Znaczna część aplikacji wymienionych w poprzedniej części, dotyczącej edycji nagrań z wykorzystaniem smatftona pracującego na platformie Android, umożliwia publikację już gotowego materiału, czyli nagranego i w późniejszym procesie zmontowanego, a potem obrobionego, z poziomu samej aplikacji, w której dokonywaliśmy zmian. Miejscem, do którego możemy w taki sposób przesłać naszą pracę, jest zazwyczaj serwis YouTube lub, jeśli taka istnieje, własna platforma aplikacji w sieci, stanowiąca naszą galerię lub portfolio. Są to na pewno jakieś wyjścia, jednak wyjdźmy z założenia, że Twoim pierwotnym zamiarem jest uprzednie zapisanie pliku na Twoim smartfonie, umożliwiające odtworzenie przed podjęciem samodzielnej decyzji o ewentualnym wykorzystaniu i wyborze serwisu, na którym planujesz zamieścić film.
Zobacz koniecznie >> Dział Foto w serwisie Tablety.pl
Publikowanie w serwisie YouTube
Przede wszystkim, aby móc tam publikować, musisz posiadać oficjalną aplikację, zainstalowaną w telefonie i być zalogowanym użytkownikiem. Jeśli oba warunki są spełnione, nie pozostaje nic innego, niż udanie się do galerii lub folderu, w którym nastąpił zapis filmu, wybranie odpowiedniego pliku i znalezienie ikonki udostępnienia. Z listy dostępnych programów wybierz pożądany, w tym wypadku YouTube i oczekuj na dalsze ekrany, przy pojawieniu się których, dostaniesz możliwość nadania tytułu swojej pracy, opisu, tagowania oraz ustawienia widoczności na Twoim kanale. W serwisie istnieją pewne limity, jednak nie powinny one być czymś utrudniającym Twoje działania, ponieważ większość użytkowników nie przekracza ustalonej długości nagrań, wynoszącej maksymalnie 15 minut, jeśli jednak uważasz, że jest to zbyt krótki czas, zastanów się nad zweryfikowaniem konta. Bez obaw, to nic nie kosztuje, dlatego warto z tego skorzystać.
A gdzie poza YouTube?
Filmy online nie zaczynają i nie kończą się wyłącznie na YT. Obecnie są dostępne inne rozwiązania, które są godne polecenia, między innymi Vimeo, który umożliwia na bezpłatny upload 500 megabajtów danych (nagrań) na tydzień. Oczywiście można zwiększyć te limity, subskrybując Vimeo Plus, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami, od około 10 dolarów miesięcznie, do 60 dolarów rocznie. Subskrypcja, a tym samym wykupienie takiej przestrzeni na ich serwerze, ale również podstawowa, darmowa wersja serwisu, powinna być wystarczająca dla większości mobilnych filmowców. Warto dodać, że Vimeo dla urządzeń z Androidem, zezwala na przesyłanie własnych materiałów bezpośrednio przez aplikację.
Tylko serwisy ukierunkowane na filmy i udostępnianie innym?
Nikt nie powiedział, że musisz koniecznie wysyłać filmy ze swojego urządzenia mobilnego do serwisów typu YouTube czy Vimeo, by móc natychmiast je odtworzyć bądź pochwalić się innym osobom. Czasami po prostu pragniesz zachować pewne pliki dla siebie, na później tak jak na przenośnej pamięci czy płycie DVD. Z pewnością warto wtedy zainteresować się przestrzenią dyskową w sieci, jaką zapewnia chociażby Dropbox czy Google Drive (Dysk Google). Usługi przechowywania plików w chmurze są interesujące również z innego powodu. Jeśli nagrywasz wiele filmów i nie masz ochoty od razu udostępniać ich szerszej widowni, możesz wysłać je do specjalnego folderu w wybranej chmurze i, jeśli uznasz, że masz taką potrzebę, w łatwy sposób przesłać je dalej.
To jedynie bardzo skrócony poradnik, zawarty w trzech częściach, jednak nawet wtedy, kiedy zdecydujesz się na rozbudowę swojego małego zestawu do nagrywania o dodatkową lampę, mikrofon czy statyw, z pewnością wiele rad i wskazówek okaże się dla Ciebie przydatnych i pozwoli w pełni cieszyć się nowymi nabytkami, bez uprzedniego rozpoczynania nauki od zera, a szersze wnioski i rozwiązania wyciągniesz i odnajdziesz już w praktyce.
Wy również udostępniacie wideo w sieci i dzielicie się ze znajomymi?