, SMS-owej lub bardzo popularnej w XXI w., komunikacji z wykorzystaniem połączenia z internetem, zastępuje nam również aparat kompaktowy i kamerę. Dowiedzmy się więc, jak najlepiej wykorzystać możliwości, które oferowane są na urządzeniach z Androidem.

Zobacz koniecznie >> Dział Foto w serwisie Tablety.pl

Im wyższa jest jakość uzyskanych za jego pomocą zdjęć i filmów, tym lepiej. Nie bez powodu popularność zyskały serwisy umożliwiające publikację prac utworzonych przy wykorzystaniu urządzeń mobilnych, takie jak Instagram, EyeEm czy VSCO-grid. Z drugiej strony, dość szybko zyskujące sympatię użytkowników telefonów serwisy fotografii mobilnej, zaczęły generować pewną potrzebę, a mianowicie, potrzebę uzyskiwania coraz lepszych zdjęć smarftonem, co przekłada się w jakiś sposób na wprowadzane ulepszenia w tym zakresie w większości flagowych produktów popularnych producentów. W pewnym momencie materiał uzyskany przy ich pomocy stał się porównywalny z materiałami uzyskiwanymi dzięki topowym niegdyś „małpkom” o niskiej rozdzielczości, które doskonale służyły również jako urządzenia do nagrywania filmów lub, w późniejszym czasie, do użytku, m.in. jako kamera internetowa, czyli do rejestrowania lub przesyłania ruchomego obrazka innym odbiorcom. Jakość nagrań jest na tyle dobra, że nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystywać je do publikacji w takich serwisach jak YouTube i prowadzania przyzwoicie wyglądającego kanału, ale także do rejestracji chwil wyjątkowych, niepowtarzalnych chwil w naszym życiu.

Jak zatem nagrywać, edytować i publikować filmy z pomocą naszego smarftona? Warto zacząć od tego, że nawet najlepszy poradnik, program i serwis nie jest w stanie zastąpić dobrego urządzenia. To podstawa. Im lepsza jakość czystego nagrania, prosto z telefonu, tym lepszy efekt, jeśli więc poważnie myślisz o tym, by zacząć nagrywać filmy, poradniki czy nawet videoblog, a nie posiadasz odpowiedniego do tego urządzenia lub obecne nie zadowala Cię rezultatami, rozważ wymianę bądź zakup nowego. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe, dlatego poradnik na pewno odpowiedni również dla starszych urządzeń.

NAGRYWANIE

  • znajomość urządzenia oraz aplikacji kamery;
  • przemyślany kadr oraz orientacja ekranu;
  • stabilizacja obrazu;
  • odpowiednie światło;
  • zadbanie o jakość dźwięku i eliminowanie zakłóceń oraz szumów;
  • zapomnij o używaniu zbliżenia cyfrowego;
  • styl;
  • zapas pamięci.

W części pierwszej poradnika, skupimy się na tym, w jaki sposób nagrywać. Śmieszne i zbędne, bo przecież wystarczy kliknąć jeden przycisk i nagrywa się samo? Nic bardziej mylnego. Może pozornie wygląda to banalnie, ale już przed naciśnięciem magicznej, czerwonej kropki na ekranie, wpływasz na to, jak obraz będzie wyglądał, chociażby poprzez odpowiednio dobrany kadr.

Warto też wcześniej zapoznać się z możliwościami naszego urządzenia. W podstawowej aplikacji kamery odnaleźć możemy m.in. ustawienia ekspozycji, balansu bieli i metod ustawiania ostrości. Zestaw tych funkcji zdecydowanie wystarczy każdemu, przeciętnemu posiadaczowi smarftona. Jeśli wspominamy już o kadrowaniu, warto również napisać o nagrywaniu w pozycji pionowej oraz poziomej.

W zdecydowanej większości wypadków lepiej rezygnować z pierwszej i korzystać wyłącznie z tej drugiej. Eliminuje to problem czarnych pasów po bokach naszego filmu, mających za zadanie dopasowanie go do okna odtwarzacza. Dodatkowo daje szerszy kadr, ale także… po prostu lepiej wygląda. Kolejnym elementem wizualnej strony naszego dzieła okazać się może odpowiednia stabilizacja obrazu. Nagrywając z ręki, musisz przygotować się na to, że na nagraniu będzie widać mniejsze i większe drgania. Jeśli nie posiadasz statywu bądź odpowiedniego miejsca, by umieścić telefon w pozycji, która eliminować będzie trzęsienie się obrazu, staraj się, zamiast urządzeniu, nadać stabilność własnemu ciału poprzez oparcie rąk na innym przedmiocie bądź elemencie planu lub trzymając telefon oburącz, opierając jednocześnie i dociskając łokcie do własnej talii. Dobrym rozwiązaniem okazać się może również zakup specjalnego uchwytu typu ShoulderPod, o którego zastosowaniu napiszę więcej w jednym z kolejnych artykułów.

Do tego momentu brzmi prosto, ale dalej zaczynają się schody, zwane również odpowiednim oświetleniem. Źle oświetlony plan nigdy nie będzie wyglądał dobrze. Niedoświetlona twarz, prześwietlony pejzaż, przekłamania kolorów, ostre cienie. O ile w terenie ciężko zapanować nad światłem i musisz zdać się nierzadko na już zastane, tak w domu (lub studio) bywa już łatwiej. Jeśli nie jest to przygoda na jeden raz, dobrą inwestycją okazać się może dodatkowa lampa, ale również blenda. Lampa, w zależności od marki, mocy czy dodatkowych elementów w zestawie, kosztować może od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Blenda natomiast, w zależności od rozmiaru, to wydatek kilkudziesięciu lub kilkuset złotych. Niepodważalnym plusem lampy studyjnej jest to, że nie musisz ograniczać się w nagrywaniu do określonej pory w ciągu trwania doby, tak, jak jest to przy blendzie, przy której najlepsze efekty uzyskamy w ciągu dnia.

Dla mniej wymagających, z duszą majsterkowicza, materiałem odbijającym światło, a tym samym zastępującym blendę, będzie np. folia aluminiowa do pakowania żywności lub koc termiczny, znany również jako ratunkowy, który znaleźć możecie w każdej apteczce. Dla łagodniejszego efektu wykorzystać można także bristol, który odda światło, tworząc miękkie cienie. Jeśli jednak nie zamierzasz niczego dokupować ani bawić się z ustawianiem dodatkowego sprzętu, najlepszym wyjściem będzie nagrywanie na zewnątrz. Przejdźmy zatem do dźwięku. Bardzo ważnym zadaniem, jakie przyjdzie Ci jeszcze wykonać, będzie zadbanie o jego jakość. Pomijając fakt, że sprzęt do rejestrowania dźwięku musi znajdować się blisko głównego tematu naszego obrazu, pamiętaj, aby unikać tuneli, pomieszczeń, które mogą sprzyjać powstawaniu echa lub wiatru dmuchającego w mikrofon.

Ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę w procesie samego nagrywania, jest styl. Sposób, w jaki przedstawisz pewne ujęcia może znacząco wpłynąć na atrakcyjność Twojego dzieła, więc korzystaj z niekonwencjonalnych pomysłów, takich jak na przykład umieszczanie kamery na pojazdach, celem uzyskania płynnego ruchu i efektu przemierzania drogi. Pamiętaj, że szybkie i urywane ruchy nie tylko nie pozwalają czerpać przyjemności z oglądanego obrazu, wspomagając jednocześnie właściwy odbiór, ale bywają także męczące dla oka. Ostatnią kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest odpowiednia ilość miejsca na karcie pamięci lub urządzeniu, jeśli nie ma możliwości jej rozbudowy.

W kolejnej części skupimy się już na samej edycji oraz publikowaniu filmów w sieci.

Ewa Suwińska: Entuzjastka fotografii, spełniająca swą pasję w sieci.
Powiązane wpisy
Disqus Comments Loading...

W serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkownika oraz do zbierania informacji statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.