Serwis iFixit zajmujący się naprawami, a także oceną trudności w reperowaniu urządzeń, stworzył specjalny ranking pokazujący, jakie smartfony wydane na świat w 2016 roku są najtrudniejsze w naprawie, a jakie najłatwiejsze. Najlepiej poradził sobie LG G5, a także iPhone’y, najgorzej – telefony firmy Samsung.
Telefony się psują – jak zresztą każde urządzenia elektroniczne. Dla tych, których smartfony często ulegają różnego rodzaju wypadkom ważnym jest, aby kupowane sprzęty były łatwe do naprawienia. Eksperci z iFixit, czyli serwisu zajmującego się naprawą sprzętów, a także badaniem, czy dane urządzenie będzie proste w naprawie, postanowili stworzyć specjalny ranking dla smartfonów, które łatwo naprawić.
W tym roku na szczycie listy znalazł się LG G5. Dostał w rankingu iFixit aż 8 punktów ze względu na to, że posiada komponenty modularne, czyli łatwo się je usuwa jeden po drugim. Poza tym prosta jest także wymiana baterii. O jeden punkt za nim znalazły się Google Pixel oraz jego wersja XL, a także iPhone 7 i 7 Plus. W przypadku pierwszego z wymienionych smartfonów serwis wytyka, że telefon ciężko otworzyć bez uszkodzenia ekranu, jednak później łatwo wyciągać z niego kolejne elementy. Za to naprawa „siódemki” od Apple jest prosta ze względu na budowę telefonu, jednak wymaga od użytkownika aż 4 różnych śrubokrętów, by móc dostać się do wnętrza. iPhone SE otrzymał od ekspertów 6 punktów. Telefon jest prosty w naprawie, ale grzebiąc w środku łatwo o uszkodzenie kabla od Touch ID.
Samsungi najniżej w rankingu iFixit
Najgorzej w rankingu w tym roku wychodziły Samsungi. Galaxy Note 7 otrzymał 4 punkty. Smartfon ma pewne elementy, które można łatwo usunąć, ale trudno u niego z wymianą baterii. Aktualnie jednak takiego problemu nie ma, ponieważ telefon, jak pewnie wiecie, został wycofany ze sprzedaży właśnie ze względu na spore problemy z akumulatorem.
Na samym dole listy znalazł się Samsung Galaxy S7 oraz S7 Edge. Obie wersje mają częściowo elementy, które łatwo usunąć, ale bardzo trudno dostać się do ich środka. Chodzi o to, że smartfony są stworzone jak „szklana kanapka” i łatwo uszkodzić obudowę przy ich otwieraniu. Dlatego dostał jedynie 3 punkty w rankingu.
W tworzeniu swojego rankingu iFixit opierał się na kilku różnych kryteriach. Głównymi była łatwość w otwieraniu telefonu, modularne elementy, które łatwo wyciągnąć z telefonu, rodzaje śrubokrętów, jakie wymagane są do naprawy, a także za trudność w wymianie baterii czy ekranu.
Źródło: iFixit