Build Windows, dzień pierwszy: Microsoft ujawnia sekrety Windows 8

Stało się! Podczas pierwszego dnia konferencji dla deweloperów – Build Windows, która potrwa do 16 września Microsoft ujawnił kolejne sekrety nowych okienek, czyli Windows 8. Zapraszamy do lektury relacji z wydarzenia.

Nie od dziś wiemy, że Microsoft tworzy Windows 8 głównie z myślą o komputerach z ekranami dotykowymi, a więc również tabletach PC, gdyż dotychczas producent okienek nieco przespał cały boom na tego typu urządzenia. Wraz z Windows 8 wszystko ma się zmienić, a Microsoft zapowiada rewolucję na miarę tej, którą wprowadził 16 lat temu w komputerach Windows 95.

Pierwszy dzień konferencji Build Windows został niemal całkowicie poświęcony systemowi Windows 8. Wydarzenie rozpoczęło się od przemówienia Stevena Sinofsky’ego – szefa działu Windows i Windows Live w Microsofcie. Sinofsky zaprezentował nowe możliwości systemu na urządzeniach pracujących zarówno pod kontrolą intelowskich procesorów, jak i układów opartych na architekturze ARM, w tym na tabletach PC.

Pokazano nowy interfejs systemu oparty na kaflach oraz Metro UI, który znamy chociażby ze smartfonów z Windows Phone 7. Nowy GUI został przystosowany przede wszystkim do pracy z ekranami dotykowymi, które stanowią podstawę interakcji z tabletami PC. Będzie również istniała możliwość sterowania myszą, ale interfejs Immersive przede wszystkim docenią użytkownicy ekranów dotykowych.

Elementy na nowym ekranie startowym możemy dowolnie przemieszczać i grupować. Ponadto kafle możemy płynnie przewijać i dostosowywać ich rozmiar do własnych potrzeb i preferencji. Dzięki temu uzyskujemy szybki dostęp do aplikacji, które uruchamiamy dotykiem palca. Metro UI zagościło również w wielu innych miejscach systemu. Microsoft ujawnił miedzy innymi Internet Explorera 10 na tabletach, nową, dotykową klawiaturę oraz odświeżony panel sterowania, który w ogóle nie przypomina tego znanego z okienek do tej pory. Microsoft nie zapomniał również o potrzebach tradycjonalistów. Nowy interfejs będziemy mogli szybko zmienić na znane z Windows Vista i Windows 7 – Aero.

Kolejna sprawa to aplikacje. W rzeczywistości Build Windows poświęcone jest w szczególności programom, które możemy uruchamiać pod kontrolą nowych okienek. Microsoft już teraz, oddając stosowne narzędzia i środowiska do testów zachęca deweloperów do przygotowywania programów zgodnych z Metro UI. Tylko podczas pierwszego dnia wydarzenia pokazano 28 nowych aplikacji przystosowanych pod kątem nowych okienek (znajdziemy je również w udostępnionej kompilacji typu Developer Preview, o czym za chwilę). Microsoft twierdzi również, że nie powinno być problemów z uruchamianiem starszych programów. Generalnie wszystkie aplikacje działające na Windows 7 uruchomimy także w ósemce.

Nieodłącznym elementem nowego interfejsu będzie także nowy ekran blokujący dostęp do maszyny – tak zwany Lock Screen. Znajdziemy tutaj zegar oraz aktualną datę. Ponadto na dole umieszczone zostaną przydatne kontrolki, które maja odpowiadać za powiadomienia, na przykład o nowych wiadomościach czy też stanie baterii.

Nowe aplikacje, to także zupełnie nowy sposób dystrybucji oprogramowania. Microsoft na Build Windows ujawnił Windows Store, czyli sklep z aplikacjami, który zbliżony jest funkcjonalnością do App Store czy Android Market. Gigant z Redmond podkreśla, że Store będzie ekskluzywnym kanałem dystrybucji aplikacji w Windows 8 i przekazał deweloperom wskazówki, których praktyczne zastosowanie pozwoli zgłaszać programy do sklepu. Windows Store przechowywać ma historię naszych zakupów, a same programy będziemy mogli kupować, oceniać lub tez pobierać wersje testowe, co pozwoli nam ocenić aplikację przed zakupem.

Windows 8 to także głębsza integracja z chmurą Microsoftu. Gigant z Redmond zachwala nowe opcje systemu, które w połączeniu z kontem Windows Live ID pozwolą nam między innymi na roaming kont (w praktyce oznacza to dostęp do naszych danych i ustawień z dowolnego komputera pracującego pod kontrolą Windows 8), nowe aplikacje Windows Live Essentials (przystosowane zarówno do Metro UI, jak i tradycyjnego pulpitu) oraz możliwość przechowywania plików w usłudze Skydrive, przez co dostęp do naszych danych otrzymamy z dowolnego urządzenia, również smartfonów z Windows Phone 7. Dysk internetowy Skydrive ma zresztą stanowić podstawę dla synchronizacji i przechowywania danych w chmurze dla nowych okienek.

Microsoft nie omieszkał również zachwalić szybkości systemu oraz znacznych postępów, które poczyniono z zakresu bezpieczeństwa. Generalnie Windows 8 uruchomimy na każdym komputerze/tablecie, który jest w stanie udźwignąć siódemkę. Okazuje się jednak, że nowe okienka znacznie odchudzono i tak między innymi zredukowano zapotrzebowanie na pamięć RAM o około 30%! Czas rozruchu zredukowano do zaledwie kilku sekund.

Windows 8 zadebiutuje także z nowymi mechanizmami bezpieczeństwa, które uchronią nas przed szkodliwym oprogramowaniem, jak i pozwolą w lepszy sposób zabezpieczyć dostęp do naszych poufnych danych.

Na koniec warto dodać, że dziś rano lokalnego czasu Microsoft udostępnił wszystkim zainteresowanym wczesną kompilację systemu – Windows 8 Developer Preview, zarówno w wersji 32-, jak i 64-bitowej. Niestety, zabrakło wydania dla architektury ARM. System można pobrać i przetestować pod adresem: dev.windows.com.

Fot.: Microsoft

Dawid Długosz: Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.
Powiązane wpisy
Disqus Comments Loading...

W serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkownika oraz do zbierania informacji statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.